Od wypadku mojego chłopaka w maju tego roku jestem w ciągłym stresie. Minęło 8 miesięcy, ja jednak w dalszym ciągu mam problemy z jedzeniem, które objawiają się brakiem apetytu i mdłościami. Od tego czasy schudłam prawie 14 kilo. Wyniki badań krwi nic nie wykazały. Co powinnam zrobić ?
mgr Barbara Sławik
mgr Barbara Sławik
Psychoterapeuta
Warszawa
Dzień dobry, objawy jakie pani opisuje mogą świadczyć o zespole stresu pourazowego. Ten syndrom dotyczy osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenia, ale także świadków i osób bliskich. W pani przypadku pomocą może być terapia krótkoterminowa, kilkanaście spotkań moze wesprzeć panią i pomóc w likwidacji dokuczliwych objawów. Pozdrawiam serdecznie.

mgr Mariusz Dłużak
mgr Mariusz Dłużak
Terapeuta
Gliwice
Dzień dobry,
czytając Pani list myślę o tym, że ma Pani w sobie dużo siły aby radzić sobie w ostatnich ośmiu miesiącach. Nie jest to dokładnie to, co chciałaby Pani myśleć, czuć i robić - ale jednak jakoś Pani sobie radzi! Dzięki czemu? Jakie Pani ma umiejętności, aby pomimo stresu funkcjonować w jakikolwiek sposób? Miejsce, od którego zacząłbym pracę z Panią nazywa się "Czego Pani chce w sytuacji, w której się Pani znajduje?". Zapewne zjawisko zwane stresem, o którym Pani ma jakiś obraz? Jakąś dynamikę. Jak ona wygląda? Które jej aspekty najbardziej Panią interesują? Jak narasta? Jak szybko? A intensywność? Długość trwania? Kiedy, jak i dzięki czemu Pani z wychodzi z tej dynamiki? Tak aby analizować każdą z tych sytuacji i szukać na co Pani ma wpływ. Praca z profesjonalnym terapeutą pomoże Pani stworzyć nową narrację, która będzie Panią wspierać w działaniu.
Miłego dnia, serdecznie pozdrawiam.

mgr Monika Kołodziejczyk
mgr Monika Kołodziejczyk
Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Dzień Dobry,
Choć nie uczestniczyła Pani - jak rozumiem - w wypadku Pani chłopaka, przeżyła Pani bardzo silny stres związany z obawą o życie bliskiej osoby, który może objawiać się w postaci objawów " z ciała" o których Pani pisze. W tej sytuacji pomocna może być psychoterapia, proszę poszukać specjalistów specjalizujących się w terapii stresu pourazowego.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w zmianie!
Monika Kołodziejczyk
psychoterapeuta

mgr Justyna Emilia Kiraga
mgr Justyna Emilia Kiraga
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog
Poznań
Dzień dobry,
Najpewniej opisuje Pani zespół chorobowy PTSD, który spowodowany jest traumatycznym wydarzeniem, o którym trudno zapomnieć. Najbardziej narażone są osoby, które bezpośrednio doświadczyły traumy - były ofiarami lub świadkami oraz te, które z powodu bezradności nie mogły pomóc ani sobie, ani innym ofiarom. Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego często doświadczają równocześnie innych zaburzeń takich jak: depresja, lęk napadowy lub inne zaburzenia lękowe oraz nadużywanie i uzależnienie od substancji psychoaktywnych, a także objawy z ciała (ucisk, zamrożenie, ciężar w ciele).

W leczeniu stosuje się oddziaływania psychologiczne i farmakologiczne. Pomocna będzie psychoterapia.

mgr Aneta Styńska
mgr Aneta Styńska
Psycholog, Terapeuta, Dietetyk
Warszawa
Witam Panią, w sytuacji którą Pani opisała może być pomocny psychotraumatolog, który zajmuje się osobami doświadczającymi stresu min. po wypadkach.

Psychotraumatologia jest dziedziną, która wyjaśnia zjawiska związane z przeżyciem traumy. Trauma to uraz psychiczny, szok, uraz, który może powodować zaburzenia psychiczne i somatyczne. Uraz wywołuje reakcję intensywnego strachu, poczucia bezradności bądź koszmaru. Człowiek może doświadczyć takiego urazu bezpośrednio, ale może być też jego świadkiem.

Powszechnie stosowanymi metodami leczenia traumy pourazowej są interwencje terapeutyczne oraz metody farmakologiczne. Niejednokrotnie są one łączone. Badania potwierdzają skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz leków, jako metod terapeutycznych. Ich efektywność wykazano u około 70% osób poddanych leczeniu psychologicznemu.

Specjaliści w zakresie leczenia: stres

Dorota Pieńkos

Dorota Pieńkos

Psycholog

Warszawa

Beata Grala

Beata Grala

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Psycholog, Terapeuta

Bydgoszcz

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 24 pytań dotyczących usługi: stres

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.