Witam, od dziecka nie wymawiam głoski R (obecnie 20 lat). Podczas próby wypowiedzi drży języczek (uv

6 odpowiedzi
Witam, od dziecka nie wymawiam głoski R (obecnie 20 lat). Podczas próby wypowiedzi drży języczek (uvula) na podniebieniu, natomiast język pozostaje bez wibracji. Czy istnieje szansa nauczenia się poprawnej wymowy R?
Według mnie należy zgłosić się do logopedy w celu oceny budowy aparatu artykulacyjnego, szczególnie chodzi o wędzidełko podjęzykowe oraz budowę i sprawność języka. Gdy budowa aparatu jest prawidłowa można nauczyć się prawidłowo realizować głoskę r.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wiek nie jest tutaj przeszkodą. Czasem może być nawet atutem, ponieważ starszy pacjent jest bardzo zmotywowany. Należy jednak udać się do logopedy i zdiagnozować, gdzie leży przyczyna oraz rozpocząć terapię.
Dzień dobry! Proponuję udać się do logopedy,który wykona diagnozę i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia. Wiek na pewno nie jest przeszkodą. Ważne będą regularne ćwiczenia, nie tylko w gabinecie logopedy, ale przede wszystkim w domu. Powodzenia:)
U osób dorosłych, silnie zmotywowanych można dość szybko wywołać prawidłową głoskę R, pod warunkiem jednak, że nie mamy do czynienia z skróconym wędzidełkiem podjęzykowym lub innymi wadami anatomicznymi. Najlepiej udać się do logopedy na konsultację.
Witam, oczywiście, że nawet w wieku 20 lat można nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę R. Proszę poszukać w swoim mieście logopedę i udać się na pierwszą konsultację. Pozdrawiam serdecznie Urszula Korbiel
Dzień dobry, jak najbardziej może Pan/i to jeszcze skorygować. Współpracuję z dorosłymi, również online. Jeśli nadal szuka Pan/i pomocy - zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, Aurelia Wawrowska.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.