Witam, od dziecka nie wymawiam głoski R (obecnie 20 lat). Podczas próby wypowiedzi drży języczek (uv

7 odpowiedzi
Witam, od dziecka nie wymawiam głoski R (obecnie 20 lat). Podczas próby wypowiedzi drży języczek (uvula) na podniebieniu, natomiast język pozostaje bez wibracji. Czy istnieje szansa nauczenia się poprawnej wymowy R?
Według mnie należy zgłosić się do logopedy w celu oceny budowy aparatu artykulacyjnego, szczególnie chodzi o wędzidełko podjęzykowe oraz budowę i sprawność języka. Gdy budowa aparatu jest prawidłowa można nauczyć się prawidłowo realizować głoskę r.

Wiek nie jest tutaj przeszkodą. Czasem może być nawet atutem, ponieważ starszy pacjent jest bardzo zmotywowany. Należy jednak udać się do logopedy i zdiagnozować, gdzie leży przyczyna oraz rozpocząć terapię.
Dzień dobry! Proponuję udać się do logopedy,który wykona diagnozę i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia. Wiek na pewno nie jest przeszkodą. Ważne będą regularne ćwiczenia, nie tylko w gabinecie logopedy, ale przede wszystkim w domu. Powodzenia:)
U osób dorosłych, silnie zmotywowanych można dość szybko wywołać prawidłową głoskę R, pod warunkiem jednak, że nie mamy do czynienia z skróconym wędzidełkiem podjęzykowym lub innymi wadami anatomicznymi. Najlepiej udać się do logopedy na konsultację.
Witam, oczywiście, że nawet w wieku 20 lat można nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę R. Proszę poszukać w swoim mieście logopedę i udać się na pierwszą konsultację. Pozdrawiam serdecznie Urszula Korbiel
Dzień Dobry. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą. Oceni stan aparatu mowy, sprawdzi wędzidełko podjęzykowe i zaplanuje plan terapii. Trzymam kciuki :)
Dzień dobry, wiek nie ma znaczenia.Ważna jest diagnoza dzięki której ustali się przyczynę/ny problemów artykulacyjnych. Pierwszy krok-postanowienie- już zrobiony więc teraz pora na kolejny-diagnoza.Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.