Witam, mój synek ma 2.5 roku i zamiast k mówi t np. Zamiast dziadek mówi dziadet zamiast g mówi D np

3 odpowiedzi
Witam, mój synek ma 2.5 roku i zamiast k mówi t np. Zamiast dziadek mówi dziadet zamiast g mówi D np zamiast kogut mówi todut. Czy to jest wada wymowy czy powinniśmy już pójść do logopedy czy z czasem to minie?
Dzień dobry, do ukończenia 3 r.ż. dziecko ma czas na pełne ułożenie motoryczne do następujących głosek: k,g,f,w. Ważne jest natomiast, aby ocenić czy język w spoczynku nie jest nisko przy żuchwie oraz czy ma tendencję do międzyzębowości. Pozdrawiam

Głoski [k] i [g] dość długo stabilizują się w systemie. U większości dzieci następuje to przed trzecimi urodzinami, aczkolwiek opracowania naukowe podają jako normatywne stabilizowanie się tych dźwięków mowy dopiero w połowie 4. roku życia (zwłaszcza dla głoski [g] jest to wiek ok. 3;6). Do tego czasu substytuje, o których Pani pisze uznajemy za zjawisko rozwojowe, nie wymagające interwencji logopedycznej. Nie mniej jednak, jeśli wymowa dziecka budzi Pani wątpliwości, warto udać się do logopedy, aby ocenił stan rozwoju mowy oraz sprawdził warunki anatomiczne w obrębie aparatu artykulacyjnego, w szczególności należy ocenić budowę podniebienia, języka oraz wędzidełka językowego. Zwłaszcza to ostatnie, gdy jest skrócone, może utrudniać lub wręcz uniemożliwać kształtowanie się normatywnej artykulacji. Taka konsultacja z pewnością rozwije wszelką niepewność. Wszystkiego dobrego.
Dzień dobry, głoski [k] i [g] powinny pojawić się najpóźniej do zdmuchnięcia 4 świeczek na torcie. Do tego czasu zamiana na [t] i [d] jest zwykle normą rozwojową. Jeśli jednak mowa dziecka budzi Pani jakiekolwiek inne wątpliwości, zawsze warto odbyć konsultację u logopedy, który oceni m.in. budowę aparatu mowy oraz udzieli konkretnych wskazówek dotyczących rozwoju mowy dziecka. Dzięki temu można często zapobiec pojawieniu się wad wymowy w przyszłości. Pozdrawiam