Witam, mój dwumiesięczny synek ma stwierdzona przez pediatrę wadę podniebienia - brak języczka podni

6 odpowiedzi
Witam, mój dwumiesięczny synek ma stwierdzona przez pediatrę wadę podniebienia - brak języczka podniebiennego. Czy w jakiś sposób ta wada zagraża jego rozwojowi i zdrowiu? Czy udać się do jakiegoś specjalisty? Pediatra powiedziała, ze nie ma się czym martwić ale znając funkcje języczka jestem zaniepokojona ...
Języczek podniebienny oddziela jamę ustną od jamy nosowej, w związku z czym dzięki jego funkcji możemy różnicować w wypowiedzi głoski ustne i nosowe. Aby uzyskać więcej informacji, proszę skonsultować dziecko z logopedą, najlepiej specjalistą w zakresie wczesnej interwencji logopedycznej.

Dzień dobry. należy skontaktować się z logopedą.
Szczerze rozumiem Pani zaniepokojenie. Proszę możliwie szybko skonsultować dziecko u laryngologa i logopedy.
Witam, brak języczka podniebienia miękkiego to niewielka wada anatomiczna, ktora nie musi nieść za sobą konsekwencji. W pierwszej kolejności doradzam szerszą diagnostykę by upewnić się, że pozostałe struktury podniebienia są prawidłowe. Pt ede wszystkim należy wykluczyć podsluzowkowy rozszczep podniebienia miękkiego - niewidoczny gołym okiem. W realizacji głosek biorą udział przede wszystkim mięśnie podniebienno-gardłowe wiec brak języczka nie musi stanowić problemu. Niemniej jednak należy w takim przypadku być pod stałą opieką logopedy, spec. wczesnej interwencji. Co pół roku analizowac rozwój mowy i umiejętności dotyczące połykania. W razie wątpliwości wcześnie rozpocząć usprawnianie mowy i pracować. nad prawidłowym typem połykania. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Nie zamartwiałabym się problemem. Nie jest to aż tak poważny problem, jak go Pani opisała. Jednak zachęcam do wizyty u logopedy. Obejrzy dziecko i ostatecznie podpowie, co w tym konkretnym przypadku warto robić.
Z pewnością nie zamartwiać się !
Pozdrawiam.
Krystyna Zielińska
Dzień dobry, diagnostyką dotyczącą sprawdzania czy wszystkie struktury podniebienia są prawidłowe zajmuje się laryngolog i warto się do niego udać.Objawy, które warto obserwować, to podczas karmienia wydobywanie się pokarmu przez nos. Warto też równolegle ocenić u neurologopedy, sprawność ustno-twarzową ,w zakresie struktury całego podniebienia.Brak języczka, może nie przekładać się na większą anatomiczną wadę.Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 185 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.