Witam. Moj 3 letni synek ma problemy z mową. Mowi jedynie okolo 30-40 słow, jednak nie wszystkie sl

5 odpowiedzi
Moj 3 letni synek ma problemy z mową. Mowi jedynie okolo 30-40 słow, jednak nie wszystkie slowa są dobrze zrozumiałe. Buduje proste 2-3 wyrazowe słowa ze słow ktore potrafi wypowiedziec. Nie mowi liter "ć" "ś" dź" "dż".Rozumie polecenia, wskazuje przedmioty. Wie co to jest, ale nie chce nazwać tej rzeczy. Nazywa rzeczy "po swojemu". Dodam, że jest bardzo wstydliwym dzieckiem i nie chce się ze mną rozstawać. Nie wiem co robic. Chcialam isc z nim do lekarza, ale przez jego wstydliwy charakter raczej nie nawiąże kontaktu z lekarzem. Pracowac z nim sam na sam, czy jednak isc do lekarza ?
Proszę iść do lekarza pierwszego kontaktu, a najlepiej do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie zostaną zbadane przyczyny problemu. W celu stymulacji polecam zestaw do słuchania "Słucham i uczę się mówić", który należy słuchać przez słuchawki. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na ćwiczenia lewej półkuli mózgu, która jest odpowiedzialna za mówienie i rozumienie języka.

Sytuacja wymaga konsultacji logopedy. Proszę nie czekać tylko już w tym wieku udać się z dzieckiem na wizytę. Dobry specjalista nawiąże kontakt i rozwieje wszelkie wątpliwości, a przede wszystkim wskaże zalecenia do wcześniej stymulacji językowej.
Proponowałabym na początek wizytę u logopedy, który zajmie się diagnozą opóźnienia w rozwoju mowy, ewentualnie skieruje na dodatkowe badania i udzieli wskazówek do pracy z dzieckiem w domu. Łatwiej będzie Pani tak zorganizować zabawy z synem, aby stymulować jego rozwój mowy. Życzę powodzenia! Pozdrawiam serdecznie.
Konieczne jest przeprowadzenie całościowej diagnozy logopedycznej. Logopeda oceni rozwój mowy, ale też innych funkcji, które mają na nią wpływ. U dziecka 3- letniego oczekujemy w mowie więcej niż zawarte jest w opisie problemu - szczególnie w zakresie zasobu słownika czynnego (słów, którymi dziecko się posługuje). Jeśli chodzi o artykulację - głoski ciszące (ś,ż,ć,dź) powinny pojawić się w tym wieku w mowie dziecka, natomiast głoska '"dż" należy do szeregu głosek szumiących, które realizowane są u dzieci starszych (około 4- 5 roku życia), wcześniej zastępowane są ich łatwiejszymi odpowiednikami. Proszę nie obawiać się, że dziecko jest wstydliwe. Logopedzi mają doświadczenie w pracy z dziećmi z różnymi temperamentami. Konieczna jest wizyta u logopedy i ocena z jakiego rodzaju trudnościami w rozwoju mowy mamy do czynienia w przypadku Pani synka. Im wcześniej rozpoczęte zostaną właściwie dobrane oddziaływania terapeutyczne, tym lepiej dla dziecka.
Dzień dobry, potrzebna zdecydowanie pełna ocena, problemu raczej złożonego. Ja bym odradzała samodzielnego podejmowania działań,nawet dotyczącej jednej wybranej funkcji- pamięci fonemowej. Problem może dotyczyć też ułożenia buzi do mowy
( gł.ć,ś,,ż,dź).W takiej sytuacji można narazić dziecko na niepotrzebne problemy emocjonalne, jeśli dziecko nie umie wypowiedzieć jakiegoś dźwięku.Wiele dzieci, które rozumieją,że mają problem z wymową poszczególnych głosek, potrafią odmawiać powtarzania.Jest to dość często spotykana sytuacja.Warto zaufać doświadczonemu specjaliście, który wie, jaka jest kolejność działań i pozwoli otoczyć dziecko odpowiednim rodzajem wsparcia.Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.