Witam. Miesiąc przed zajściem w ciążę zaczęłam brać lek mirtor 15 mg zaraz się okazało że jestem w c

2 odpowiedzi
Witam. Miesiąc przed zajściem w ciążę zaczęłam brać lek mirtor 15 mg zaraz się okazało że jestem w ciąży natychmiast go odstawiłam. Dziecko jest zdrowe rozwija się prawidłowo jedyne co nas martwi to to że ma dwa lata i trzy miesiące i nic nie mówi czy zażywanie leku mirtor do 6 tyg ciąży może mieć wpływ na jego opóźnienie rozwoju mowy?
Dzień dobry,

Ulotka leku mówi co prawda, że będąc w ciąży leży zachować ostrożność, słowem jednak nie wspomina, że lek należy odstawić, lub że jest on teratogenny (uszkadzający płód). Można go stosować w ciąży jeśli stan zdrowia matki tego wymaga, wtedy należy jednak zwrócić uwagę na stan noworodka tuż po porodzie. U Pani takiej sytuacji nie było, nie powinno być zatem wpływu leku na Pani dziecko. Oczywiście wszelkie wątpliwości powinien rozwiać lekarz (pediatra, rodzinny lub ten specjalista, który wystawił receptę).

Ludzie ogólnie wiedzą, że w ciąży nie należy zażywać leków - i ta wiedza jest bardzo słuszna i korzystna. Nikt jednak ludzi nie uświadamia, że dzisiaj dostępna jest nawet chemioterapia dla kobiet w ciąży ;) Także: lek, a lek. Mirtor sam w sobie nie jest taki zły.

Inną sprawą jest brak mowy u dziecka powyżej 2 roku życia. Mowa u dzieci rozwija się etapami już od pierwszych chwil życia: od krzyku i płaczu, aż po mowę swobodną, opowieściową, pełnymi zdaniami. Gorąco zachęcam do udania się do specjalisty (logopeda, neurologopeda), który określi, na jakim etapie rozwoju mowy znajduje się Pani dziecko, czy rzeczywiście rozwój mowy jest opóźniony, a jeśli tak - z czego wynika owo opóźnienie i jak powinna wyglądać ścieżka pomocy. Być może dziecko mówi, tylko nie jesteście Państwo świadomi, że poszczególne dźwięki pełnią rolę słów - a być może rzeczywiście mowa została zahamowana (co jest dość niepokojącym przypuszczeniem).

W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu lub umówienia wizyty.

Pozdrawiam,
Anna Głowocz

Dzień Dobry, zachęcam do wizyty u specjalisty, aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie