Witam. Mam wrodzoną wadę serca ( ubytek w przegrodzie międzykomorowej, mały nieoperowalny) i zwiazku

4 odpowiedzi
Mam wrodzoną wadę serca ( ubytek w przegrodzie międzykomorowej, mały nieoperowalny) i zwiazku z tym obowiązuje mnie profilaktyka zapalenia wsiedzia. Chcą zapytać, czy przed zabiegiem zwykłego borowania zęba, powinienem wziąść antybiotyk? Wiele razy na przestrzeni wielu lat miałem borowanie oraz usuwanie kamienia i nigdy wcześniej nie brałem antybiotyku przed ( wiem że to bład w przypadku ściągania kamienia). Niedawno zacząłem na ten temat czytać bo miałem trochę poważniejszy zabieg , i było jasne że wymagany jest antybiotyk. Zastanawiam sie czy skoro przy zabiegu usuwania kamienia zalecane jest profilaktycnie wzięcie antybiotyku, to równierz czy nie przy zwykłym borowaniu, zwłascza jeśli np jest ono głębokie? Pozdrawiam.
Pierwszy raz słyszę o profilaktycznym podawaniu antybiotyku.

Dzień dobry, wskazaniem do zastosowania osłonowo antybiotyku są problemy kardiologiczne o najwyższym stopniu ryzyka rozwoju IZW. Zazwyczaj dotyczą one takich zabiegów jak higienizacja, leczenie endodontyczne i chirurgiczne.

Obejmują one według AHA i ESC cztery grupy wskazań:

sztuczne zastawki serca lub zastawki naprawiane z użyciem sztucznych materiałów,
infekcyjne zapalenie wsierdzia w wywiadzie,
wybrane ciężkie wrodzone wady serca, w tym:

nieskorygowane lub niecałkowicie skorygowane sinicze wady serca,
wady serca skorygowane z wszczepieniem sztucznego materiału – przez 6 miesięcy po zabiegu (także po zabiegach endoskopowych), gdyż jest to okres niezbędny dla endotelializacji biomateriału, czyli jego pokrycia komórkami śródbłonka,
wady serca skorygowane z wszczepieniem sztucznego materiału, jeśli w okolicy protezy utrzymuje się resztkowa wada serca, co uniemożliwia endotelializację,
przeszczep serca, jeśli doszło do wady zastawkowej w przeszczepionym organie.
Wg Pana diagnozy teoretycznie osłona antybiotykowa nie powinna być zlecana. Proszę nie traktować mojej wypowiedzi w 100% za bezbłędną, ponieważ nie widzę w jakim stanie jest higiena jamy ustnej i cały stan uzębienia. Pozdrawiam
Wg. mojej wiedzy, jako chirurga antybiotyki nie są lekami obojętnymi dla zdrowia i nie należy ich nadużywać. W przypadku zwykłego opracowania ubytku zęba odradzam każdorazowej antybiotykoterapii. Pozdrawiam.
Witam, leczenie zachowawcze, czyli tak zwane leczenie próchnicy i odbudowa tkanek zęba nie wymagają profilaktycznego podania antybiotyku przy wrodzonej wadzie serca. Pozdrawiam serdecznie