Witam, mam gradówkę na dolnej powiece lewego oka od około 2 tygodni. Od kilku dni smaruje maścią max

1 odpowiedzi
Mam gradówkę na dolnej powiece lewego oka od około 2 tygodni. Od kilku dni smaruje maścią maxitrol i stosuje ciepłe okłady. Oko jest zaczerwienione i boli przy smarowaniu, okulista powiedział, że jeśli za dwa tygodnie nie będzie poprawy i obrzęk nie zejdzie będzie musiał go usunąć. Boję się zabiegu, bo to wkoncu oko, delikatny i ważny organ, choć zabieg mało skomplikowany. Czy moje obawy są słuszne, czy są powikłania po tym zabiegu i czy są groźne?
Usunięcie gradówki jest dość prostym zabiegiem i niesie niewielkie ryzyko powikłań głównie w postaci podbiegnięć krwawych powieki (tzw siniaków), przejściowego obrzęku powieki, przejściowego zadrażnienia i łzawienia oka, w rzadkich przypadkach infekcji powieki.
W opisywanym przez Pana/Panią przypadku chciałabym zwrócić uwagę, że zabieg wykonujemy dopiero w momencie ustąpienia obrzęku powieki i wyciszenia stanu zapalnego, gdy jest wyczuwalny wyraźny guzek w obrębie powieki. Na szczęście ogromna większość gradówek ulega wchłonięciu przy stosowaniu leków do oka oraz wspomaganiu rozgrzewaniem i masażem powieki. Najlepsze efekty i najkrótsze leczenie uzyskujemy gdy wcześnie zgłosimy się do okulisty i szybko rozpoczniemy leczenie.