Witam, mam 24 lata i mam chyba za krótkie wędzidełko pod jezykiem, mówię nie wyrwaźnie, języka do gó

4 odpowiedzi
Witam, mam 24 lata i mam chyba za krótkie wędzidełko pod jezykiem, mówię nie wyrwaźnie, języka do góry nie podniosę tam samo w stronę brody lekko tylko wysunę. Do kogo się z tym udać aby ocenił?
Dzień dobry,
w przypadku skrócenia wędzidła języka najlepiej udać się do logopedy/neurologopedy, który oceni długość wędzidła i funkcje języka, w dalszej kolejności poleci specjalistę zajmującego się podcięciami (chirurg szczękowy/stomatolog).
Serdecznie pozdrawiam,
Marta

Skrócone wędzidło językowe może skutkować nie tylko na zaburzenia artykulacji ale może również korelować z wadami zgryzu, nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, dolegliwościami stawu skroniowo-żuchwowego. ma również związek z bólami głowy, bólami odcinka szyjnego kręgosłupa, itp.
Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja logopedyczna ,rozpoczęcie terapii.
Kolejny etap; to zabieg frenulotomii, decyzja o tym czy zabieg nadal jest konieczny powinna być podjęta po rozćwiczeniu języka.
Dzień dobry!
Obiektywnie można sprawdzić prawidłową budowę artykulatorów, w tym wędzidełka podjęzykowego w gabinecie logopedycznym. Skrócone wędzidełko może być przyczyną wielu różnych problemów, więc lepiej zawsze to sprawdzić. Pozdrawiam !
Dziej dobry, warto pamiętać aby zawsze najpierw wykonać odpowiednie ćwiczenia przed podcięciem i koniecznie po zabiegu.Takiej oceny i przygotowania do frenulotomii dokonuje neurologopeda sp.zaburzeń motorycznych/ miofunkcji.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 185 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.