Witam. Jestem w 9tyg ciąży i dostałam skierowanie w kierunku toksoplazmozy. Wyniki wyszły następując

1 odpowiedzi
Witam. Jestem w 9tyg ciąży i dostałam skierowanie w kierunku toksoplazmozy. Wyniki wyszły następujące:
Toxoplazmowa gondi igG 9,4 IU/ml,
Toxoplazmowa gondi igM 0,60index.
Pokazuje ,że oba są reaktywne.
Czy to znaczy ,że jestem zarażona? Proszę o szybką odpowiedź, bo bardzo się martwię.
Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy dotyczące wyników badań w kierunku toksoplazmozy. Wartość IgG 9,4 IU/ml i IgM 0,60 index wskazują na obecność przeciwciał w Pani organizmie, które mogą być związane z kontaktem z Toxoplasma gondii. Przeciwciała IgG pojawiają się później po zakażeniu i zazwyczaj wskazują na przebytą infekcję lub obecną odporność, podczas gdy przeciwciała IgM są markerem bardziej wczesnego stadium zakażenia.

Wyniki te mogą sugerować, że miała Pani kontakt z patogenem w przeszłości, co skutkowało wytworzeniem przeciwciał IgG, ale obecność przeciwciał IgM wymaga dokładniejszej interpretacji. Obecność przeciwciał IgM może wskazywać na niedawne zakażenie, jednak sam wynik nie musi oznaczać aktywnej infekcji w momencie badania. Interpretacja wyników badań na toksoplazmozę może być skomplikowana i wymagać dodatkowych badań, takich jak test awidności IgG, który może pomóc ustalić, czy zakażenie miało miejsce niedawno, czy też jest to stan po przebytej infekcji.

Ważne jest, aby Pani skonsultowała te wyniki z lekarzem prowadzącym ciążę lub specjalistą chorób zakaźnych. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wyjaśnić znaczenie tych wyników i ewentualnie zaproponować odpowiednie postępowanie. Jeśli rzeczywiście doszło do zakażenia w czasie ciąży, istnieją protokoły leczenia, które mogą zmniejszyć ryzyko transmisji patogenu na dziecko.

Proszę pamiętać, że opieka nad Pani zdrowiem i zdrowiem Pani dziecka jest najważniejsza. Zachęcam do omówienia wszelkich obaw i pytań z lekarzem, który ma dostęp do pełnego kontekstu Pani zdrowia i może zapewnić najbardziej odpowiednie wsparcie.

Czy są jeszcze jakieś inne pytania lub wątpliwości, z którymi mogę Pani pomóc?

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.