Witam, Jestem 24- letnią kobietą i od kilku lat borykam się z problemem bólu kręgosłupa w okolicy p

2 odpowiedzi
Jestem 24- letnią kobietą i od kilku lat borykam się z problemem bólu kręgosłupa w okolicy piersiowej. Mam stwierdzoną skoliozę i jedyne co mi zalecono to zabiegi fizjoterapeutyczne (solux, prądy interferencyjne, masaż). Plecy są "ciężkie" i obolałe przez cały czas w odcinku piersiowym jak i również w odcinku szyjnym, natomiast bóle objawiające się kłuciem i przechodzące w okolicę klatki piersiowej pojawiają się co kilka tygodni lub częściej w odcinku piersiowym. Odnoszę wrażenie, że ból gromadzi się po prawej stronie kręgosłupa na wysokości właśnie odcinka piersiowego i minimalnie ustępuje w momencie ucisku w to miejsce. Ewentualnie próbuję wygiąć się w pozycje "mostka" i wtedy również czuję ulgę. Zdarzają mi się również przykurcze w szyi w momencie jej skręcania.
Proszę o pomoc i ewentualną sugestię co może powodować takie bóle i jakie kroki podjąć w leczeniu mojego schorzenia.
Witam. Zalecone leczenie jest niekompletne, nie ma w nim dobrej terapii manualnej oraz ćwiczeń. Szczególnie w przypadku skrzywienia kręgosłupa bardzo istotne jest utrzymywanie mięśni w jak najlepszej formie oraz dbać o mobilność kręgosłupa. Z opisu domyślam się że z jednym i drugim jest nie najlepiej skoro pojawiają się takie objawy. Być może trzeba zmienić dotychczasowe podejście do leczenia. Zalecam wizytę u terapeuty manualnego, który oceni stan kręgosłupa i mięśni. Pomoże popracować nad napięciem mięśni, redukując ich nadmierne napięcie. Ustali zestaw ćwiczeń, które mają utrwalić efekt terapii i docelowo profilaktycznie zadbać o stan mięśni i ruchomość kręgosłupa.
Skoro problem występuje od tak dawna, tym bardziej trzeba go jak najszybciej zwalczyć.
Pozdrawiam Daniel de Laurans

Pytanie brzmi, czy skolioza była już zdiagnozowana w dzieciństwie ? Do 12 roku życia kształtuje się kościec, dlatego niektóre zmiany strukturalne mogą być już utrwalone. Oprócz fizykoterapii, która ma na celu wspomożenie rozluźnienia przykurczonych struktur oraz działanie przeciwbólowe, konieczne jest wdrożenie ćwiczeń, które wzmocnią gorset mięśniowy i zredukują nadmierne napięcie. Z doświadczenia wiem, że trzeba się też mocno kontrolować z czynnościami dnia codziennego, aby np. nasza pozycja gdy siedzimy nie pogłębiała wady. Ćwiczenia korekcyjne trwają, powiedzmy 30 min, co z tego jeśli kolejne 7-8 godzin w pracy działamy na swoją niekorzyść.