Witam. Jest pewien problem, który jest od dłuższego czasu. Jestem w szczęśliwym związku, który jest

2 odpowiedzi
Witam. Jest pewien problem, który jest od dłuższego czasu.
Jestem w szczęśliwym związku, który jest bardzo długi, potrafimy się porozumieć i jesteśmy szczęśliwi, jednak jest taki problem, że mój obecny partner ciągle wspomina swoją była z którą rozstał się 3 lata temu.
Wspomnina ją w sensie że, raz gada o niej jak najgorzej i śmieje się z niej A raz wspomnina o niej w swoich wspomnieniach, w dodatku powiedział przy mnie że, ona bardzo dobrze gotuje, a mi zrobiło się bardzo przykro bo ja nie mam dużych zdolności kulinarnych.
W dodatku ma ją w znajomych poprzez portal społecznościowy, ale nie pisze z nią, sam mi powiedział że, miesiąc temu ona sama do niego napisała z zapytaniem o zdjęcia z przeszłości, mój partner nic jej nie wysłał.
Ale jednak martwię się bo, nie wiem czy jak on o niej mówi i wraca jej temat, to czy za nią nie tęskni, i boję się że, wspomnanie o niej może popsuć nam związek.
Sama miałam też problem że wspomnieniami o byłym tylko on mi się przypomniał w złych momentach bo miałam nie udany związek.
I zaczęłam porównywać do swojego obecnego partnera, lecz jednak ja czułam że, mogę zniszczyć związek, dlatego staram się nie wspomniac go, zablokować bo ze wszystkiego.
Chociaż i czasami to nie jest łatwe bo wraca kiedy mam przykre momenty.
I mam pytanie, co trzeba zrobić żeby żyć i uwolnić się od przeszłości.?
Bardzo nam zależy na sobie.
Dzień dobry,

zachęcałabym, żeby zacząć od dokładnego przyjrzenia się temu, DLACZEGO wspominanie swojej byłej dziewczyny przez Pani Partnera, postrzega Pani jako problem. Dlaczego uważa Pani, że to może niszczyć związek? Dlaczego wywołuje to w Pani nieprzyjemne emocje i jakie to są emocje? Jakie myśli za tym idą?
Czy na przykład w sytuacji, kiedy Pani Partner wspominał zdolności kulinarne swojej byłej dziewczyny - poczuła się Pani w jakimś stopniu gorsza od niej, albo niewystarczająco dobra dla swojego Partnera? Może pojawiają się inne wątpliwości, np. "czy jestem dla niego najważniejsza?".
Z kolei tego rodzaju wątpliwości mogą świadczyć o nie dość mocnym poczuciu własnej wartości, pewności siebie, stabilności i zaufaniu względem Partnera.
Czy Partner RZECZYWIŚCIE porównuje Panią ze swoją byłą dziewczyną, czy może po prostu dzieli się swoimi ważnymi przeżyciami z najważniejszą dla niego osobą, którą jest właśnie Pani?
Fakty, o których Pani wspomniała - na przykład, że miał możliwość pisania z byłą Dziewczyną, bo się do niego odezwała, ale nie zrobił tego i otwarcie powiedział o tej sytuacji, mogą wskazywać na wierność Pani Partnera.
Być może On nie domyśla się, jak Pani się czuje, kiedy wspomina byłą dziewczynę. Dlatego zachęcałabym do szczerej, otwartej rozmowy z Partnerem o tym, jak postrzega Pani takie sytuacje: o swoich myślach, uczuciach. Rozmowy z gotowością do wysłuchania także perspektywy drugiej strony.
Można też pomyśleć, czy takie zupełne niewspominanie, zablokowanie, udawanie, że nie było wcześniej jakiegokolwiek związku - buduje zaufanie, czy wręcz tworzy pewną sferę tabu, o której się nie mówi. Może się okazać, że przyzwolenie na dopuszczenie tego tematu - oczywiście uwzględniając uczucia drugiej strony - tylko zacieśniłoby związek.
Zachęcam, by potraktować te słowa jako propozycję, a niekoniecznie "receptę". Każda sytuacja jest indywidualna, każdy związek może umówić się na coś innego - ważne, by była na to zgoda obu stron i aby dwie strony czuły się z tym komfortowo.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Daria Stokłosa

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!