Witam, czy z takimi wynikami kolano jest do ponownej operacji? MR prawego stawu kolanowego. Dane z

1 odpowiedzi
Witam, czy z takimi wynikami kolano jest do ponownej operacji?
MR prawego stawu kolanowego.
Dane ze skierowania: Stan po rekonstrukcji ACL, podejrzenie destabilizacji rekonstrukcji.
Stan po rekonstrukcji ACL i szyciu MM 27.03.2021.
Brak dokumentacji obrazowej dotychczas wykazanych badań do porównania.
Ujście tunelu udowego lokalizuje się ku przodowi od pola natywnego ACL, ujście kanału piszczelowego w
przednio-przyśrodkowej części wyniosłości międzykłykciowej kości piszczelowej.
Graft pogrubiały do 16-17 mm, obrzęknięty, z wnikaniem płynu między włókna, głównie w części dystalnej.
Zaburzenie konkurencji powierzchni stawowych, z przednim, o około 12 mm przesunięciem kości
piszczelowej w stosunku do kości udowej. W tkance podskórnej przednio-przyśrodkowego przedziału kolana, widoczna zmiana torbielowata o
wymiarach około 46 x 27 x 26 mm (CC x AP x SD), która uwypukla skórę, z obrzękiem tkanki podskórnej oraz
z przerwaniem warstwy korowej kości piszczelowej i w łączności z tunelem piszczelowym i graftem.
Opisywany, patologiczny zbiornik w tkankach miękkich modeluje przyśrodkowy troczek rzepki. Więzadło krzyżowe tylne kątowo zagięte.
Poza tym wewnątrzstawowo nieco zwiększona ilość płynu, niewielki obrzęk ciała Hoffy. W kaletce brzuchato-półbłoniastej niejednorodny płyn, z wytworzenim
torbieli podkolanowej o wymiarach około 40 x 9 mm.
Osteofity krawędzi kłykci i rzepki, wyostrzenia wyniosłości
międzykłykciowej kości piszczelowej.

Chrząstka obciążanych powierzchni kłykci przyśrodkowych zwężona, z pełnej grubości pęknięciami-
chondropatia III. Rozległe, podkorowe zmiany obrzękowe szpiku kłykcia przyśrodkowego kości udowej.

Całość obrazu może wynikać z chondropatii, do obserwacji w kierunku tworzącego się uszkodzenia
chrzęstno-kostnego.
Łąkotka przyśrodkowa obniżona, z obszarami które mogą odpowiadać zmianom po chirurgicznym
zaopatrzeniu łąkotki? szczelinom?
Rzepka o I typie konfiguracji wg Wiberga, prawidłowo położona.
Chrząstka stawu rzepkowo-udowego w normie. Więzadło poboczne piszczelowe z przewlekłymi zmianami przeciążeniowymi, pogrubiałe, z niewielkim
obrzękiem wzdłuż.
Więzadło poboczne strzałkowe, więzadło rzepki, objęta badaniem cześć ścięgna mięśnia czworogłowego uda
bez cech patologii.
Kilka niepowiększonych węzłów chłonnych w dole podkolanowym.
Tak. Jest to prawdopodobnie tzw. cyklops po rekonstrukcji ACL. Pomijam to że tunel w kości udowej jest prawdopodobnie w nie do końca optymalnym miejscu co może się wiązać z problemami biomechnicznymi. Pozdrawiam.