Witam chciałbym uzyskać jakiekolwiek informacje odnośnie leczenia skoliozy niemowlecej ponieważ jest

4 odpowiedzi
Witam chciałbym uzyskać jakiekolwiek informacje odnośnie leczenia skoliozy niemowlecej ponieważ jestem odsyłana od przychodni do przychodni dają mi do zrozumienia ze nikt nie chce podjąć sie leczenia a ja nie wiem już gdzie sie udać żeby gdzieś zaczęto leczyć moje dziecko.(czas leci syn od dwóch miesiecy chodzi i jest to nie na korzyść jak jeden z lekarzy stwierdzil a dalej nic nie jest robione mam na myśli gorsetowanie )mianowicie sytuacja wygląda tak ze syn ma w tej chwili 16 miesięcy i dwa miesiące temu podczas fizjoterapi (z powodu koślawienia prawej stopy) pani zauważyła ze syn ma niepokojace wybrzuszenie na plecach od razu zaczęło się moje chodzenie po lekarzach ,ortopeda postawił tylko diagnoze po prześwietleniu rtg że jest to skoliza niemowlęca lewosronna 54 stopnie cobba bez żadnej patologii i odsyła mnie do Piekar Śląskich lub Zakopanego jestem ze ślaska więc załatwiam dostanie się do Piekar Śl. Piszę tu dlatego że może za nim sie tam dostane znajdzie się lekarz który podejmnie się i poprowadzi leczenie mojego synka dziękuję z góry za jakiekolwiek informacje ,wskazówki...
Dzień dobry,
Mąż przesłał mi Pani zapytanie ponieważ w naszym zespole to ja odpowiadam za część pediatryczną i leczenia skolioz.
Skolioza u Pani syna jest prawdopodobnie wrodzona. Ciężko jest mi cokolwiek napisać bez oglądania dziecka. Bez obejrzenia zdjęcia rtg również nie mogę nic powiedzieć odnośnie rokowań. Czy długości kończyn są równe? Skoliozy wczesnodziecięce są trudne w rehabilitacji ponieważ dzieci nie są chętne do wykonywania ćwiczeń korekcyjnych w tak wczesnym wieku. Są to zazwyczaj skoliozy operacyjne. Polecam zgłosić się na wizytę do prof Zarzyckiego w Krakowie lub dr Jasiewicz/ dr Potaczek (w Zakopanem lub prywatnie w Nowym Targu). To są najlepsi lekarze chirurdzy ortopedzi, którzy odpowiedzą na Pani pytania w kwestii leczenia operacyjnego. Uważam, że powinien również zdiagnozować dziecko osteopata. On przeprowadzi terapię ewentualnych zmian w układzie czaszki (terapie czaszkowo krzyżową/ narządów wewnętrznych czy połączenia czaszki z kręgosłupem oraz terapię napięcia mięśniowego- to są zmiany, które mają ogromne znaczenie na rozwój skoliozy i w tak wczesnym wieku i terapia ich może być bardzo skuteczna. Może się Pani również zgłosić do mnie, ale przyjmuję jedynie w Zakopanem.
Serdecznie pozdrawiam,
Paulina Obtułowicz

Oczywiście skolioza tzw wczesnodziecięca czyli rozpoznana przed ukończeniem 5 roku życia należy do trudnych terapeutycznie schorzeń. Leczenie musi być dość intensywne i nie wykluczone jest również leczenie operacyjne. Należy na początku ustalić z jakim typem skoliozy mamy do czynienia, czy jest to skrzywienie spowodowane wadą wrodzoną elementów kręgosłupa czy raczej ma charakter skrzywienia idiopatycznego. W obu przypadkach leczenie i rokowanie będzie nieco inne.
Po szczegóły należy się udać do bardzo doświadczonego w leczeniu gakich schorzeń lekarza.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Bardzo trudno odpowiedzieć na Pana pytanie bez zbadania dziecka i oceny radiogramów. Jeżeli nie stwierdzono ewidentnej patologii w zakresie budowy kręgów (wad wrodzonych kręgów), to dziecko prawdopodobnie wymaga pracy z fizjoterapeutą oraz stosowania specjalnego gorsetu do spania, który będzie w trakcie snu utrzymywał prawidłowe ustawienie kręgosłupa.
Pozdrawiam
Łukasz Woźniak
Witam. Zdecydowanie uważam, że konieczna jest szybka konsultacja fizjoterapeutyczna, której oczywiście mogę się podjąć. Dziecko zaczyna chodzić tak więc obciążenia grawitacyjne będą pogłębiać asymetrię, która obecnie istnieje. Konieczne jest zbadanie tzw. najważniejszych części układu ruchu: gónego odcinka szyjnego oraz bioder, które często w sposób znaczący mogą wpływać na pozycję całego ciała, a szczególności w skoliozie. Jeśli chodzi o gorset jest to decyzja, którą według mnie należy podjąć dopiero po konsultacji fizjoterapeutycznej. Znalezienie przyczyny powstania skoliozy jest tu kluczowe. W przypadku chęci otrzymania szczegółowych informacji proszę o kontakt telefoniczny.