Witam, chciałam się dowiedzieć, jaki rodzaj sportu może uprawiać osoba chora na cukrzycę typu 1 będą

2 odpowiedzi
Witam, chciałam się dowiedzieć, jaki rodzaj sportu może uprawiać osoba chora na cukrzycę typu 1 będąca na inslulinie ?
Dzień dobry,
w zasadzie każda forma aktywności w cukrzycy typu 1 jest dopuszczalna. Najważniejsze, żeby uprawianie sportu sprawiało przyjemność i odbywało się regularnie. Najbezpieczniej jednak zacząć od wysiłku aerobowego (o umiarkowanej intensywności, np. jazda na rowerze, spacery, bieganie, pływanie), ponieważ w takim przypadku glukoza jest efektywniej spalana - jej mniejsze zużycie zmniejsza ryzyko hipoglikemii, co jest głównym niebezpieczeństwem w przypadku leczenia insuliną. W celu uniknięcia hipoglikemii należy także pamiętać o jak najszybszym dostarczaniu węglowodanów po zakończeniu aktywności, a w przypadku długotrwałego wysiłku także w jego trakcie. Podczas uprawiania sportu warto zawsze mieć przy sobie lekką przekąskę węglowodanową, aby móc szybko zareagować w przypadku spadku poziomu glukozy. Dobrze byłoby także omówić z diabetologiem ewentualne zmniejszenie dawki insuliny przed planowanym wysiłkiem. W miarę poznawania swojego organizmu i tego, jak reaguje na konkretny rodzaj wysiłku fizycznego, można rozważyć wprowadzenie wysiłku anaerobowego (o wysokiej intensywności, np. trening siłowy).

Pozdrawiam
Marcin Kasiński

Dzień Dobry Aktywność fizyczna u osoby chorej na cukrzycę typu 1 powinna być podejmowana po dokładnym poznaniu siebie, działania insuliny oraz reakcji organizmu na wysiłek. Nie powinno się rozpoczynać aktywności fizycznej gdy stężenie glukozy we krwi jest powyżej 250mg/dl. Każda aktywność fizyczna wymaga oznaczenia glikemii na 15 minut przed rozpoczęciem wysiłku oraz przyjmowania węglowodanów w trakcie jej trwania. Pomocne jest posiadanie przez chorego CGM czyli systemu ciągłego monitorowania glikemii, pozwala ona na ograniczenie ryzyka hipoglikemii. Do usłyszenia Marek Kochajkiewicz