Witam bardzo serdecznie, nazywam się Mateusz i mam 15 lat. Odczuwam w sobie lęki najczęściej przed s

3 odpowiedzi
Witam bardzo serdecznie, nazywam się Mateusz i mam 15 lat. Odczuwam w sobie lęki najczęściej przed snem, towarzyszą mi dziwne odczucia wychodzenia z siebie, boję się, że zaraz może się coś stać, dreszcze i tym podobne. Podejrzewam nerwicę lękową, lecz boję się wyznać co czuję rodzicom, czy przyjaciołom. Co mam w takiej sytuacji zrobić? liczyć na samego siebie, a może jednak spróbować powiedzieć komuś o tym komuś bliskiemu, co nie wydaje się łatwe.
Wskazana jest wizyta u psychiatry, opis choć nie wystarczający wskazuje na zaburzenia lękowe a konkretnie napady paniki (lub inaczej lęk paniczny, lęk napadowy). Lekarz ocenie czy w Twoim przypadku rozwiązaniem będzie leczenie farmakologiczne czy też regularne spotkania z terapeutą.

Jak napisałeś masz 15 lat więc na leczenie/ wizytę u psychologa, psychoterapeuty, psychiatry powinni wyrazić zgodę rodzice lub opiekunowie prawni. Czasem jest tak, że ciężko nam się dzielić trudnymi tematami, bo nie wiemy jak zareagują nasi bliscy, czy zrozumieją, czy wykażą chęć pomocy. Pomyśl, czy może jest w Twoim otoczeniu ktoś kto pomoże w rozmowie z rodzicami ,a może zastanów się z którym rodzicem możesz zacząć rozmawiać, może masz lepszy kontakt. Zastanów się w jaki dla Ciebie najlepszy sposób porozmawiać i poinformować, że potrzebujesz pomocy specjalisty (a to niewątpliwie jest to potrzebne w sytuacji o której piszesz) .
Trzymam kciuki za Ciebie.
Dzień dobry,

Bardzo odpowiedzialne i racjonalne podejście do tematu. Gratuluję!
Zaobserwował Pan u siebie problem, postawił wstępną diagnozę (i to wydaje się, że całkiem sensowną), opisał Pan trudności w rozwiązaniu problemu, napisał Pan anonimowo swoje pytanie.

Na samego siebie w tej sytuacji lepiej nie liczyć - w sensie nie wyłącznie, jednak, gdyby miał Pan chęć pracy z samodzielnej to zachęcam do zakupu oraz lektury książki:
"ABC Twoich emocji" - Maultsby, Wirga, DeBernardi

Jeśli chodzi o pomoc profesjonalną to warto umówić się na wizytę u psychiatry.

Pozdrawiam i powodzenia!