W przeciągu trzech miesięcy doznałam dużego wzrostu wagi, która cała skupiła się w brzuchu. W tym kr

2 odpowiedzi
W przeciągu trzech miesięcy doznałam dużego wzrostu wagi, która cała skupiła się w brzuchu. W tym krótkim czasie mój brzuch obrósł w tłuszcz praktycznie nie do poznania mimo braku zmian w diecie. Jakie badania powinnam zrobić, żeby sprawdzić czy nie jest to wynik jakieś rozwijającej się choroby? (niedoczynność tarczycy i hashimoto już mam uregulowaną)
Dzień dobry, proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego. Opisywany przez Panią przyrost wagi może wskazywać na insulinooporność, dlatego warto byłoby zbadać poziom cukru i insuliny na czczo lub krzywą cukrową oraz insulinową. Ważne by zbadać insulinę a nie sam cukier. Po uzyskaniu wyników należy je skonsultować z lekarzem. Bywa, że wyniki mieszczą się w normie, ale ich stosunek wskazuje na insulinooporność (tu pomocny jest kalkulator HOMA-IR dostępny na internecie, gdy bada się tylko insulinę i cukier na czczo, choć myślę, że w Pani przypadku najlepiej zrobić dwie krzywe po obciążeniu glukozą). Jeśli badania potwierdzą diagnozę w pierwszej kolejności polecam przejść na na dietę odpowiednią dla osób chorych na cukrzycę oraz z insulinoopornością oraz włączyć umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną. Pozdrawiam serdecznie.

Wart wykonać diagnostykę w kierunku insulinoporności. Wtedy zaleca się zrobić badanie glukozy i insuliny, na czczo, po 1 godzinie i po 2. Można również wyliczyć wskaźnik Homa IR, który również jest podstawą do stwierdzenia insulino oporności.