W 2011 zostało zdiagnozowane RZS pomimo niestandardowych objawów i zakwalifikowano do programu klini

1 odpowiedzi
W 2011 zostało zdiagnozowane RZS pomimo niestandardowych objawów i zakwalifikowano do programu klinicznego leczenia humirą. W USG miałam drobne wysięki, osteofity i drobną nadżerkę w dłoniach i nadgarstkach; w obrazie RTG niewielkie pogrubienie tkanek miękkich stawów dłoni, stóp b/z. Bez sztywnienia porannego dłużej niż 15minut, bez obrzęków stawów, czasami tylko chwilowe zaczewienienia i uczucie jakby "gorąca" w stawie.
Wtórne zmiany zwyrodnieniowe w odcinku L5 i S1 kręgosłupa oraz zwapnienia i zwężenia w odcinku szyjnym.
OB i CRP zawsze w normie
RF 60
aCCP 16
ANA miano 1:640, SSA natywne 137(+++), Ro52 rekombinat 182(+++), kontrola (ws) 139(+++)
Systematycznie spadające płytki krwi.
Leczenie: 6 miesięcy humira z mtx, kilka miesięcy NLZP, następnie Arechin około 3 lat. Przerwa w związku z ciążą. Po ciąży powrót na kilka miesiecy do Arechinu ale pojawiły się zmiany posłoneczne na twarzy (brązowe plamy na czole i wzdłuż bruzd nosowych). Po 2 latach bez leków bardzo pogorszylo się moje samopoczucie, wieczne zmęczenie nawet pomimo wielu godzin snu, brak siły, zniechęcenie, silne bóle kręgosłupa budzące w nocy. Problemy skóry palców rąk, bardzo wysuszone, pękające aż do ran od kilku miesięcy, żadna maść nie pomagała. Spadek płytek do poziomu 49tys oraz właśnie pozytywne ANA3. Wróciłam do Arechinu i włączono Metypred 6mg. Problemy skórne ustapily, samopoczucie się poprawiło trochę i płytki 115tys.
Mam obawy że RZS zostało zdiagnozowane zbyt pochopnie. Czy nie bliżej tym objawom do SLE?
Podała Pani zbyt mało danych, aby to ocenić. W chorobach autoimmunologicznych czasem bywa tak, że może pojawić się współistnienie objawów paru schorzeń. U każdego to trochę inaczej wygląda. Nie ma Pani typowych ANA dla tocznia, ale może mieć Pani zespół suchości. Proponuję porozmawiać o swoich objawach z reumatologiem.