uzyskanie niepełnosprawności

10 odpowiedzi
chory konsekwencją udaru mózgu do jakiego lekarza zwrócić się w celu uzyskania opinii na uzyskanie niepełnosprawności
Wydawaniem orzeczeń o niepełnosprawności zajmują się powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i tam się trrzeba udać

Witam myślę że zależne jest to od stanu pacjenta ale warto omówić to z pewnością z neurologiem.Pozdrawiam
Odpowiedź na to pytanie nie leży w moich kompetencjach.
ORZECZENIE O STOPNIU NIEPŁENOSPRAWNOŚCI PO UDARZE

Osoba po udarze może starać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności. Można i warto to zrobić jak najszybciej, bo posiadanie takiego orzeczenia wiąże się z przywilejami niezależnie od tego, czy mamy zamiar pracować, czy przejść na rentę. Orzeczenie pozwala m.in. korzystać z ulg w środkach komunikacji, zwolnień od opłat za abonament radiowo-telewizyjny czy też z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Posiadaczom orzeczenia przysługuje też dodatkowy urlop wypoczynkowy w wysokości dziesięciu dni roboczych (oraz dodatkowe przerwy w pracy).Wydawaniem orzeczeń zajmują się powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Składa się tam wniosek wraz z zaświadczeniem od lekarza prowadzącego. Potrzebna jest dokumentacja medyczna - kopie wyników badań czy kart leczenia szpitalnego. Po przedłożeniu powyższych dokumentów zostaje nam wyznaczony termin stawienia się przed komisją, w skład której wchodzą specjaliści z różnych dziedzin, m.in. lekarze, doradcy zawodowi czy psycholodzy. W przypadku osób w wieku powyżej 16 lat orzeka się trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany lub znaczny. Najczęściej komisja wydaje orzeczenie na czas określony.
Wydaje mi się, że najlepiej zacząć od lekarza rodzinnego. Ale mogę się mylić, bo nie jestem specjalistą w tej kwestii. Pozdrawiam!
Niestety nie umiem pomóc w tej kwestii.
Witam, proszę o to pytać internistę lub neurologa, oni powinni znać odpowiedź. Ja jestem psychoterapeutą. Pozdrawiam
Proszę zapytać specjalistę neurologa.
Witam serdecznie. Najpierw do lekarza rodzinnego, potem do neurologia. Ponadto psychologa lub neuropsychologia. Z tą całą dokumentacją na komisję do lekarza orzecznika. Pozdrawiam Justyna Kameduła
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wniosek można złożyć za pośrednictwem Centrum Pomocy Rodzinie lub tzw MOPS. Proszę wejść na stronę Fundacji Udaru Mózgu i wszelkie pytania kierować do nich ew. do swojego lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ pytanie powinno być kierowane do lekarza a nie psychoterapeuty.