Urografia,opis,zdjęcia i wytłumaczenie

4 odpowiedzi
Witam. Ja mam pytanie o interpretację wyniku Urografii? Otrzymałem opis i zdjęcia rentgenowskie. W opisie pisze tak: Podano dożylnie 100 ml kontrastu dożylnie. Na przeglądowym zdjęciu jamy brzusznej stwierdza się obecność cieniujących zwapnień złogów o wym. 12x6mm w rzucie dolnego bieguna nerki lewej w kielichu dolnym. Nerka prawa wielkości 138 mm,nerka lewa 144 mm. Nie uwidoczniono poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego obu nerek. Moczowody obustronnie nieposzerzone. Nie uwidoczniono cech zwężenia podmiedniczkowego moczowodów. Zaleganie sporej ilości moczu po mikcji nierównymi zarysami ścian pęcherza. Flebolity w miednicy po stronie lewej największy o wym. 9x5 mm. Proszę o pomoc w interpretacji? Ja się nazywam Michał Tężyński i mam 27 lat. Pozdrawiam serdecznie i poproszę o pomoc w interpretacji tego wyniku Urografii.
kamien w nerceewej i zaleganie moczu w pecherzu- do dalszej diagnostyki i leczenia.

Urografia jest jednym z badań dodatkowych i nie są to wszystkie informacje potrzebne do postawiania diagnozy. Z pewnością jest złóg w nerce lewej nadający się do ESWL
Dzień dobry. Taki wynik badania ujawnia przyczynę - przeszkoda w prawidłowym opróżnianiu pecherza i jej konsekwencje: zaleganie moczu w pecherzu oraz kamień w nerce! Należy zdiagnozować i leczyć zaburzenia w dodawaniu moczu- złe nawyki?, zwężenie cewki moczowej? Kamice na spokojnie, planowo. Pozdrawiam
Witam. Badanie urograficzne ma za zadanie ocenić drogi odprowadzające mocz tj. układ kielichowo-miedniczkowy, moczowody oraz pęcherza moczowego oraz wykryć w nich ewentualne patologie. W Pana przypadku badanie potwierdziło obecność dwóch problemów: kamienia w lewej nerce (którgo można leczyć w sposób zachowawczy) oraz utrudnionego odpływu moczu. W tym drugim przypadku, w celu postawienia dokładnej diagnozy oraz włączenia odpowiedniego leczenia, należałoby wykonać dodatkowe badania (USG z oceną zalegania moczu po mikcji, uroflowmetria). Pozdrawiam. J. Krukowski