Uprzejmie proszę o poradę lekarza stomatologa. Wbrew pozorom na potrzeby tego zapytania, z co na

1 odpowiedzi
Uprzejmie proszę o poradę lekarza stomatologa.

Wbrew pozorom na potrzeby tego zapytania, z co najmniej kilku powodów moim zdaniem łatwiej posłużyć się anglojęzyczną instrukcją stosowania nitki Superfloss Oral -B niż polską (o ile w ogóle posłużenie się polską wersją tej instrukcji prowadziłoby do jakichkolwiek wniosków, co budzi moje obawy), dlatego w treści zapytania pozwolę sobie się do niej i do nazewnictwa w niej użytego odwoływać.

Proszę wybaczyć, niestety nie znam języka angielskiego, dlatego w zapytaniu powołując się na anglojęzyczną instrukcję stosowania tej nitki posługuję się tłumaczeniem na język polski wygenerowanym przez: „translate.google.pl”

Nitka Superfloss Oral -B składa się z trzech części:
1) „usztywnionego końca” („stiffened end” w anglojęzycznej instrukcji używania tej nitki)
2) „gąbczastej nitki” („spongy-floss w anglojęzycznej instrukcji używania tej nitki)
3) „zwykłej nitki” („regular floss” w anglojęzycznej instrukcji używania tej nitki)

Używając nitki Superfloss Oral -B podczas próby wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) pod dziąsło jednej z jedynek w przestrzeni międzyzębowej między jedynką i jedynką górną, wzbudziło mój niepokój to, że pojawił się opór, dlatego odruchowo zaprzestałem wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss), natomiast podczas próby wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) w środek dalszych przestrzeni międzyzębowych po lewej stronie twarzy patrząc z mojej perspektywy, „gąbczasta nitka” (spongy-floss) w co najmniej jednej przestrzeni międzyzębowej sama bez nakierowywania jej pod dziąsło i bez oporu znalazła się pod dziąsłem, ale to być może dlatego, że odległość między styczną a dziąsłem (brzegiem wyrostka) była tak niewielka, że sam fakt wsadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) w przestrzeń międzyzębową skutkował tym, że weszła ona za dziąsło.

Niepokój pozostaje, ponieważ producent w anglojęzycznej instrukcji używania nitki Superfloss Oral -B znajdującej się na jej opakowaniu nie podaje ani jednego przykładu wprowadzania „gąbczastej nitki” (spongy-floss) poniżej linii dziąsła.

Poniżej treść tej instrukcji:

„Directions for use: Bridges, Braces, Implants and Wide Spaces:
- Using the stiffened end, thread the spongy-floss betwenn teeth and appliance or through wilde spaces.
- Use a soft back-and forth motion to help remove bacterial plaque.
- Pull the spongy-floss through to the regular floss section. Gently slide the regular floss UNDER THE GUMLINE. Use an up-and-down motion to help remove plaque. Regular Teeth:
- Gently slide regular floss between teeth and UNDER THE GUMLINE. Clean under the gumline as directed above. Use a fresh setion of floss for every tooth.

A to jej tłumaczenie na język polski wykonane przez „translate.google.pl”:

Instrukcje stosowania:
Mosty, aparaty ortodontyczne, implanty i szerokie przestrzenie:
- Używając usztywnionego końca, przełóż gąbczastą nitkę między zęby i urządzenie lub przez pustki.
- Użyj miękkiego ruchu do przodu i do tyłu, aby usunąć płytkę bakteryjną.
- Przeciągnij gąbczastą nić do zwykłej sekcji nici. Delikatnie wsuń zwykłą nitkę POD GUMINĄ. Użyj ruchu w górę i w dół, aby usunąć płytkę nazębną. Zwykłe zęby: - Delikatnie wsuń zwykłą nić dentystyczną między zęby i POD GUMINĄ. Oczyść pod linią dziąseł, jak wskazano powyżej. Używaj świeżej nici dentystycznej do każdego zęba.”

W związku z tym uprzejmie proszę o odpowiedzi na pytania:
1) Czy wprowadzanie „gąbczastej nitki” (spongy-floss) stanowiącej część nitki Superfloss Oral -B za dziąsło nie jest szkodliwe?
2) Celem używania nitki Superfloss Oral -B jest przyśpieszenie nitkowania zębów stałych (wszystkie zęby są ułożone bardzo ścisło poza trzema przestrzeniami międzyzębowymi – pomiędzy jedynką i dwójką górną prawą patrząc z mojej perspektywy, wyrwana czwórka dolna z prawej strony twarzy patrząc z mojej perspektywy i szersza przestrzeń międzyzębowa między siódemką i ósemką górną prawą patrząc z mojej perspektywy). Jak używać nitki Superfloss Oral -B, aby ten cel zrealizować?

Chciałbym zaznaczyć, że niestety nie mam nic wspólnego ze stomatologią nawet w amatorskim zakresie, dlatego bardzo proszę nie przywiązywać zbyt dużej wagi do tego, co napisałem, ale raczej dopatrywać się w treści tego, co chciałem napisać.

Z góry bardzo dziękuję za udzielone porady.
Nitka ta jest zalecana u osób z aparatami ortodontycznymi, retainerami i odbudowami protetycznymi. Dla Pacjentów ze ścisło ułożonymi zębami, uzębienie naturalnym bez dodatkowych elementów wystarczy zwykła nitka dentystyczna, jest cieńsza i wejdzie w każdą przestrzeń miedzyzebową. Pozdrawiam