U mojej Mamy stwierdzono tętniaka aorty brzusznej na długości 10cm o średnicy 45mm ze skrzeplina 15m

6 odpowiedzi
U mojej Mamy stwierdzono tętniaka aorty brzusznej na długości 10cm o średnicy 45mm ze skrzeplina 15mm. Po wizycie u lekarza naczyniowego stwierdzono, że kwalifikuje się rozmiarowo do operacji a , że był tętniakiem bezobjawowym to lekarz uznał , że poczekamy 3 miesiące i zobaczymy czy się powiększa. Moje pytanie brzmi czy jest to rozsądne , jakie jest ryzyko pęknięcia ( lekarz mówi, że takie "małe" nie pękają? Z góry Bardzo dziękuję za odpowiedz
Teoretycznie ryzyko przy takiej średnicy nie jest wielkie ( nie zerowe !!!) ale nie ma watpliwości że tętniak bedzie się powiększał. Obowiązuje czesta kontrola USG z pomiarem tetniaka a w azie pojawienia sie dolegliwosci bólowych w jamie brzusznej natychmaistowa wizyta na ostrym dyżurze chirurgii naczyniowej

Ryzyko pęknięcia tętniaka o takim rozmiarze wynosi około 2-5% /rok według różnych statystyk. Powikłania po operacji to około 20%. Powikłania śmiertelne 2-3% o ile nie ma dodatkowych chorób obciążających chorą , bo wtedy ryzyko sie zwiększa. W przypadku leczenia wewnątrznaczyniowego ryzyko jest mniejsze. Jeżeli nie ma objawów to można poczekać.
Wskazaniem do operacji bezobjawowego tętniaka aorty brzusznej u kobiety jest średnica >52 mm. ryzyko pęknięcia tętniaka o średnicy 45 mm nie przekracza statystycznie 1% w skali rocznej. Konieczna kontrola progresji tętniaka w USG (co około 6-12 miesięcy)
Wymiar uznany za kwalifikujący do operacji u kobiet to 50mm. Wtedy ryzyko pęknięcia tętniaka i zgonu z tego powodu jest większe niż ryzyko związane wykonaniem operacji i zaszkodzeniem pacjentowi. Jeżeli zostało zrobione badanie angioTK i doktor uznał że obraz nie kwalifikuje chorej do zabiegu to trzeba mu uwierzyć.
Witam jeżeli nie ma dolegliwości ze strony tętniaka nalezy wykonać USG jamy brzusznej za 3 miesiące z oceną średnicy tętniaka, ryzyko pękniecia tętniaka o takim wymiarze jest niskie.
pozdrawiam
Tomasz Ciąćka
Większość tętniaków aorty brzusznej ma kształt wrzecionowaty. Jeśli tak jest i w tym przypadku, można przewidzieć prawdopodobieństwo jego pęknięcia. W przypadku tętniaków 40-49 mm - 1% na rok. Jeśli tętniak urośnie do średnicy 59 mm ryzyko jego pęknięcia wzrośnie do 11%, 69 - 22% i tak dalej... Ryzyko operacji w doświadczonych ośrodkach to 2-3%, a więc operując tętniaka o średnicy 45 mm narazilibyśmy pacjentkę na dwukrotnie wyższe ryzyko, niż wynika z tętniaka. U kobiet operowane są tętniaki (wrzecionowate) o średnicy >52 mm (zalecenia ESVS). Inaczej wygląda sytuacja tętniaków workowatych: nie jesteśmy w stanie w prosty sposób przewidzieć ryzyka ich pęknięcia, ale wiemy, że jest wyższe, niż w przypadku wrzecionowatych. Wówczas operujemy (tętniaki workowate) niezależnie od ich średnicy. Proszę sprawdzić w opisie, jakiego tętniaka ma pacjentka. W razie wątpliwości zapraszam i ocenię to w USG w czasie wizyty.
Według zaleceń ESVS, w razie wykrycia wrzecionowatego tętniaka 45 mm należy wykonać kolejną kontrolę w USG za 6 miesięcy. Więcej o tętniakach na stronie chirurgnaczyniowy.eu
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.