Temat był poruszany, chciałbym doprecyzować zagadnienie. Od lat mam problemy z kręgosłupem w odcinku

2 odpowiedzi
Temat był poruszany, chciałbym doprecyzować zagadnienie. Od lat mam problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym. Rezonans, tomografia i fizjoterapia. Wypukliny w L3 i L4. Wg neurochirurga, nieoperacyjne. Corocznie od 10 lat łapie mnie rwa kulszowa, która powoduje odcięcie nóg i konieczność odleżenia urazu przez około dwa, trzy tygodnie. Od miesiąca intensywnie się rozciągam i zauważam, że to mi bardzo pomaga. Uelastycznia pas biodrowy i zwiększa ruchomość w obrębie miednicy. Jestem mocno asymetryczny, pracuję nad tym. Od lat uprawiałem różnego rodzaj dyscypliny sportowe, nie mam nadwagi oraz nie prowadzę siedzącego trybu życia. Zauważyłem, że po intensywnym rozciąganiu mięśnia trójgłowego uda oraz napięć w okolicy kolca biodrowego zaczyna mi drętwieć skóra na wierzchniej stronie uda i drętwienie utrzymuje się kilka godzin. Pytanie, czy rozciąganie powoduje rozluźnienie powięzi i mięśni, przez co uruchamia przestrzenie i struktury dotąd zesztywniałe, i stąd drętwienie? Czy rozciąganie powoduje nieprawidłowe napięcia i „ściąganie” partii przykręgosłupowych oraz podrażnienie nerwu i stąd drętwienie. Nie wiem czy kontynuować rozciąganie, czy zmniejszyć intensywność treningu, czy zaprzestać w ogóle.
Witam.
W takiej sytuacji, wymaga Pan dokładniejszej diagnozy, tym bardziej, że Pana stan odbiega od normy jeżeli chodzi o kręgosłup.
Co do drętwień - to należy zbadać co się dzieje konkretnie. Czy jest to nerwowo, a jak tak to skąd? Czy jest to może mięśniowo-powięziowo i coś nie gra? Ciężko jest ocenić i powiedzieć, którą drogą podążać nie widząc pacjenta, niemniej jednak powodów może być dużo. Treningu lepiej nie zaprzestawać tylko pytanie czy jest on dla Pana odpowiedni i nie sprawi Panu więcej krzywdy niż pożytku.

Co do mięśnia trójgłowego uda - niestety, nie wiem o co chodzi, bo wyróżniamy tutaj czworogłowy i dwugłowy uda (ujęty w grupie kulszowo-goleniowej).

Proszę udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Musi Pana przebadać funkcjonalnie i wtedy stwierdzi skąd tak naprawdę pochodzi przyczyna dolegliwości (bo wcale nie muszą być to wypulkiny z opisu) i ustosunkuje się co do kwestii rozciągania. Pozdrawiam!