szczepienie przeciwko różyczce

3 odpowiedzi
Witam,
Jaka szczepionka przeciwko różyczce jest dedykowana dla osoby dorosłej?
Czy można się nią szczepić mając w domu małe dziecko? Czy nie ma ryzyka zarażenia dziecka (dziecko poniżej roku, jeszcze nie szczepione na różyczkę)?

Dziękuję i pozdrawiam
Poniższa wypowiedź jest w zamierzeniu tylko edukacyjna i w żaden sposób nie stanowi konsultacji lub zaleceń co do dalszego postępowania z pacjentem.

Dziewczynki wychowujące się w Polsce, urodzone od 1976 roku powinny były być objęte obowiązkiem szczepienia p/różyczce, można ewentualnie zbadać poziom przeciwciał.

Dochodzi jeszcze problem szczepień p/odrze, szczepionka aktualnie stosowana jest szczepionką skojarzoną - MMR - Priorix (odra, świnka, różyczka), w Polsce pełny zalecany schemat szczepienia (dwie dawki MMR) otrzymywały dzieci od rocznika 1994, szczepienia jednodawkowe były od rocznika 1974 roku, ale jeżeli ktoś podróżuje za granicę powinien mieć dwie dawki szczepionki.

Jeżeli chodzi o szczepienie matki w okresie karmienia czyli do pierwszego roku dziecka życia brak jest przeciwwskazań.

Dzień dobry. Wszystkie szczepionki przeciwko różyczce są porównywalne i bezpieczne. Przed szczepieniem proponowałabym zrobić badanie z surowicy krwi na obecność iGg przeciwko różyczce. Jeśli wynik jest dodatni, szczepienie nie ma sensu. Ew. zaszczepienie się spowoduje, że pani nie zachoruje na różyczkę, czyli właśnie wtedy nie zarazi pani dziecka. Pozdrawiam.
Proszę najpierw zrobić z krwi przeciwciała anty różyczka w klasie IgG.