"Świst" przy oddychaniu po zapaleniu oskrzeli.

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
kilkanaście dni temu miałem przeziębienie, które przerodziło się w zapalenie oskrzeli (byłem u lekarza 7 stycznia) miałem wtedy dość intensywny mokry kaszel z wypluwaną żółtą wydzieliną, delikatne problemy z oddychaniem (musiałem brać głębsze oddechy) oraz występował świst przy oddychaniu (jakby mi coś zalegało) gorączki brak. Dostałem Ambroksol i Ibuprom, bo dwóch dniach większość objawów ustało, a ja poczułem się całkiem dobrze - do dnia dzisiejszego został tylko wyraźny świst przy głębokim oddychaniu przez buzie, jak lekko oddycham to jest wszystko OK, ten świst mi nie przeszkadza, czuję się zdrowy co z tym zrobić?

Dziś byłem u lekarza i zacząłem brać antybiotyk Xorimax oraz erdomed, podczas osłuchiwania mnie lekarz stwierdził bardzo głośne świsty i ogólny zły stan oskrzeli/płuc.

Moje pytania czy takie leczenie antybiotykiem to na pewno odpowiedni krok? Podkreślam, że czuję się naprawdę dobrze.

O mnie: lat 26, brak przebytych poważnych chorób, brak nałogów.

Z góry dziękuję za pomoc
Szanowny Panie.
Dodatkowe zjawiska osłuchowe towarzyszące oddychaniu mogą mieć rożne pochodzenie i wywodzić się z : krtani, tchawicy, oskrzeli i oskrzelików. Ustalenie rozpoznania może wymagać gruntownego przebadania przez specjalistę laryngologa i pulmonologa. Może okazać się niezbędne, między innymi, wziernikowanie krtani w poszukiwaniu jej patologii (zwężenia, niedowładu fałdu etc.). Pulmonolog może zaproponować wykonanie bronchoskopii. W zakresie działań Lekarza Rodzinnego jest wykonanie spirometrii - badania czynnościowego płuc, które pozwoli na ustalenie, czy za obecnością świstów kryje się upośledzenie sprawności pasażu powietrza przez drogi oddechowe. Jak Pan widzi, temat wymaga szerokiego i starannego opracowania. Jednym z rozpoznań, które należy brać pod uwagę jest astma oskrzelowa. Leczenie antybiotykiem jest w tym przypadku niezasadne.

Witam, jestem co prawda kardiologiem, a nie pulmonologiem, ale moim zdaniem włączenie antybiotyku jest dobrym posunięciem. Jeszcze po kuracji antybiotykiem nie będzie poprawy sugeruję wykonać spirometrię i skonsultować się z pulmonologiem. Pozdrawiam
Dzień Dobry.
Bardzo trudno odpowiedzieć na Pana pytanie.
Świst podczas głębokiego oddychania może wskazywać na niepełną rezolucję zmian po opisywanym przez Pana zapaleniu oskrzeli lub co zdarza się często pozostałej nadwrażliwości dróg oddechowych po infekcji. Tymi zagadnieniami zajmują się pulmonolog, laryngolog, internista.
Podstawą do przepisywania leków (w tym antybiotyków) jest osobiste zbadanie chorego oraz zebrany wywiad. Antybiotyk który Pan otrzymał stosuje się w infekcji dróg oddechowych.
W razie dalszych wątpliwości proponuję w pierwszej kolejności szczerze porozmawiać o swoich rozterkach z lekarzem, który leki Panu przepisał, następnie ewentualnie udać się do pulmonologa.
Serdecznie Pozdrawiam
Jan Biegus