Straciłam chęć do kontynuowania studiów, nie mam motywacji do nauki i życia. Nic nie mogę zapamiętać

11 odpowiedzi
Straciłam chęć do kontynuowania studiów, nie mam motywacji do nauki i życia. Nic nie mogę zapamiętać. Nie potrafię skupić uwagi na więcej, niż 10 min, jestem bardzo niezorganizowana, wcześniej się to nie zdarzało. Jestem rozkojarzona.
Gdy wychodzę do znajomych nie słucham ich do końca. Nic nie sprawia mi przyjemności. Nie mam ochoty na aktywność fizyczną, choć zawsze byłam wysportowana. Ciągle myślę o jedzeniu.
Rozstałam się z partnerem 2 lata temu, ciężko to zniosłam. Jestem obecnie w nowym związku, ze wspaniałym człowiekiem, lecz kompletnie nie mam ochoty na kontakty. Jeśli nawet do nich dojdzie, to mam wrażenie, że jestem gdzie indziej.
Mam pustkę w głowie.. albo totalny natłok myśli, których nie potrafię się pozbyć.
Gdzie szukać pomocy? Chodzę na hipnozę, niestety nie odczuwam większej poprawy.
Terapia? Psycholog? Coach?
Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
Opisywane przez Panią problemy powinna Pani skonsultować z psychoterapeutą. Pozdrawiam,
Maria Poznańska

Dzień dobry,
Wydaje się, że opisuje Pani symptomy epizodu depresyjnego. Apatia, trudności w koncentracji, pogorszenie zdolności poznawczych, poczucie wyobcowania, spadek/wzrost apetytu, obsesyjne myśli czy obniżenie libido - te wszystkie objawy należą do obrazu klinicznego depresji. Z perspektywy medycznej, skutecznymi formami leczenia takich zaburzeń są (ewentualna) farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią. Dobrze byłoby zdiagnozować co leży u podłoża przeżywanego epizodu depresyjnego. Może są to trudności osobowościowe, może na poziomie nerwicowym.
Jeśli ma Pani motywację i zależy Pani na poprawie zdrowia i samopoczucia, warto zgłosić się na psychoterapię czy na konsultację z psychiatrą. Jak najbardziej depresja jest chorobą, cierpieniem, które można leczyć, zaś terapia często kończy się sukcesem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Marta Niwczyk
Dzień doby. Z powyższego opisu wynika, że podjęcie psychoterapii może być najlepszym rozwiązaniem ponieważ ma Pani siłę i odwagę prosić o pomoc. Szukanie kontaktu jest potężną energią, która właściwie ukierunkowana umożliwi wybrnięcie z trudnej sytuacji. Pozdrawiam Paweł.
Szanowna Pani,

Wyobrażam sobie, że opisane przez Panią objawy muszą być uciążliwe i na pewno znacząco obniżają jakość życia. W takich sytuacjach z pewnością warto szukać pomocy u specjalistów.
Hipnoza nie jest samodzielną metodą terapeutyczną, a jej skuteczność budzi wątpliwości. Wyniki badań sugerują, że może być przydatna jedynie w leczeniu bólu, terapii nałogów oraz jest czasami stosowana jako wzbogacenie psychoterapii poznawczo-behawioralenej przy leczeniu otyłości i lęku. Jednak prawdopodobnie jej działanie ogranicza się jedynie do relaksacji („50 wielkich mitów psychologii popularnej” Scott O. Lilienfeld i in.), dlatego brak poprawy mnie nie dziwi.
Proponowałabym spróbować skorzystać z psychoterapii, która ma udowodnioną skuteczność. Ja polecam w szczególności terapię dialektyczno-behawioralną (DBT), która łączy w sobie trening umiejętności, których stosowanie znacznie podnosi jakość życia, z empatyczną i pełną akceptacji postawą terapeuty oraz rozmowę o bieżących problemach. Warto również udać się do psychiatry, który oceniłby czy wprowadzenie leków na tym etapie byłoby pomoce.

z ciepłymi pozdrowieniami, Vivian Fiszer
ps. Na naszym blogu emocje również udostępniamy konkretne porady i ćwiczenia, co robić w podobnych sytuacjach (natłok myśli, problemy z jedzeniem)
Witam. Z informacji które Pani podaje można wnioskować, że cierpi Pani na depresję. Jeśli faktycznie tak jest można podjąć się terapii lub leczenia farmakologicznego bądź obu tych rozwiązań równocześnie.
Witam Panią
Sugeruję skorzystanie z pomocy dobrego psychoterapeuty.Proszę nie zwlekać z podjęciem decyzji.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam, proponuję wizytę u psychoterapeuty, by zdiagnozować problem i podjąć działania. Możliwie jak najszybciej. Pozdrawiam
Dzień dobry. Proponowałbym udać się do psychoterapeuty, bo z Pani opisu może to sugerować depresje, ale warto udać się do specjalisty i porozmawiać o Pani trudnościach. Pozdrawiam.
Proponuję konsultację psychologiczną w celu rozpoznania problemu i ewentualnego podjęcia decyzji o psychoterapii.
Informacje, które Pani podaje, są niewystarczające aby cokolwiek sugerować.
Na pewno pisze Pani o traumatycznym rozstaniu, ale trudno powiedzieć co jest początkiem kłopotów, źródłem. W zwiazku z tym trudno sugerować co się dzieje. Odpowiedx pewnie jest w Pani, ale trzeba ja wydobyć. Proponuję pracę z psychoterapeutą (metodą poznawczo-behawioralną lub dialogu motywacyjnego)
Dzień dobry,
zapraszam na konsultację. Jestem psychologiem i coachem :)
pozdrawiam serdecznie
ajkczaja&gmail.com