Strach przed współżyciem, jak go pokonać?

6 odpowiedzi
Mam 20 lat i nadal jestem dziewicą. Z moim chłopakiem chodzę od roku. Ostatnio on coraz częściej mówi, że chciałby już uprawiać seks. Niestety, ja odczuwam strach przed współżyciem i na ten moment nie wiem, co zrobić. Widzę, że mój partner jest coraz bardziej niecierpliwy. Boję się, że mnie zostawi, jednak strach przed stosunkiem jest zbyt silny. Jak mam zmienić nastawienie?
Witam serdecznie.
Przede wszystkim decyzja o rozpoczęciu współżycia seksualnego nie powinna być wymuszona na pani przez chłopaka. Proszę pomyśleć o tym, że jesteście państwo w związku, a związek powinien opierać się na pewnych normach i zasadach, wartościach, przekonaniach co do tego, co powinno się w nim robić i kiedy. Czy rozmawiała pani z partnerem o tym, czego się pani obawia? Dlaczego miałby panią zostawić i ile jeszcze może poczekać na pani decyzję.
Odpowiedź pani zależy również od tego, jak pani wyobraża sobie inicjację seksualną: w jakim wieku i w jakich warunkach?
Uważam, że to ważny moment w życiu i warto się nad nim dłużej zastanowić, przemyśleć konsekwencje, żeby później czegoś nie żałować.

Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

:) 1. zadać sobie pytanie : czego się boję...i stanąć ze strachem twarzą w twarz a następnie rozwiać wątpliwości w szczerej rozmowie z partnerem. co by było gdyby....zapraszam oboje na konsultację - musicie poznać swoje pragnienia i obawy, kobiety zwykle są bardziej powściągliwe ale to mężczyzna / chłopak zapewnia poczucie bezpieczeństwa - dbajcie o siebie. próbujcie rozmawiać i eksperymentować. na sexie świat się nie kończy ale sex jest ważny. atruszkowska psycholog
Gotowość na rozpoczęcie współżycia seksualnego, to nie jest zapewne kwestia samego nastawienia. Przyczyny trudności czy różnego rodzaju obaw są bardzo indywidualne, mogą istnieć poza świadomością, w związku z czym bywają niezrozumiałe, niejasne. Rozumiem, że odczuwa Pani niepokój. Ważne jest aby odbycie stosunku seksualnego, było związane ze świadomą decyzją i wewnętrzną zgodą, dobrowolnością oraz zachowaniem mającym na celu dążenie do obustronnej satysfakcji.
Witam serdecznie.Rozumiem że waha się Pani przez wspolzyciem.Proszę zadać sobie pytanie czy nie jest to dla Pani za szybko, czy ten strach dotyczy obawy przed ewentualna ciaza?Ważne czy przyczyny wynikają z Pani czy też związane są z obawami o jakość relacji z chłopakiemi czy też o jej stałość.Nie jest dobrze robić czegoś wbrew sobie.Pomaga szczera rozmowa z partnerem o tym,czego się Pani obawia.Może Pani również zasięgnąć porady psychoterapeuty.
Dzień dobry. Zdarza się, że inicjacja seksualna wywołuje lęk. Może on mieć wiele przyczyn. Czasem jest to zwykły lęk przed nieznanym, obawa przed "zbłaźnieniem się" lub bólem, który może u kobiet towarzyszyć pierwszemu stosunkowi. Kobiety boją się również niechcianej ciąży lub porzucenia przez mężczyznę "który dostał to czego chciał". Z Pani opisu trudno wywnioskować, jakie są Pani przekonania religijne ( osoby wierzące obawiają się grzechu związanego z seksem pozamałżeńskim), jak w Pani rodzinie traktowało się seksualność, jakie są Pani doświadczenia z innymi mężczyznami ( czy to jest Pani pierwszy chłopak) czy wreszcie jakie ma Pani doświadczenie seksualne( przecież zbliżenia intymne to nie tylko stosunek, ale także pieszczoty i pocałunki, które stopniowo oswajają partnerów z bliskością). Na Pani lęki związane z inicjacją może też wpływać to, jak Pani się czuje w obecnym związku. czy jest on na tyle satysfakcjonujący, że ma Pani ochotę rozwijać go dalej, czy też czuje się Pani niejako "zmuszana" przez swojego chłopaka do podjęcia decyzji. Zupełnie też nie wiem, czy czuje Pani do partnera pociąg seksualny.
Na pewno warto zastanowić się nad tymi kwestiami, jeśli jest taka możliwość porozmawiać o swoich obawach z partnerem. Dobrze pójść na wizytę do specjalisty. Pozdrawiam.
Szanowna Pani.
moment rozpoczęcia współżycia seksualnego jest bardzo ważny. Nie należy decyzji o podjęciu współżycia podejmować pod wpływem nacisków ze strony partnera. To jest moment, którego oboje partnerzy chcą i szykują się na niego. Napisała Pani, że nie jest jeszcze gotowa na seks. Może Pani ciało czuje, że nie jest to odpowiedni partner? Jeśli jest Pani przekonana, że to ten mężczyzna, z którym chciałaby Pani rozpocząć życie seksualne natomiast boi się Pani z innych powodów, to warto porozmawiać z nim o swoich obawach. Partner, któremu zależy na partnerce podejdzie do tego ze zrozumieniem i wspólnie znajdziecie rozwiązanie jak pokonać te obawy. Podczas pierwszego intymnego kontaktu nie musi dość do penetracji, możecie Państwo cieszyć się zbliżeniem uprawiając np. petting. Petting pozwoli Pani na oswojenie się z bliskością partnera, poznanie siebie i swoich reakcji na jego dotyk. Może Pani również udać się do psychologa by porozmawiać na temat swoich obaw bo być może problem leży w innych obszarach Pani życia. Pozdrawiam