Stomia-śluz z odbytnicy

18 odpowiedzi
Witam posiadam stomie która została wyłoniona z powodu colitis ulcerosa. Zostalo usunięte jelito grube lecz zostawiono odbytnice. Problem w tym że w ostatnich miesiącach z odbytnicy leci śluz czasami podbarwiony krwią. Czy jest jakieś wyjście pozbycia się tego problemu?
W tej sprawie proszę o kontakt z chirurgiem ogólnym.

To jest normalna sytuacja po takim zabiegu. Ustąpi po odtworzeniu ciągłości przewodu pokarmowego. Polecam jednak zapobiegawczo wykonać rektoskopię i wykluczyć zapalenie kikuta odbytnicy (CU się tam najczęściej lokalizuje)
Rektoskopia, w zależności od wyniku badania leczenie miejscowe i/lub farmakologiczne ogólne, ostatecznie wycięcie odbytnicy.
Może być potrzebne wycięcie odbytnicy i wykonanie specjalnego zbiornika z jelita cienkiego. Trzeba się udać do proktologa który się zajmuje takimi zabiegami najlepiej na klinikę.
tak konieczna jest pilna wizyta u operującego chirurga. Tam dowie się Pan o dalszych etapach lecenia.
Dzień dobry,
Polecam udać się do lekarza, który operował Panią/Pana celem kontroli i badania pozostawionej odbytnicy. Będzie to niezbędne do ustalenia prawidłowego rozpoznania oraz leczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Należy Pana dokładnie zbadać i ustalić jaki jest powód tej sytuacji. Ocenić stomie, ustalić miejsce jej położenia, długości jelita itp. Pozdrawiam serdecznie.
Proszę zgłosić się na konsultację do chirurga leczącego colitis ulcerosa. Powinno zostać wykonane badanie endoskopowe pozostawionej odbytnicy i decyzja co do dalszego leczenia farmakologicznego/chirurgicznego.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Dzien dobry

Opisany problem może dotyczyć obecności stanu zapalnego w przebiegu colitis, w pozostawionym odcinku jelita. Sytuacja taka wymaga leczenia - czopki, wlewki. Postępowanie powinno być wdrożone po uprzednim badaniu lekarskim z proktoskopią.

Pozdrawiam
Jasiuk
Konieczny kontakt z lekarzem i zbadanie proktologiczne. Przy niewielkim nasileniu objawów możliwe jest leczenie zachowawcze. W przypadku nasilonych objawów pomimo leczenia zachowawczego niestety konieczna bywa interwencja chirurgiczna. Pozdrawiam, Laskus.
W nieczynnej części jelita żyją bakterie, a komórki nabłonka wydzielają śluz i co jakiś czas się złuszczają to zjawisko normalne. Może toczyć się też preoces zapalny jak w colitis ulcerosa. Proponuję wykonywać co 2 tygodnie wlewki oczyszczające gotowymi preparatami bez recepty np Enema Pozdrawiam P. Orlicki
Jeżeli pozostawiono nawet niewielki fragment jelita grubego, produkuje on śluz, więc może zdarzać się potrzeba oddania „stolca” którym jest właśnie śluz. Obecność krwi wymaga jednak kontroli endoskopowej (rektoskopia), ponieważ pozostawiony fragment jelita może być objęty chorobą nawet jeśli początkowo nie widać było na śluzówce tej części jelita żadnych zmian.
Z opisu wnioskuję,że zapalenie wrzodziejące jest również zlokalizowane w odbytnicy tylko w mniejszym nasileniu ale mogę nie mieć racji. Wskazana wizyta u lekarza operującego, który może zlecić badanie anoskopię lub rektoskopię (aby obejrzeć kikut odbytnicy lub odbytu) oraz ew. pobrać wycinki.Do tego czasu skuteczna może być Sulfasalazin EN - poprzedzona wizytą u gastrologa.
Dzień dobry
Niestety najważniejsza przyczyna choroby nie zostało u Pana(Pani) usunięta, bo odbytnica w tej chorobie zawsze jest zajęta.
Prawidłowo zabieg inaczej wyglada.
Pozbycie się choroby polega na usunięciu odbytnicy z pozostawieniem zwieraczy i i odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego
Pozdrawiam
Cóż za mało danych aby coś powiedzieć. Jeśli jest to colitis ulcerosa niestety zmiany tego typu też mogą dotykać kikuta odbytnicy. Nie znam szczegółów pierwotnego zabiegu i trudno mi się do tego ustosunkować ale wymaga to na pewno oceny najlepiej endoskopowej jelita. Prawda jest też taka że nawet u ludzi, u których pozostawiono odbytnicę przy resekcja innych np.z powodu guza nowotworowego stany zapalne w kikucie mogą być wynikiem "wyłączenia" odbytnicy z jej normalnej funkcji. Co można zrobić? Leczyć farmakologicznie lub w przypadku bardziej zaawansowanych zmian chirurgicznie. chciałbym jednak przestrzec, ze moim zdaniem, leczenie chirurgiczne chorych z chorobami zapalnych jelit winno być przeprowadzane w ośrodkach posiadających w tej materii doświadczenie zarówno co do postępowania chirurgicznego jak i prowadzenia pooperacyjnego tego typu chorych.
Pozostawiony fragment jelita będzie produkował wydzieliny i co jakiś czas będą one się ewakuowały. W tym przypadku myślę, że należy zrobić badanie pozostawionego odcinka tj. rektoskopię (nie wiem ile zostało jelita) i zdecydować o leczeniu po identyfikacji przyczyny krwawienia. Należy zgłosić się do lekarza prowadzącego-chirurga który wykonał operację.
Witam. W pozostawionym odcinku jelita - odbytnicy mogą wystąpić zmiany chorobowe w przebiegu colitis ulcerosa. Wskazane jest wykonanie rektoskopii w celu oceny jelita.
Należy zgłosić się do chirurga lub gastroenterologa w celu wykonania rectoskopii by ocenić stan sluzówki odbytnicy..Nie wiem jakie leki obecnie sa stosowane.Być może są wskazania do wlewek doodbytniczych ale o ty ma zadecydować lekarz po wykonaniu rectoskopii.