Stan zapalny i chora zatoka szczękowa

6 odpowiedzi
Witam, Mam stan zapalny w okolicy okołokorzeniowej 26. Na tym zębie jest założona korona porcelanowa z wkładem metalowym. Podobno ząb był kiedyś leczony kanałowo i wypełniony materiałem, którego nie będzie widać na rtg. Na dziąśle od strony policzka zrobił mi się ropień. Blisko stanu zapalnego mam zatokę szczękową, która jest w dużej części niedrożna (prawdopodobnie wynik tego stanu zapalnego). Proszę o poradę, co mogę zrobić w tej sytuacji? usunąć koronę wraz z zębem czy ratować ząb i jak? Czy jak wyleczę stan zapalny to poprawi się moja sytuacja z zatokami, które już bolą? Ząb trochę pobolewa. Dziękuję.
Witam.
Polecam zacząć od wykonania badania tomografii komputerowej w odcinku zębów 25-27. Wynik którego zadecyduje o losie zęba i zatoki. Faktycznie, zatoki są wrażliwe na zapalne stany od zębów górnych.

Jeśli będzie możliwe leczenie zachowawcze -> ponowne leczenie kanałowe z usunięciem uzupełnienia protetycznego oraz ponowne wykonanie korony po wygojeniu (istnieje mała szansa, że będzie można ponownie użyć starej korony).
Jeśli nie będzie możliwe leczenie zachowawcze -> usunięcie zęba i leczenie protetyczne bądż implantoprotetyczne.

Witam serdecznie,
z uwagi na złożoność problemu porada online nie jest wskazana, choćby ze względu na brak znajomości dokumentacji medycznej, jak zdjęcia radiologiczne. Nie wykluczam potrzeby konsultacji u specjalistów z zakresu endodoncji i chirurgii szczękowej przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zapraszam do naszej placówki.
Pozdrawiam.
Dzień dobry, jeżeli jest odpowiedni dostęp do okolicy okołowierzchołkowe,j można wykonać resekcję wierzchołków korzeni - wtedy, ząb zostaje.Jeżeli nie ma dostępu, ząb niestety jest do usunięcia. Oczywiście zabieg resekcji należy wykonać w osłonie antybiotykowej.Jeżeli przyczyną zapalenia zatoki był ropny stan zapalny okolicy okołowierzchołkowej ,po wykonaniu resekcji i przyjęciu antybiotyku, stan zapalny zatoki powinien ustąpić. Pozdrawiam dr Kręcisz
Dzień dobry, jeśli żab był dawno leczony kanałowo i pod praca protetyczna w korzeniach zęba nie widać żadnego materiału kontrastowego oraz jest obecna przetoka ...proszę jak najszybciej się zgłosić do endodonty . Powodzenia
Witam, jeśli istnieje taka możliwość, należy jak najszybciej zdjąć uzupełnienie protetyczne i spróbować ponownie zdezynfekować i przeleczyć ząb kanałowo. Usunięcie przyczyny stanu zapalnego często prowadzi do wyleczenia tkanek otaczających (kość, zatoka), jednak należy to skontrolować po przeleczeniu zęba, gdyż czasem konieczne jest wprowadzenie dodatkowo leczenia zatoki. Powodzenia
Witam, jeżeli ząb rokuje na przyszłość i jego stan pozwoli na leczenie to trzeba go leczyć w przeciwnym wypadku należy go usunąć. Jeżeli ma pani ropien to trzeba go chirurgicznie napiąć, ale może ma Pani przetoke ropna? Jeżeli leczyć to zdjąć koronę i przeleczyć ząb endodontycznie. Jeżeli problemy z zatokami są zębopochodne to poprawi to sytuacje zatok. Na podstawie tych informacji ciężko cokolwiek pomoc. Proszę zgłosić się do lekarza dentysty.