Skrzywiona przegroda nosowa

5 odpowiedzi
Witam, co oznacza wynik tomografii komputerowej
Badanie TAK zatok obocznych nosa uwidacznia:
-w lewej zatoce szczękowej przyścienne niewielkie zmiany tkankowe min.w okolicy ujścia zatoki, upośledzające jego drożność
-pozostale zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne
-kompleks ujsciowo-przewodowy po stronie prawej drożny, po lewej o upośledzonej drożności
-lewostronne skrzywienie przegrody nosa
Dodam,ze dość często mam zapalenie zatok przez co bardzo często jestem na amtybiotylu z tego powodu. Miałam też już dwa razy robiona septoplastyke nosa
Kluczowa jest odpowiedź na pytanie; jakie są objawy kliniczne - jeśli są bardzo nasilone i leczenie zachowawcze nie jest skuteczne to należy rozważyć operacyjne leczenie (na podstawie opisu CT zatok - wskazania są zwlaszcza po stronie lewej
Pozdr
Stanisław Nitek

Witam,
Trzeba przeleczyć zatoki w sposób zachowawczy, bez stosowania antybiotyku.
W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego do rozważenia leczenie operacyjne polegające na udrożnieniu naturalnego ujścia zatok przynosowych szczególnie po stronie lewej.
pozdrawiam
Alicja Koszel-Orłowska
specjalista otolaryngolog
Szanowny Panie, wnioskując z powyższego opisu można by zasugerować że są przewlekłe zamiany zapalne w okolicy ujścia zatoki szczękowej lewej i tak zwanego kompleksu ujściowo - przewodowego czyli spływu z sitowia przedniego, zatoki czołowej i zatoki szczękowej, być może spowodowane zmianami anatomicznymi - skrzywieniem przegrody nosa. Niewykluczone jest iż zabieg który miał Pan wykonany poprawił funkcję oddechową ale w dalszym ciągu może wymagać korekcji okolica sąsiadująca z kompleksem. Jednakże jest to jedynie wnioskowanie na podstawie przedstawionych przez Pana informacji, właściwe rozpoznanie można postawić dopiero po przeanalizowaniu obrazów z TK zatok a także badaniu rynoskopowym niekiedy uzupełnionym o badanie endoskopowe omawianej okolicy.
Witam serdecznie.
W zakresie załączonego wyniku badania KT zatok - przewlekłe zmiany zapalne w stopniu lekkim. Konieczna konsultacja laryngologiczna celem ukierunkowania leczenia farmakologicznego.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam, zapraszam do gabinetu z płytą z tomografią komuperową zatok. Zbiorę wywiad, zbadam endoskopowo, obejrzę płytę, odowiem na pytania. Pozdrawiam. Łapienis Magdalena