RZS w młodym wieku

4 odpowiedzi
Jestem 20 letnią kobietą z podejrzeniem RZS. Od 2 lat chodzę do lekarz zacznająć od lekarza rodzinnego do specjalistów z bólami stawów. Na dzień dziesiejszy mam potwierdzone zapalnie stawów w nadgarstku, palcach i kolanie. Ból z biegiem czasu się nasila. Od pewniego czasu zauważyłam ze w nocy ręce dretwieją a palce w dłoniach sztywnieją. Proszę o pomoc. Nie wiem co mam dalej robić. Na dzień dzisiajeszy leczenie dużo mnie kosztowała jak i pienidzy to i zdrowia. A u lekarzy jakich byłam ( lekarz na NFZ, jaki i prywatnie) nie dają mi jakiej kolwiek odpowiedzi. Z góry bardzo gorąco dziękuję za odpowiedz.
za malo danych zeby dpowiedziec . RZS czy podejrzeie RZS. Napewno powinna Pani zglosic sie do reumatologa. Nie wiem nic o stosowanych lekach , a to wazne

Na podstawie jakich badań potwierdzono zapalenie stawów nadgarstka ,palców i kolana, czy tylko w oparciu o badanie lekarskie czy może było wykonywane USG tych stawów i/albo badania laboratoryjne krwi. W wieku 20 lat może rozpoczynać się rzs ale to nie znaczy,że tą chorobę Pani ma. Nocne bóle i drętwienie palców rąk może występować w zespole cieśni kanału nadgarstka w którym leki doustne a nawet w zastrzykach domięśniowych zwykle nie pomagają. Powinna Pani zgłosić się do reumatologa, bez bezpośredniego badania reumatologicznego nie da się postawić rozpoznania.
pozdrawiam Czesław Drozd
Wymaga Pani stałego nadzoru poradni reumatologicznej. Lekarz prowadzący przy braku
poprawy z pewnością wprowadzi modyfikację leczenia ,przeprowadzi diagnostykę różni- cową, ustali wskazania do ewentualnego leczenia w warunkach szpitalnych.
Opis dolegliwości, tkóry Pani podała odpowiada reumatoidalnemu zapaleniu stawów (RZS). Nie wiem niestety jakie są winiki pani badań (OB, CRP, RF, ACCP). Najczęściej dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają rozpoznanie. Niestety czasem bywa tak, że choroba rozwija się w sposób podstępny, przez wiele miesięcy, nawet lat. Myślę, że reumatolog jest najlepszym specjalistą dla wyjaśnienia przyczyny Pani dolegliwości. Życzę powodzenia!