Robiłam sobie badania, gdyż mam nadwage(ok 20 Kg) chciałam skorzystac z porad dietyka, aby schudnąc.

5 odpowiedzi
Robiłam sobie badania, gdyż mam nadwage(ok 20 Kg) chciałam skorzystac z porad dietyka, aby schudnąc... Niestety nie wyszły dobrze cholesterol 206 Glukoza 104 a ALT 66 czy mam się martwić???muszę udać się do lekarza rodzinnego???Pani dietyk zapewniała mnie iż jak schudnę wyniki ulegną poprawie i nie ma co wpadać w panikę???z góry dziękuję za odpowiedz Aneta
Witam, z powodu otyłości występują powikłania metaboliczne które jak najbardziej mogą sue zmniejszyć lub wycofać ale niektore mogą zostać, należy iść do lekarza rodzinnego i zrobić krzywa cukrowa w kierunku cukrzycy, próby wątrobowe do sprawdzenia oraz wykluczenie innej przyczyny uszkodzenia wątroby niż tylko jej stłuszczenie. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry! Dietetyk ma rację, zaburzenia metaboliczne takie jak podwyższony cholesterol czy cukier powinny się cofnąć po zastosowaniu diety i redukcji masy ciała. Nie należałoby jednak bagatelizować podwyższonego ALT, powinna Pani mieć zrobiony komplet badań wątrobowych z krwi, w tym wykluczone zakażenie wirusem żółtaczki typu B i C oraz wykonane USG brzucha.
Poziom cholesterolu często obniża się po zmianie diety i zmniejszeniu masy ciała. Ze względu na wysokie ALT proponowałabym skonsultować się z lekarzem rodzinnym, aby określić co jest przyczyną takiego wyniku.

Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Działania, które zalecił Pani dietetyk, w przypadku sumiennego do nich podejścia, przyniosą pożądane efekty, niestety efekty te są oddalone w czasie. Proces redukowania poziomu tkanki tłuszczowej, w zależności od zastosowanych metod terapeutycznych, wymaga konsekwencji ulokowanej na przestrzeni niejednokrotnie kilku miesięcy.
Parametry biochemiczne krwi niestety nie od razu wrócą do normy, co więcej zaburzenia lipidowe są powiązane z wieloma efektami fizjologicznymi, czy wręcz patologicznymi. Jeśli ma Pani jakieś zastrzeżenia co do prowadzonego sposoby terapeutycznego, warto skonsultować to z innym dietetykiem, terapeuta lub dać sobie trochę czasu, by poczekać na wymierne efekty.
Dzień dobry,
biorąc pod uwagę Pani wyniki oraz przypuszczalną masę ciała, śmiało można zalecić współpracę z dietetykiem. Myślę, że póki co konsultacja z lekarzem rodzinnym nie jest konieczna, chyba, że występują jeszcze inne dolegliwości, które chciałaby Pani skonsultować. Obniżenie masy ciała jest podstawowym zaleceniem przy tego typu nieprawidłowościach w wynikach badań. Zachęcam również do uzbrojenia się w cierpliwość, ponieważ redukcja nie powinna przebiegać gwałtownie, a także poprawa wyników nie nastąpi od razu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!