Pytanie: Pękła mi górna lewa piątka, która była leczona kanałowo kilka lat wstecz oraz na niej był o

2 odpowiedzi
Pytanie: Pękła mi górna lewa piątka, która była leczona kanałowo kilka lat wstecz oraz na niej był osadzony półmostek przez Dentystę nr 1. W wyniku tego Dentysta nr 2 obecnie podjął decyzję o obcięciu pękniętej piątki przy nasadzie dziąsła, rozwiercenie kanału oraz wklejenie w kanał zęba metalowego. Następnie owa metalowa piątka posłużyła jako punkt podparcia dla osadzenia pełnego mostka. Założenie metalowego zęba w piątkę nastąpiło w dwóch krokach (1. obcięcie zęba i zaklejenie materiałem tymczasowym a następnie 2. zdjęcie materiału tymczasowego i wklejenie zęba metalowego w kanał). Po wklejeniu zęba metalowego w 5 oraz obsadzeniu mostka pojawił się stan zapalny kości u szczytu kanału zęba 5 wywołany obecnością 'materiału' w odległości około 4 mm od wierzchołka zęba metalowego wklejonego w kanał). Dentysta nr2 wykonał rentgen 2D przed obcięciem zęba 5 oraz po pojawieniu się stanu zapalnego ale nie wykonał zdjęcia pomiędzy ściaganiem materiału tymczasowego zaklejającego ząb 5 oraz wklejaniem zęba metalowego. Na podstawie zdjęcia przed dentysta ocenił kanał jako czysty przez co go nie ruszał. Na zdjęciu po stanie zapalnym nie było widać przyczyny zapalenia. Zdjęcie 3D wykazało obecność materiału i szczytu kanału. Dentysta nr 2 otwarcie stwierdza że nie popełnił błędu oraz twierdzi że ten materiał pozostał tam po leczeniu kanałowym kilka lat wstecz oraz że on tak głęboko w kanał nie wchodził. Moje pytanie jest czy to jest możliwe i czy nie popełnił błędy nie robiąc zdjęcia 2D przed wklejeniem zęba metalowego celem upewnienia się czy to on nie 'wepchał' nic w kanał lub nie pozostało nic z materiału tymczasowego który zaklejał ząb 5? Kto powinien ponieść koszty teraz leczenia chirurgicznego usuwania stanu zapalnego? JA czy lekarz który zakładał mostek?
Witam, nie napisał Pan/Pani jaki był odstęp czasu miedzy wizyta na której była odcięta korona a wizyta na której był zacementowany most, oraz kiedy pojawił sie stan zapalny przy wierzchołku zeba od razy po zacementowaniu mostu czy pare dni, tygodni pózniej? Jesli chodzi o kwestie materiału na końcu kanału to tak prawidłowo opracowuje sie kanał pod wkład koronowo-korzeniowy. Zawsze trzeba zostawic przynajmniej 2-3 mm materiału albo więcej, zależy to od długości kanału. Jeśli ma Pan/Pani wątpliwości co do prawidłowego leczenia to najlepiej udać sie na konsultacje do innego stomatologa ale trzeba poprosić doktor o udostępnienie zdjeć rtg które wykonywała. Nikt bez tego nie bedzie w stanie stwierdzić czy zostało cos przeoczone czy nie.
Pozdrawiam

Jeżeli zdjęcie rtg zostało wykonane przed rozpoczęciem leczenia i na nim nie stwierdzono stanu zapalnego przy wierzchołku korzenia oraz ,że kanał jest prawidłowo wypełniony,to raczej nie jest możliwe,aby w trakcie cementowania materiał/cement został "przepchnięty" poza szczyt korzenia zęba. Natomiast jest możliwość taka,że na zdjeciu 2D zwyczajnie nie było widać stanu zapalnego, który tam był(piśmiennictwo dowodzi,że 30% zmian zapalnych przy korzeniach nie jest widoczna na zdjeciach dwuwymiarowych -zdjeciu pantomograficznym i wewnątrzustnym-zębowym),dlatego obecenie powinno się rutynowo stosować badania stomatologiczne rtg 3D,zważywszy,że dawka promieniowania jest niewiele większa niż podczas wykonywania zdjecia pantomograficznego. Wracając do pytania,moim zdaniem lekarz swoim pstępownaiem nie mógł doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego poprzez proces cementownia wkładu do korzenia zęba.