ptsd-mysli samobójcze

49 odpowiedzi
Rok temu lekarz psychiatra rozpoznał u mnie PTSD jestem w terapii behawioralno- poznawczej od 6 miesięcy. Od kilku dni mam myśli samobójcze, nie umiem nad nimi zapanować. Czy mogą byc spowodowane tym ptsd? co mam zrobić? Nie chce odebrać sobie zycia...
To wazne ze pragnie pan zyc i angazuje wysilek oraz energie by poradzic sobie z problemami wspierajac sie pomoca psychiatryczna i w ramach terapii. Pisze pan o trudnych do zniesienia myslach samobojczych, zastanawiam sie na ile czuje pan przestrzen by w ramach terapii porozmawiac o nich. Czy mysli pan ze temat mysli samobojczych moze byc poruszony a terapeuta moze pana zrozumiec i pomoc? Zachecam do wniesienia tego tematu na najblizszej sesji terapeutycznej. Pozdrawiam i zycze powodzenia w wysilkach ktore pan podejmuje. Bartosz Lamch

Szanowna Pani/Szanowny Panie, myśli samobójcze mogą wiązać się z PTSD, ale także z pojawianiem się bieżących trudności, na które w związku z ptsd może być Pani/Pan obecnie bardziej wrażliwa/y. Przede wszystkim proszę powiedzieć o myślach samobójczych terapeucie, a jeśli staną się zbyt uciążliwe proszę zadzwonić na pogotowie i pozwolić sobie na zaopiekowanie przez tych, którzy pomogą Pani/Panu nie odebrać sobie życia. Proszę też porozmawiać z kimś bliskim o tym, co sprawia, że chce Pani/Pan żyć - żeby wzmocnić pragnienie życia. Niech Pani/Pan nie zapomina o swojej sile, które pomogła przetrwać ten trudny rok.
proszę pilnie zgłosić się do lekarza psychiatry, który Panią/Pana leczy, a także porozmawiać o tym z terapeutą
Przepraszam za długi czas oczekiwania. Tak myśli samobójcze mogą być spowodowane PTSD, proponuję porozmawiać o tym z terapeutą u którego jest terapia. Koniecznie zgłosić występowanie tego typu myśli i trzymam kciuki. Życie jest zbyt piękne aby je sobie odbierać...Wszystko można przeżyć i iść dalej. Pozdrawiam.
Witam,
Czasem ptsd przyczynia się do powstania myśli samobójczych. Może też być tak, że powód jest inny. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna, należy natychmiast, niezwłocznie udać się do lekarza psychiatry gdyż w tej sytuacji konieczne są leki. To niezbędny krok aby wyciszyć te myśli. W dalszej kolejności należy pracować nad nimi z psychoterapeutą. Jeśli jest Pan/Pani zadowolona/zadowolony z obecnej terapii, to proszę ją kontynuować i tam pracować nad problemem.

pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska
Skoro jest Pan w terapii to przede wszystkim trzeba poinformować psychoterapeutę o myślach samobójczych, przecież bez takiej informacji nie wie jak jest Panu trudno i niebezpiecznie. PTSD daje niezwykle dotkliwe konsekwencje dla pacjenta; nie znam przebiegu Pana odczuć, ale na pewno nie można tego lekceważyć. Na szczęście Pan mówi "chce żyć" zatem myśli samobójcze są traktowane jako scieżka do uniknięcia czegoś ( doznań? bólu psychicznego?) z czym sobie Pan nie radzi. Proszę wykorzystać fakt że jest Pan pod psychoterapeutyczną opieką. Lucyna Golińska
Witam,
Proszę niezwłocznie udać się na dyżur psychiatryczny np w Dolnośląskim Centrum Zdrowia
Psychicznego w celu konsultacji z lekarzem psychiatrą, który jest tam dostępny całą dobę.
Proszę poinformować o tym najbliższą rodzinę i poprosić o wsparcie w towarzyszeniu Pani/Panu podczas wizyty i konsultacji. Wsparcie osób bliskich jest tu szczególnie ważne. Pozostawanie w samotności z tym problemem jest bardzo niekorzystne.
Proszę także poinformować o tym swojego psychoterapeutę.
Myśli samobójcze, zwłaszcza te nad którymi trudno zapanować - są bardzo niebezpieczne. Mogą być spowodowane różnymi doświadczeniami, jak najbardziej też jako konsekwencja przeżytego urazu. Proszę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, warto także myśli samobójcze omówić z psychoterapeutą.
Przede wszystkim proszę niezwłocznie poinformować o tym swojego psychoterapeutę. Jeśli termin jest odległy proszę to zrobić telefonicznie.
Uważam również, że potrzebna jest interwencja psychiatryczna.
Dzień dobry,

należy jak najszybciej udać się do psychologa prowadzącego terapię. Nie można lekceważyć myśli samobójczych.

Pozdrawiam
Prawdopodobnie psychoterapeuta zawarł z kontrakt na początku terapii zawarł informację co należy zrobić w sytuacji uporczywych myśli samobójczych... np. skontaktować się z nim, albo zadzwonić na pogotowie lub zgłosić się do szpitala czy psychiatry w zależności od intensywności i rodzaju myśli samobójczych. Tak mogą być spowodowane PTSD, ale szczegóły sytuacji zna terapeuta i lekarz psychiatra i to oni jestem przekonana przyjdą natychmiast z pomocą.
Szanowny Panie, w tej sytuacji proponuję niezwłocznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz osobą, która prowadzi Pańską terapię. W sytuacji kryzysowej, alarmowej może Pan także skontaktować się z numerem 112 i poprosić operatora o pomoc.
Dzień dobry, w przypadku myśli samobójczych należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem psychiatrą oraz poinformować swojego terapeutę o tym, gdyż w tym momencie najważniejsze jest zabezpieczenie Pana życia. Gdy ustaną myśli samobójcze wówczas można zajmować się leczeniem związanym z syndromem stresu pourazowego. Warto rozważyć terapię PTSD metodą przedłożonej ekspozycji, której wysoka skuteczność została potwierdzona badaniami. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Proszę bardzo szybko iść do psychiatry! Proszę bardzo szybko skontaktować się ze swoim psychoterapeutą i powiedzieć o tych myślach ! Proszę nie zwlekać.
B.Tubielewicz
Tak, mysli samobojcze moga byc wywolane PTSD. Jakie sa rezultaty terapi? Jakie mysli samobojcze miewasz? Czego dotycza?
Dzień dobry,

Pani/Pana (niestety po użytej formie nie jestem w stanie zidentyfikować płci) pytanie jest bardzo niepokojące. Proszę jak najszybciej poinformować o swoich myślach lekarza prowadzącego oraz terapeutę, aby można było je jak najszybciej wyciszyć i pokonać. Proszę w miarę możliwości opowiedzieć o swoich wątpliwościach komuś najbliższemu (rodzina, przyjaciele), aby mieć takie „koło ratunkowe” na wypadek niepokojących objawów. Proszę jak najszybciej udać się po specjalistyczną pomoc, bowiem takie myśli zawsze są niepokojącym sygnałem, którym należy się zająć, niezależnie od tego jaką mają przyczynę (tutaj mogą być spowodowane zarówno PTSD jak i epizodem depresyjnym – diagnoza należy już do osoby (lekarz/terapeuta), która prowadzi Pani/Pana przypadek).

Życzę dużo siły i pozdrawiam.
Anna Jerzak
Szanowna Pani, Szanowny Panie
oczywiście myśli samobójcze mogą być wynikiem PTSD ( Zespół Stresu Pourazowego ) ale bardziej niepokoi mnie to, że nie kontaktuje się Pan/Pani z własnym terapeutą i że po pół roku terapii takie myśli się pojawiają. Koniecznie powinien Pan/Pani pójść do lekarza psychiatry i psychologa. Być może potrzebna będzie farmakoterapia?
Magda Synowska
Myśli samobójcze występują co najmniej raz u większości ludzi na różnych etapach życia, a w szczególności w czasie kryzysu. Fantazjowanie o śmierci może przynosić ulgę w obliczu silnych negatywnych emocji. Z drugiej strony takie myśli mogą wywoływać silny lęk. Myśli samobójcze nie są typowym objawem PTSD, choć mogą występować razem z tym schorzeniem. Częściej wynikają z braku skuteczności dotychczasowych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnym napięciem emocjonalnym. Zastanów się, czy jesteś gotowy powiedzieć o swoich myślach samobójczych swojemu terapeucie/terapeutce. Powinien zadać Ci kilka pytań, żeby ocenić ich nasilenie i dostosować odpowiednią interwencję. Może np. nauczyć Cię technik pozwalających na regulowanie emocji i stworzyć z Tobą plan działania, co robić kiedy znowu pojawią się myśli samobójcze. W przypadku, gdy uznacie, że ryzyko dokonania próby samobójczej jest wysokie może skierować Cię do psychiatry, aby ten włączył leczenie farmakologiczne. Ważne jest, aby terapeuta nie zignorował Twojego problemu. Jeśli tak się stanie możesz poszukiwać pomocy u innych specjalistów albo skorzystać z telefonu zaufania.

Szukanie pomocy w sytuacji takiej jak Twoja wymaga wiele wysiłku. Tym bardziej jestem pełen podziwu dla Twoich starań. Życzę Ci powodzenia.
Przeżycie traumatyczne może powodować wiele problemów emocjonalnych, a myśli samobójcze mogą być jednym z nich. Myśli rezygnacyjne i dyskomfort mogą także przejściowo pojawiać się w toku terapii, gdy stawiasz czoło obrazom, wspomnieniom i sytuacjom, które napawają Cię lękiem. Jest więc możliwe, że to, czego obecnie doświadczasz, jest krótkotrwałym nasileniem objawów PTSD, zapowiadającym nadejście poprawy. Polecam Ci pilnie oraz otwarcie omówić z prowadzącym Cię psychoterapeutą swoje myśli, odczucia oraz trudne dla Ciebie sytuacje. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, powinniście stworzyć tzw. plan antykryzysowy uwzględniający to, co konkretnie powinieneś zrobić w sytuacji, gdy ponownie pojawią się u Ciebie myśli lub plany samobójcze. Jeżeli uczestniczysz w terapii PTSD metodą przedłużonej ekspozycji, być może powtarzające się ekspozycje na traumatyczne wspomnienia, które są ważną częścią tej terapii, są dla Ciebie zbyt trudnym zadaniem terapeutycznym. Wówczas lepszym wyborem dla Ciebie byłaby terapia oparta na przeformułowaniu poznawczym. Powinieneś omówić wszelkie swoje wątpliwości ze swoim psychoterapeutą.
Pamiętaj, że długość trwania procesu zdrowienia po doznanym urazie jest sprawą indywidualną, ale każda kolejna sesja przybliża Cię do celu, jakim będzie życie bez przykrych doświadczeń traumy. Powodzenia!
Jeśli jest Pani/Pan w terapii to po pierwsze proszę o pilny kontakt ze swoim terapeutą.
Bardzo przepraszam, że tak późno odpisuję. W przypadku myśli samobójczych proponuję rozmowę na ten temat ze swoim terapeutą jak i wizytę u lekarza psychiatry. Czy to może mieć związek z ptsd? Trudno powiedzieć. Jest to kwestia bardzo indywidualna i wymaga starannego oglądu, zapoznania się z historią pacjenta, szczegółowej diagnozy. Proszę w pierwszej kolejności korzystać z dostępnej pomocy: aktualny terapeuta i psychiatra.
Myśli samobójcze mogą towarzyszyć PTSD. Mogą pojawić się także takie objawy, jak obniżony nastrój i ponure myśli typu „jestem do niczego”, „świat jest beznadziejny”.
Pisze Pan/Pani, że nie umie zapanować nad myślami samobójczymi i mimo tego, że nie chce Pan/Pani odebrać sobie życia, odczuwa Pan/Pani niepokój i obawę. Podstawowe pytanie brzmi: czy czuje Pan/Pani, że jest w stanie kontrolować swoje zachowanie? Jeśli nie, proszę zgłosić się do szpitala, tam udzielą Panu/Pani pomocy. Jeśli natomiast jest Pan/Pani zdolny/a kontrolować swoje zachowanie, koniecznie proszę powiedzieć swojemu terapeucie o myślach samobójczych na następnej sesji.
Pisze Pan/Pani, że diagnoza miała miejsce rok temu. Czy od tego czasu objawy się nasiliły czy też czuje Pan/Pani poprawę związaną z uczestnictwem w terapii? Czy myśli samobójcze pojawiły się jako zupełnie nowy objaw czy już kiedyś się pojawiały? Czy wiąże go Pan/Pani z jakimś zdarzeniem ze swojego życia mającym miejsce kilka dni temu? Jakie jeszcze objawy, myśli, uczucia Panu/Pani towarzyszą? Jak funkcjonuje Pan/Pani na co dzień, jak Pan/Pani sobie radzi? Są to kwestie do omówienia z terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie.
Taką, kryzysową sytuację należy potraktować bardzo poważnie. Skoro ani leczenie psychiatryczne, ani terapia behawioralno-poznawcza nie poprawiły samopoczucia, warto rozważyć wizytę na izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego. Być może konieczna będzie czasowa hospitalizacja. Kiedy kryzys minie, niezależnie od terapii farmakologicznej warto rozważyć podjęcie psychoterapii długoterminowej w nurtach odwołujących się do głębszych procesów psychicznych. W zależności od indywidualnych uwarunkowań osobowościowych i sytuacyjnych, po konsultacji psycholog-psychoterapeuta powinien dobrać i polecić odpowiednią metodę kierując do jej certyfikowanego przedstawiciela. Wybrany specjalista po wstępnym rozpoznaniu problemu powinien zaproponować odpowiedni kontrakt psycho-teraputyczny.
Proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza psychiatry, myśli samobójcze są uporczywie męczące. Koniecznie też wnieść ten temat na sesji psychoterapeutycznej. W PTSD afekt bywa często dynamiczny i wymaga wsparcia zarówno ze strony lekarza psychiatry jak i psychoterapii. Pozdrawiam serdecznie Maria Kruczek
Myśli samobójcze wymagają szczególnej dbałości, w sensie diagnozy. Rozpoznanie PTSD może oczywiście wywołać myśli samobójcze; ale czy tak jest w tym konkretnym przypadku, to posiadam za mało danych by to ocenić; z pewnością to potrafi zrobić psychoterapeuta prowadzący pacjenta.
Utrzymujące się jednak myśli suicydalne (samobójcze) są wskazaniem do rozważenia hospitalizacji; zwłaszcza jeśli pacjent rozważa zamiary - w szczególności powinna być przeprowadzona ocena syndromu presuicydalnego.
Pozdrawiam, Janina Czech
Witam serdecznie,

Proszę przede wszystkim poinformować i porozmawiać na ten temat z Pani/Pana psychoterapeutą.
Jest prawdopodobne, że myśli te pojawiają się w związku z traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza, teraz kiedy Pan/Pani nad tym pracuje. Z pewnością Pana/Pani terapeuta umożliwi Panu/Pani zajęcie się tym tematem, kiedy się o nim dowie.

pozdrawiam
Urszula Sokalska-Goleń
psychoterapeuta
Witam. Myśli samobójcze bardzo często towarzyszą PTSD (stres pourazowy). W jego leczeniu najbardziej skuteczną ze znanych mi metod jest terapia EMDR, która, poza elementami klasycznej psychoterapii wykorzystuje równiez bilateralną stymulację mózgu. Działa szybko i skutecznie w przypadku PTSD. Jest to metoda polecana w leczeniu PTSD przez WHO - Światową Organizacje Zdrowia. Udokumentowana wieloma badaniami, skutecznie i trwale pomaga wyeliminować zarówno symptomy PTSD, jak też przyczynę tego zaburzenia. Sama pracuje tą niezwykle skuteczną metodą od paru lat i PTSD leczę nią w ciągu 2-5 sesji, zależnie od jego natężenia. Sugeruję, aby znalazla Pani terapeutę EMDR w Pani mieście na stronie Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR (emdr.org.pl) i poddała sie psychoterapii tą własnie metodą. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Mamy zbyt mało informachi, aby stwierdzić z czego mogą wynikać Pańskie myśli samobójcze. Zapewne pojawiły się w odpowiedzi na jakąś sytuację lub wydarzenie. Czy było ono związane z traumą? Na to pytanie proszę sobie odpowiedzieć. I proszę koniecznie przedyskutować ten temat na kolejnej sesji. Jeśli odczuwany jest silny niepokój to może warto przyspieszyć sesję...
Przedstawione informacje to zapewne tylko cząstka tego co dzieje sie w Pani/ Pana wnętrzu...myśli samobójcze mogą być przyczyną wielu sytuacji, nierozwiązanych spraw, leków itp. Proponuje udać się do lekarza psychiatry lub omówić temat w aktualnie trwającej terapii
Domyślam się, że za tym wszystkim stoi bezmiar lęku i cierpienia.Trzeba jednak ten trudny czas przetrwać. Przede wszystkim proszę o tych natrętnych myślach powiedzieć swojemu psychoterapeucie. To bardzo ważne, żeby także o tego typu objawach rozmawiać na sesjach.
Myślę, że nie od rzeczy byłaby także konsultacja u psychiatry. Pozdrawiam serdecznie. - Dagna Ślepowrońska
Witam,
PTSD wiąże się często z koszmarami sennymi, stanami lękowymi, bezsennością, może też z myślami samobójczymi. Pana/i myśli o odebraniu sobie życia mogą też być spowodowane jakimiś obecnymi trudnościami. Niezależnie jednak od przyczyny należy jak najszybciej porozmawiać o sposobach zaradczych ze swoim psychologiem. Jeśli do najbliższej sesji jest długi termin, warto skontaktować się z nim telefonicznie.
Jeśli by te myśli byłyby coraz bardziej natrętne trzeba skonsultować się bezwłocznie z lekarzem psychiatrą!
Np w Warszawie całodobowo można zgłosić się na dyżur psychiatryczny do szpitala, w którym ja pracuję-Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy ul Sobieskiego 9.
Pozdrawiam serdecznie
Agata Czaja-Michaud
Martwi mnie brak zaufania do obecnego terapeuty, bo to on powinien jako pierwszy wiedzieć o tym się się z Panem/Panią dzieje ! Jeśli odczuwa Pan /Pani taki stan dobrze byłoby się zgłosić na ostry dyżur do szpitala i poinformować o swoich myślach, tym bardziej, ze nie można nad nimi zapanować .BARDZO PROSZĘ POTRAKTOWAĆ TO CO NAPISZĘ POWAŻNIE , zawsze wysyłam swoich klientów w takiej sytuacji do szpitala , dla ich bezpieczeństwa . W tym przypadku radzę to samo, konsultacje w placówce medycznej, kontakt z obecnym terapeutą.
Dzień dobry,
Jeśli myśli samobójcze są na tyle silne, że ocenia je pan jako zagrażąjące pana życiu z dużym prawdopodobieństwem, proszę zgłosić się na psychiatryczną izbę przyjęć, najbliższy SoR lub do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do szpitala.
Jeśli jest Pan w stanie, proszę najpierw wykorzystać to, czego nauczył się pan w trakcie psychoterapii w przypadku wystąpienia myśli "s" i koniecznie porozmawiać o tym ze swoim terapeutą na najbliższej wizycie.
Owszem, myśli samobójcze mogą być objawem PTSD lub związanej z nim często depresji.

Pozdrawiam
Dzień dobry, jeśli jest Pan w terapii to na pewno umawiał się Pan z terapeutą co robić a takiej sytuacji. Przypuszczam, że umowa dotyczyła bezzwłocznego kontaktu z terapeutą lub poczekania do następnej sesji, żeby o tym porozmawiać. Różne myśli rezygnacyjne, samobójcze bywają powszechne u osób z PTSD ale jeśli zastanawia się Pan jak to zrobić lub zaczął podejmować jakieś kroki to proszę bezzwłocznie zadzwonić po karetkę pogotowia. Mam nadzieję, że odpowiedz będzie pomocna. Pozdrawiam serdecznie K.P.
Przede wszystkim powinien Pan/Pani poinformowac o tym swojego psychoterapute, ktory zdecyduje co dalej. Z doswiadczenia wiem, ze diagnozy stawiane przez psychiatrow czesto roznia sie z diagnoza stawiana przez psychoterapeute. Jakkolwiek ciezko mi sie wypowiadac, bo nie znam Pana/Pani historii, skad wynikaja te mysli-jest mozliwe ze sa zwiazane z ptsd ale moga tez wynikac z czegos, co pojawilo sie podczas terapii. Doswiadczenie mysli samobojczych maja niemal wszyscy ludzie. Wazne zeby pamietac,ze to tylko mysl.
Ciekawe ze zwraca sie Pan/Pani z tym pytaniem tutaj a nie do swojego psychoterapeuty-tak jakby nie dokonca bylo zaufanie,ze ten psychoterapeuta pomoze?
We Wroclawiu polecam Piotra Korembe.
Rozumiem, że jest Pani/Panu bardzo źle, proszę porozmawiać o tym ze swoim terapeutą. To ważne. Wspólnie z terapeutą możecie zaplanować działania na wypadek pojawienia się
myśli suicydalnych.
Pozdrawiam,
Monika Chrapińska-Krupa
Szanowna/y Pani/e,

Myśli samobójcze mogą towarzyszyć PTSD, choć nie muszą. Niezależnie od tego zawsze są objawem niepokojącym i wymagającym uwagi. Pisze Pan/i, że nie chce odbierać sobie życia, ale z drugiej strony, że trudno zapanować nad pojawiającymi się myślami, dlatego proszę niezwłocznie zgłosić ich obecność swojemu terapeucie, abyście mogli wspólnie ocenić na ile prawdopodobne jest urealnienie tych myśli, ale także z czego mogą wynikać. Zachęcam do bezpośredniej, otwartej rozmowy o wszystkim, co w kontekście samobójstwa przychodzi Pani/Panu na myśl. Jeśli myśli będą się nasilać i/lub gdy dołączą do nich tendencje samobójcze (planowanie konkretnych działań w kierunku odebrania sobie życie) należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.
Z poważaniem,
Karolina Nestoruk
Dzień Dobry,

Proszę skontaktować z lekarzem psychiatrą lub zgłosić się do najbliższego szpitala na izbę przyjęć. Zachęcam do zastanowienia się nad podjęciem psychoterapii.

Pozdrawiam
Ewa Czernik
Proces terapii to dosyć trudny i zróżnicowany czas. Są momenty, kiedy czujemy się o wiele lepiej, ale naturalny jest również czas, kiedy czujemy się gorzej, nastrój ulega nagłemu pogorszeniu a nawet występują myśli samobójcze. Istotne jest to, aby w takich momentach szukać pomocy, i powiedzieć o zmianie, która nastąpiła zarówno terapeucie jak i psychiatrze.
Następnym właściwym krokiem będzie więc jak najszybsze umówienie wizyty u psychiatry/ i lub terapeuty oraz poinformowanie o swoich myślach najbliższe osoby.
Witam
Ze względu na to że PTSD jest zaburzeniem przewlekłym i nawracającym to zachodzi duże ryzyko pojawienia się także zaburzeń współwystępujących np. w postaci depresji (jednym z objawów depresji są myśli samobójcze). Bez względu na przyczynę pojawienia się myśli o charakterze samobójczym, proszę natychmiast poinformować o tym terapeutę a jeśli jest równolegle prowadzone leczenie farmakologiczne to psychiatrę.
Joanna Frąckowiak
Witam serdecznie, proszę o jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą i wyjawienie swoich myśli terapeucie. Myśli samobójcze mogą być oczywiście związane z chęcią ucieczki przed ponownym przechodzeniem traumy czy być spowodowane poczuciem bezsilności wobec nawracających objawów. Może to być nawet sposób na zastąpienie pobudzenia związanego z PTSD nowym - związanym z lękiem przed popełnieniem samobójstwa. Jedyną osobą, która może odpowiedzieć na to pytania to Ta, która je zadała. Każdy człowiek ma swój styl radzenia sobie ze stresem, może to być styl odrzucający. Skrajnym przykładem zastosowania tego stylu jest właśnie ta związana z PTSD. Mam wrażenie, że ma Pan/Pani trudność w łączeniu swoich emocji i myśli oraz reakcji w całość. Być może terapia poznawczo-behawioralna z jakiegoś powodu nie działa, choć przy PTSD jest bardzo skuteczna - zazwyczaj. Są też inne sposoby pracy, jak focusing w terapii skoncentrowanej na osobie. Warto porozmawiać o tym z terapeutą, może zaproponuje alternatywę lub uzupełnienie terapii. Pozdrawiam z nadzieją...
Dzień dobry, bardzo proszę tego nie robić. Proszę koniecznie skontaktować się ze swoim terapeutą, a jeśli w tej chwili nie ma takiej możliwości, to z lekarzem psychiatrą (np. na najbliższym szpitalnym oddziale psychiatrii). Podjął Pan/Pani próbę zawalczenia o siebie - świadczy o tym decyzja o rozpoczęciu terapii. Jeśli będzie Pan/Pani kontynuować pracę nad sobą, istnieje duża szansa, że myśli samobójcze miną (tak, mogę być one skutkiem PTSD), a Pana/Pani życie zmieni się na lepsze. W tej chwili jest jednak ważne jak najszybsze uzyskanie doraźnego wsparcia. Proszę zatem nie zwlekać, ale po nie sięgnąć kontaktując się z psychoterapeutą/psychiatrą. Proszę się nie poddawać, mocno trzymam za Pana/Panią kciuki, Aleksandra Hulewska
Witam.
Proszę bezzwłocznie skontaktować się ze swoim psychoterapeutą. Mam nadzieję, że jesteście umówieni na kontakt telefoniczny bez względu na porę dnia w przypadku silnych myśli samobójczych?
Potrzebuje Pan/Pani konkretnej pomocy psychoterapeutycznej i być może psychiatrycznej. Zadawanie pytań na portalu, niestety, nie może być w tym przypadku pomocne.
Pozdrawiam i proszę o siebie walczyć.
Agnieszka Dymska.
Witam, w zespole stresu pourazowego mogą wystąpić zaburzenia depresyjne i związane z nimi myśli samobójcze. Niekiedy sytuacje stresujące, które występują w życiu codziennym mogą być czynnikiem wyzwalającym takie myśli i mogą przywołać wspomnienia z traumatycznych wydarzeń. Proszę porozmawiać o myślach samobójczych ze swoim terapeutą, bezpieczna relacja z terapeutą pomoże uporać się z niechcianymi myślami i przepracować trudne emocje.
Pozdrawiam, Natalia Kabała- Michna
Proszę niezwłocznie udać się do lekarza psychiatry, potrzebuje Pan/i leczenia farmakologicznego. Pozdrawiam
Witam, może mieć to związek z PTSD. Proszę skontaktować się i skorzystać z telefonu zaufania lub ośrodka interwencji kryzysowej. Ważne aby otrzymać wsparcie, porozmawiać o sytuacji (stopdepresji.pl, Telefon Zaufania 116 123, telefonzaufania.org.pl). Proszę porozmawiać o myślach, trudnościach z psychoterapeutą na najbliższym spotkaniu oraz z lekarzem psychiatrą. Pozdrawiam
Witam. mam za mało danych by stwierdzić czy to ma rzeczywisty związek z PTSD ale zazwyczaj zaburzenia lękowe i zaburzenia nastroju bardzo często chodzą ze sobą parze. Myślę, że koniecznie trzeba się w tej sprawie skonsultować z lekarzem psychiatrą, takich objawów nie można w żadnym wypadku lekceważyć.
Proszę udać się na konsultację jak najszybciej
Pozdrawiam serdecznie
Witam.
Skoro jest Pan/Pani w terapii, to bardzo ważne by o tym porozmawiać z terapeutą. Na pewno odpowie na pytania i pomoże rozwiązać tę sytuację.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Czy myśli samobójcze występowały już wcześniej u Pana, czy pojawiły się w toku psychoterapii? Odnośnie do drugiego przypadku - zdarza się, iż w toku sesji PTSD początkowo następuje pogorszenie samopoczucia psychicznego, w tym pojawiają się myśli samobójcze. Istotne jest, aby porozmawiał Pan o tym ze swoim psychoterapeutą, kontynuował leczenie, gdyż tylko dalsza praca pozwoli Panu zapanować nad unikaniem, lękiem, a ostatecznie znacznie osłabić bądź wyeliminować objawy PTSD.