Witam, moim problemem są zęby. Od ok. roku pojawiają się stany zapalne górnych i dolnych zębów, ostatnio usuwałem dwa zęby na dole, a wystąpił stan zapalny górnej 5ki – ząb twardy, z którego była usuwana miazga, 4ki – ząb otwarty po truciu, i dolnej 7ki - pozostawionych korzeni przez innego stomatologa, mam w związku z tym, co jakiś czas przepisywany antybiotyk Clindamycin 600 mg. W zeszłym tygodniu został mi przepisany lek Dalacin C 300 mg. A pobolewają mnie korzenie, z górnej 5ki był jakiś czas temu wyciek ropny, czekam na usuwanie do chirurga stomatologa ok. 2 m-ące, czy ten antybiotyk w mniejszej dawce wystarczy do opanowania stanu zapalnego, czy musiałbym otrzymać jeszcze jedną dawkę? Jestem w trakcie jego zażywania, na razie czuć ulgę. Z góry dziękuję, Pozdrawiam.
Witam Pana
Proponuję, aby po zużyciu zaleconej dawki antybiotyku, udał się Pan do lekarza prowadzącego na wizytę kontrolną. Dopiero wtedy można stwierdzić czy dana dawka antybiotyku jest wystarczająca, czy nie. Pozdrawiam Maria Chmiel.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
dr n. med. Marcin Chorzewski
dr n. med. Marcin Chorzewski
Protetyk, Stomatolog
Białystok
Problem radzę rozwiązać szybciej i nie czekać do lipca wykonać sanację i określić które zęby nadają się jeszcze do leczenia kanałowego.

Dawka jest mniejsza , ale częściej się zażywa - zwykle co 8 godz 1 tabletka, jeśli jest poprawa to dobrze. Dentysta , który zlecił antybiotyk powinien decydować o czasie jego przyjmowania ,pozdrawiam

Drogi Panie,antybiotyki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, proszę samemu nie zmieniać dawki. Zdaje sobie sprawę, że jest Pan sfrustrowany powtarzającym się stanem zapalnym jednak dopóki ząb/zęby nie zostaną wyleczone/usunięte będzie się on co jakiś czas powtarzał - kiedy i jak często nikt nie jest w stanie stwierdzić. Zapraszam na wizytę w celu jak najszybszego wyleczenia chorych zębów.

Lepiej byłoby usunąć ząb wcześniej.

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Specjalista medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Problem, jak czytam jest złożony. Nie mogę Panu pomóc poprzez kontakt internetowy. Wymagane u Pana jest kompleksowe leczenie po wykonaniu pełnej diagnostyki. Zwłoka działa na Pana niekorzyść. Zażywanie antybiotyku przez dwa miesiące w celu zamykania stanu zapalnego w oczekiwaniu na wizytę u chirurga (za dwa miesiące) to graniczy z absurdem. Powinien Pan jak najszybciej poddać się leczeniu.
Zmniejszanie dawki antybiotyku jest niepoprawne, gdyż jego stężenie nie osiągnie stężenia klinicznego we krwi i spowoduje niepożądane efekty uboczne szkodliwe dla organizmu oraz antybiotykooporność..
Jeżeli występuje u Pana tak masywny stan zapalny a nie ma Pan możliwości poddania się natychmiastowemu, kompleksowemu leczeniu proszę utrzymywać pełną dawkę kliniczną antybiotyku wraz z przyjmowaniem probiotyku, który osłoni przewód pokarmowy, np. przed zakażeniem grzybiczym.
Pozdrawiam
Życzę szybkiego rozwiązania problemu.
Joanna Ziółkowska

Specjaliści w zakresie leczenia: choroby zębów

Katarzyna Leśniowska

Katarzyna Leśniowska

Stomatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Wrocław

Monika Wojewska

Monika Wojewska

Stomatolog

Koszalin

Magdalena Armatys

Magdalena Armatys

Stomatolog

Tarnów

Aleksandra Botwicz

Aleksandra Botwicz

Stomatolog

Ożarów Mazowiecki

Andrzej Mitera

Andrzej Mitera

Stomatolog

Kraków

Katarzyna Kasza-Kołodziejska

Katarzyna Kasza-Kołodziejska

Stomatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: choroby zębów

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.