Proszę o wytłumaczenie opisu rezonansu kręgosłupa L-S

3 odpowiedzi
Witam, mam 31 lat i długo borykam się z różnymi dolegliwościami kręgosłupa, zdarzały się rwy kulszowe i zgięcie w pół gdzie w ogóle nie chodziłam, w końcu zrobiłam rezonans odcinka lędźwiowego bo czuje ciągłu ucisk na pęcherz, mam bóle brzucha, bóle odinka lędźwiowego z uciskiem na nogę gdzie padam na ziemię, ginekolog i urolog wykluczyli problemy z tej strony, proszę o pomoc w interpretacji wyników i czy moje bóle brzucha i ucisk mogą pochodzić od kregosłupa? o to opis rezonansu: niewielkie skrzywienie lewoboczne odcinka L kręgosłupa. Obniżenie wysokości i sygnału krążka m-k L5/S1. Pozostałe krążki m-k o zahowanej wysokości i sygnale. Zmiany zwyrodnieniowe typu Modic I w otoczeniu blaszek granicznych trzonów L5/S1. Nieróny zarys blaszki granicnej górnej trzonu L3-guzek Schmorla.
Na poziomie L2/L3 uwypuklenie krążka m-k z niwielkim modelowanie worka oponowego. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie 12.5mm.
Na poziomie L4/L5 uwypuklenie krążka m-k z lewostronną lateralizacją z niwielkim modelowaniem worka oponowego oraz ze spłyceniem zachyłków bocznych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie 12mm.
Na poziomie L5/S1 szerokopodstawne uwypuklenie krążka m-k z modelowaniem worka oponowego z wpuklaniem się krążka do dolnych części otworów m-k L>P oraz ze zwężeniem zachyłków bocznych L>P. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie 12mm. Na pozostałych poziomach cech stenozy kanału kręgowego i otworów m-k nie uwidoczniono. Stożek rdzenia o prawidłowym sygnale bez zmian ogniskowych.
W opisie rezonansu jest wzmianka o wpuklaniu się kążka do otworów międzykręgowych L5-S1 ze zwężeniem zachyłków bocznych. Nie opisano natomiast stopnia tego zwėżenia, tylko opisano wymiar strzałkowy kanału kręgowego. Bóle brzucha i parcie na pęcherz nie są najczęstszymi objawami choroby dyskowej kręgosłupa, natomiast mogą być przyczyną rwy kulszowej. Napewno jest wskazane badanie neurologiczne

Jak na 30-latka to opis ość dramatyczny. Wolałbym to oglądnąć.
Witam, opisane objawy mogą być związane z przedstawionym opisem kręgosłupa, kwalifikacja do danego sposobu leczenia wymaga zbadania neurologicznego.
pozdrawiam
Piotr Winkler