Prosze o porade!!

5 odpowiedzi
Witam chcialabym prosic o porade rok temu zucilam terapie choc nie dokonca chcialam,chcialam ja kontynlowac ale balam sie zbyt silnego przywiazania do terapeutki.Bylam w terapii ze wzgeldu na fobie spoleczna,depresje jak i lek prze bliskoscia.Nie przepracowalam ostatiego problemu a jest dosc duzy boje sie relacji z innymi ludzmi mam znajomych a ciegle mam poczucie ze jak cos tylko zle zrobie oni odejda,wysmieja mnie.Mam 25 lat zastanawiam sie czy moglabym wrocic do swojej terapeutki i kontynlowac terapie czy moze powinnam poszukac innego specjaliste
Dzień dobry. Wielu klientów obawia się uzależnienia od ciągłego kontaktu z psychologiem/terapeutą. Jednak jest to lęk wynikający najczęściej z braku poczucia kontroli nad własnym życiem, zachowaniem, emocjami. To właśnie praca ze specjalistą ma określić przyczyny i wyeliminować to, co dla klienta jest trudnością, co w konsekwencji prowadzi do pełnego usamodzielnienia. Jak sama Pani pisze, przerwanie terapii nie jest równoznaczne z uzyskaniem przez Panią pełnej kontroli nad swoimi obawami towarzyszącymi Pani relacjom z otoczeniem. Zachęcam do powrotu na terapię, ale to już do Pani należy decyzja z kim zechce Pani dokończyć ten fragment pracy. Ze swej strony mogę jedynie zaproponować, aby Pani szczerze sobie odpowiedziała czy dotychczasowa praca z Pani terapeutką przyniosła pożądane przez Panią skutki. Jeśli tak, to może nie warto zmieniać osoby prowadzącej. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, może okazać się, że faktycznie ktoś inny byłby skuteczniejszy. Jeśli zdecyduje się Pani na zmianę terapeuty, to w zasadzie ma Pani pełną dowolność w wyborze, może Pani np. odbyć kilka konsultacji wstępnych z różnymi osobami. Trzymam kciuki i życzę powodzenia. Proszę, do wykonanej już pracy, dołożyć tę brakującą cegiełkę;)

Witam,
myślę, że dobrze byłoby wrócić do terapeutki, z którą Pani pracowała. Jeżeli po powrocie na terapię będzie Pani miała wątpliwości, to zawsze może Pani rozmawiać o tym albo zakończyć terapię, pożegnać się ze "starą" terapeutką i zacząć poszukiwania innego.
Powodzenia trzymam kciuki
Pozdrawiam
Witam,
relacja terapeutyczna jest fundamentem psychoterapii. Osiągnięcie zmian jest możliwe właśnie dzięki dobrej współpracy nawiązanej z terapeutą, opartej na wzajemnym zaufaniu i wspólnym realizowaniu ustalonych celów. Ważne jest analizowanie tego, co pojawia się w przestrzeni terapeutycznej, przyglądanie się odczuciom, pojawiającym się obawom. Cokolwiek dzieje się w psychoterapii, jest tematem do rozmowy na sesji. Jak sama Pani napisała, chciała Pani kontynuować psychoterapię, jednak lęk to uniemożliwił. Jeżeli w relacji z terapeutą czuła się Pani swobodnie, widoczny był progres, a jedynym powodem przerwania terapii był lęk, to nie ma żadnych przeciwwskazań do kontynuowania psychoterapii u tego terapeuty. Powrót na terapię wymaga jednak przeanalizowania procesu terapeutycznego, powodów przerwania terapii oraz aktualnych odczuć. Jest to niezależnie od tego, czy wróci Pani do swojego terapeuty, czy wybierze innego psychologa. Nietypowe odczucia, obawy związane z zaufaniem, relacją terapeutyczną są częste i dopóki obie strony mają gotowość do pracy nad nimi, to nie ma nic złego w tym, że się pojawiają. Terapeuci bardzo często podejmują z pacjentami rozmowy na ten temat. Nie każde przywiązanie do terapeuty jest od razu równoważne z uzależnieniem od psychoterapii. Jeżeli dotychczas bała się Pani bliskich relacji, unikała ich, to lęk związany z więzią terapeutyczną jest uzasadniony. Jest to w pewnym sensie lęk przed czymś nowym, nieznanym. Jeżeli uda się go przepracować, to właśnie ta relacja może stać się pierwowzorem kolejnych sukcesów w przełamywaniu barier w kontaktach z ludźmi.
Terapia jest procesem ograniczonym w czasie i kończy się po zrealizowaniu celów terapeutycznych. Warto zatem wrócić z terapeutą do ustalonych celów terapii, wskaźników po których będzie wiadomo, czy zbliżacie się do nich, a tym samym zbliżacie się do zakończenia terapii.

Pozdrawiam
Wirginia Laskowska
Witam, nie widzę żadnych przeciwwskazań aby nawiązała Pani ponownie kontakt ze swoją terapeutką. Wręcz uważam to za bardzo dobry pomysł. Jest to osoba która Panią zna, w pewnych trudnościach Pani pomogła, każda kwestia - nawet Pani obawy, które spowodowały przerwanie terapii są dobrym tematem do przepracowania i dowiedzenia się więcej o istocie Pani trudności. Pozdrawiam i życzę powodzenia. K.P.
Witam, uważam, że w większosci przypadków najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kontynuowanie terapii u poprzedniego psychoterapeuty. Przemawiają za tym 2 główne powody. Po pierwsze u nowego terapeuty będzie Pani musiała zaczynać "od nowa", co może być dla Pani niekorzystne - strata czasu i środków, spadek motywacji. Warto się przyjrzeć też temu co pojawiło się w terapii z tym terapeutą czyli obawa przed przywiązaniem i trzeba to zgłosić terapeucie. Jeśli nie jest to błąd w sztuce, ze strony terapeuty, to nie ma gwarancji, że ta sama obawa nie pojawi się o nowego terapeuty. Być może przywiązanie jest Pani "centralnym" problemem i należy pracować właśnie nad nim. Jeśli jednak uważa Pani, że nie może Pani pracować z tym terapeutą to korzystniejsze od rezygnacji w ogóle z terapii jest zmiana terapeuty.

Adam Zawielak

#adamzawielakpsychologpoznań
#psychologpoznań
#psychoterapeutapoznań