Proszę o pomoc. Jak to dziecko ma sobie poradzić w 4 klasie? Jeśli nie potrafi pisać i czytać samodz

2 odpowiedzi
Proszę o pomoc. Jak to dziecko ma sobie poradzić w 4 klasie? Jeśli nie potrafi pisać i czytać samodzielnie ma ubogie słownictwo i wiadomości. W prawdzie potrafi nazywać przepisywać i łączyć litery ale nie potrafi pisać samodzielnie ani złączyć liter w wyrazach. Przepychałam go z klasy do klasy bo rodzice nie wyrażali zgody na zostawienie go na kolejny rok. Na badanie w poradni też się niechętnie zgodzili po 3 krotnych prośbach. W opinii pisze że rozwój dziecka jest harmonijny ale znajduje się w granicach inteligencji niższej niż przeciętna. Co ja mam robić?
To, że ulega Pani rodzicom i "przepycha" Pani dziecko do wyższych klas jest ze szkodą dla dziecka. To dziecko nie jest w stanie opanować materiału z niższych klas, i pobyt w wyższej klasie ze znacznie bardziej skomplikowaną podstawą programową będzie dla niego frustrujący. Frustrujący będzie dla Pani i jego rodziny. Może to dziecko ma problemy wynikające z deficytów procesów poznawczych np. uwagi i koncentracji, jest o niższym niż przeciętna IQ, nie jest opisane jakie są wyniki badań IQ? W mojej ocenie to dziecko jest zaniedbywane, a rodzice przenoszą odpowiedzialność za stan rzeczy na szkołę i Panią. Skoro potrafi nazywać przepisywać i łączyć litery ale nie potrafi pisać samodzielnie ani złączyć liter w wyrazach znaczy, że jest w stanie pojąć pewne rzeczy i wymaga dodatkowej pracy, którą powinni wykonywać rodzicie, a jednak tego nie robią. Rodzice starają się zamiatać pod dywan niewygodne fakty i pozorować działania i nie dopuszczać, by uznano pewne fakty. To zaklinanie rzeczywistości ze szkodą dla dziecka i dla Pani. Problem jest też w Pani uległości i braku umiejętności sprzeciwienia się. Jeśli postawiłaby Pani na swoim, to dawno problem był by rozwiązany.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia poznawczo - behawioralna na skype 50 min. - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,

Dziecko z ilorazem w granicach niższa niż przeciętna wymaga wsparcia i uwagi, aby mogło w dorosłym życiu dobrze funkcjonować w aspekcie samodzielności oraz pracy zawodowej. Wsparcie emocjonalne udzielone teraz, pomoc w radzeniu sobie z porażkami w szkole pomoże mu w przyszłości dobrze funkcjonować społecznie.
Bardzo dobrze, że zachęciła Pani rodziców do przeprowadzenia badania w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Po takim badaniu należy zaplanować działania wspierające i przedstawić je rodzicom. Wychodzę z założenia, że deficyty mogą zostać nadrobione, jeżeli dziecko otrzyma realną pomoc od szkoły, wychowawcy i przede wszystkim od rodziców, którzy będą z nim pracować i wspierać emocjonalnie.
4 klasa SP jest dość przełomowa, gdyż wymaga dużej samodzielności od dziecka, wiedzy i umiejętności. Wdrożenie teraz planu pracy w szkole oraz planu pracy dla rodziców pomoże nadrobić deficyty, ale ważna jest tutaj sama motywacja dziecka i jego emocjonalny stan psychiczny, poczucie wsparcia i zrozumienia przez otoczenie. Warto więc wystosować Opinię z planem działania, która powinna bardzo szczegółowo opisywać problemy i zwracać uwagę na działania, które muszą podjąć zarówno rodzice w domu, jak i nauczyciele w szkole. Istotnym elementem przed rozpoczęciem pracy z dzieckiem jest dokładne nakreślenie warunków dostosowania metod, form pracy i stawianych wymagań.
Zachęcam do dużej pracy z rodzicami, aby uświadomić im wagę problemu ale przede wszystkim wskazać, jak ważna jest ich rola, możliwości wsparcia dziecka dla dobra jego przyszłości. Mam nadzieję, że to się uda. Życzę powodzenia.

Z poważaniem,
Agnieszka Wieczorkowska
eKonsultacje - Polskie Centrum Konsultacji Specjalistycznych Online