Proszę o interpretacje wyniki VNG Średnia SPV [%] prawa ciepła 8,9 (Nyst. 31), Lewa ciepła -0,6 (Nys

1 odpowiedzi
Proszę o interpretacje wyniki VNG Średnia SPV [%] prawa ciepła 8,9 (Nyst. 31), Lewa ciepła -0,6 (Nyst. 51), lewa zimna 9,1 (Nyst. 49), prawa zimna -3,5 (Nyst. 54), spontaniczny 5,9 (Nyst. -1). Niedowład kanałowy [%] -22,3 , prawe ucho 5,4, lewe ucho 8,5, przewaga kierunkowa [%] 159, prawy oczopląs 18, lewy oczopląs -4,1. Badanie wykonane z powodu zawrotów głowy, później zawroty zmieniły się w jakby bujanie, wirowanie, mdłości, zatykania uszu, dwa razy upadłam idąc prostą drogą. Byłam u laryngologa który zrobił mi wstępne badanie w kierunku błędnika,i wyszło że mam lekki oczopląs, maszerując w miejscu z zamkniętymi oczami obróciło mnie w prawą stronę o 45 stopni, wyszło też w trakcie badania w badaniu że lewe ucho mam "zatkane" (mam bardzo mało woskowiny więc to nie to jest tego przyczyna) .Byłam również u neurologa i neurologicznie u mnie wszystko w porządku, Wstępna diagnoza łagodne położeniowe zawroty głowy. Czy teraz jak objawy się unormowały warto jest to wykonać badania w tym kierunku czy powinnam poczekać aż się nasilą? Dodam że też mam lekki problem z kręgosłupem szyjnym (zwężenie szpary międzykręgowej C5/C6 oraz niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach unkowertebralnych) ale lekarz rehabilitant i neurolog wykluczyli by to to było powodem moich zawrotów głowy. Z góry serdecznie Dziękuję za pomoc
Witam serdecznie!
Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy ( BPPV/ŁPZG) są specyficznym dosyć często występującym typem zawrotów głowy, które spowodowane są uwolnieniem się i swobodnym przesuwaniem się kamyczków (otolitów) w obrębie kanałów półkolistych ucha wewnętrznego.
Przyczyną uwolnienia się kamyczków może być uraz głowy, infekcja lub zwyrodnienie. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Typowe objawy to krótkie, nieraz bardzo silne zawroty głowy po zmianie położenia głowy, na przykład podczas obracania się w łóżku, schylania się z jednoczesnym skręceniem głowy np. zajrzenie pod blat stołu, podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową i odwrotnie. Zawrotom mogą towarzyszyć burzliwe objawy w postaci nudności, wymiotów, lęku czy bladości skóry.

Chorobę można stosunkowo łatwo zdiagnozować w gabinecie stosując odpowiednie testy diagnostyczne tj. manewr Dix-Hallpike’a i roll test. Podczas badania można założyć specjalne okulary powiększające (okulary Frenzla), po to żeby lepiej widzieć ruchy gałek ocznych.

W odniesieniu do ŁPZG - jedynym właściwym leczenie są manewry repozycyjne - stosuje się trzy techniki manualne: ćwiczenia Brandta-Daroffa, manewr uwalniający Semonta oraz manewr repozycyjny Epley’a, który jest obecnie najbardziej polecany i skuteczny. Leki mają znaczenie wspomagające.

Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl