Proszę o interpretację RM kręgosłupa

4 odpowiedzi
Witam od kilku m-cy dokucza mi ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, towarzyszy temu drętwienie kończyn dolnych. Zrobiłam RM prosiłabym o interpretację mojego wyniku.
Kręgosłup lędzwiowy o zachowanej fizjologicznej lordozie.
Trzony kręgów prawidłowej wysokości, na poziomieL4-L5 nieco o nierównych blaszkach granicznych, z zaostrzeniami na przednio-bocznych i tylnych krawędziach oraz drobnymi obszarami zwyrodnienia tłuszczowego w przytarczkowych częściach.
Krążki międzykręgowe L4-L5i L5-s1 o zwyrodnieniowoobniżonej wysokości i intensywności sygnału.
Na poziomie L4-L5 szerokopodstawna,centralno-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego na głębokość ok 3 mm do światła kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych, modelująca nerwy rdzeniowe w odrębie otworów.
Na poziomieL5-S1 centralna protruzjakrążka międzykręgowego na głębokość ok 4 mm do światła kanału kręgowego,u,modelująca worek oponowy i korzenie nerwowe wewnątrzkanałowo.
Pozostałe krążki międzykręgowe o prawidłowej wysokości intensywności sygnału,bez cech przepukliny,bez objawów uciskowych struktur nerwowych.
Kanał kręgowy na poziomieL5-S1zwężony w części centralnej do 9mm w wymiarze
strzałkowy, na pozostałych poziomach prawidłowej szerokości.
Dziękuję za odpowiedź.
Witam, na podstawie opisu, nie widać tu szczególnie dużych zmian. Choć oczywiście opis to subiektywna ocena radiologa. Pozdrawiam Piotr Winkler

Badanie MRI opisuje zmiany zwyrodnieniowo- dyskopatyczne najbardziej nasilone w odc L4-L5-S1. Aby jednoznacznie stwierdzić jaki rodzaj leczenia wdrożyć należy przeprowadzić badanie neurologiczne oraz obejrzeć płytę z badaniem CD
Dzień dobry. Opisane zwężenie kanału kręgowego może być przyczyną bólu i drętwienia kończyn. Leczenie zależy nie tylko od obrazu radiologicznego, ale i od intensywności bólu i od przebiegu choroby. Leczenie należy rozpocząć od rehabilitacji. Wizyta u neurochirurga wskazana w razie braku poprawy po rehabilitacji. Pozdrawiam
Dzień dobry. Opisane zmiany mogą powodować dolegliwości bólowe, wymagają konsultacji u specjalisty, niezbędne jest badanie neurologiczne i ocena wyników badań obrazowych w celu ustalenia sposobu leczenia.
Zajmuję się leczeniem takich stanów. Zapraszam na konsultację, poradnie, w których przyjmuję są wyszczególnione na moim profilu znanylekarz.pl. Przepraszam, że moja odpowiedź nie jest natychmiastowa, ale moje konto nie funkcjonowało z przyczyn technicznych niezależnych ode mnie.
Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz