Proszę o informacje i pomoc mojej siostrze. Siostra ma 30 lat, 4 miesiąc ciąży, w ciągu 3 dni pojawi

2 odpowiedzi
Proszę o informacje i pomoc mojej siostrze. Siostra ma 30 lat, 4 miesiąc ciąży, w ciągu 3 dni pojawiły się u niej (2 tygodnie temu) bóle stawów. W ciągu 2 dni wylądowała w szpitalu i po badaniach rozpoznano u niej RZS. W szpitalu dostała na początek ketonal. Bóle nie ustały, zmieniono leki na encorton i sulfosalazynę. Teraz ma zmienić szpital i albo przeniosą ją do miasta gdzie będzie z dala od rodziny albo w Krakowie gdzie ma rodzinę ma sobie znaleźć szpital z 3 stopniem referencyjności.
Dziecko (siostra w ciąży) nie jest prawidło ułożone, siostra jeszcze ma tarczycę i na tydzień, dwa przed wystąpieniem bóli zaczęła terapię.
Jak jej pomóc, kogo szukać w Krakowie? dobrego ginekologa, kogoś od tarczycy czy reumatologa?
Czy możliwe jest donoszenie ciąży do końca (lub do czasu kiedy można sprowadzić na świat dziecko) czy branie leków wiąże się z kłopotami dla dziecka i możliwymi powikłaniami lub niedorozwojem tego dziecka?
Proszę o poradę, nakierowanie co robić. Wiem, że mamy mało czasu bo siostra musi być pod opieką lekarzy a bardzo obawia się o losy dziecka i nie chce brać sterydów (a takie leki ma brać).
dziękuję
Szanowna Pani, rozpoznanie zapalenia stawów oraz choroby tarczycy podczas ciąży wymaga współpracy lekarzy trzech specjalności- ginekologa, reumatologa oraz endokrynologa. Prawidłowe prowadzenie leczenia tych chorób podczas ciąży pozwala na szczęśliwe rozwiązanie i nie zaburza rozwoju dziecka. Proszę nie obawiać się leczenia sterydami w czasie ciąży, jest ono naprawdę bezpieczne. Pozdrawiam. Agnieszka Wojciechowska

Ustalono wskazania do sterydoterapii, która jest bezpieczna dla matki i płodu.
Wymagany dalszy nadzór wielospecjalistyczny. Pobyt w oddziale reumatologii pozwoli na ocenę skuteczności leczenia i ewentualną modyfikację postępowania terapetycznego.