Prośba o opinię na temat przyjęcia leku Avastin. Moja babcia, l. 83 jest po usunięciu zaćmy z OL i O

3 odpowiedzi
Prośba o opinię na temat przyjęcia leku Avastin. Moja babcia, l. 83 jest po usunięciu zaćmy z OL i OP. Ma rozpoznanie: H35.3- zwyrodnienie plamki i bieguna tylnego OL; AMD wysiękowe OL. H40.1 – jaskra pierwotna z otwartym kątem przesączenia OPOL H35.8 – inne określone zaburzenia siatkówki OP; Błona przedsiatkówkowa OP.
Dwa lata temu jej prośba o refundację leku Avastin została odrzucona. Została przyjęta w prywatnym ośrodku na oddział okulistyczny celem podania iniekcji doszklistkowej leku Avastin, które są bardzo kosztowne. Jest już po 3 zastrzykach (ostatni przyjęła 2 listopada). Nastąpiła znaczna poprawa.
W listopadzie tego roku miała ponowne konsultacje w szpitalu, gdzie lekarze stwierdzili, że tym razem powinna zakwalifikować się do programu. W tym celu ma zgłosić się do szpitala w styczniu, przejść specjalistyczne badania, na podstawie których zapadnie decyzja o refundacji leku.
Lekarz, pracujący w szpitalu zalecił (po przebadaniu jej w listopadzie), by nie przyjmowała już kolejnego zastrzyku i poczekała na decyzję o refundacji. Natomiast lekarka z prywatnego ośrodku na wizycie kontrolnej w grudniu skierowała ją na kolejną, czwartą, dawkę Avastinu i wyznaczyła datę na koniec grudnia, wiedząc, że do szpitala ma zostać przyjęta na początku stycznia.
Ze względu na dwie skrajnie różne opinie, chciałabym się dowiedzieć, jak długą można zrobić przerwę pomiędzy dawkami Avastinu, by nie nastąpiło znaczne pogorszenie wzroku oraz czy Państwa zdaniem lepiej wstrzymać się z zastrzykiem, czy przyjąć grudniową dawkę?
Rozumiem, że bez zbadania jej przypadku trudno opiniować, ale niestety nie jest już w stanie zasięgnąć rady kolejnego lekarza. Dziękuję za odpowiedź!
Witam,

Wszystko zależy jak wygladalo badanie wstepne oraz w trakcie podawanie lekow jak zareagowala. Czy wvstyczniu na 100 % bedzie miala refundacje? Czy zakwalifikuje sie na dluzej jesli bedzie potrzeba?

Pozdrawiam

AM

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry
To prawda , trudno doradzać i cokolwiek sugerować bez badanie pacjenta. Terapia Avostinem zakłada trzykrotne podanie leku , zwykle w odstępie 4-6 tygoddniowym . Po tym okresie w zależności od stanu pacjenta i stopnia poprawy ostrości wzroku lekarz prowadzący decyduje co dalej.
Alicja Błażej-Waśkiewicz
Konieczność podania kolejnej dawki zależy oczywiście od stanu miejscowego siatkówki - najwyraźniej kolejna dawka jest wskazana, natomiast oczekiwana poprawa stanu plamki żółtej po iniekcji może wpłynąć na ewentualną dyskwalifikacje z włączenia do programu refundowanego. Najlepiej sytuację oceniłby lekarz prowadzący. Proponuję porozmawiać otwarcie i wspólnie podjąć decyzję/ ryzyko. Powodzenia.

Eksperci

Violetta Szałkowska

Violetta Szałkowska

Okulista

Legionowo

Wojciech Omulecki

Wojciech Omulecki

Okulista

Łódź

Ewa Hebda

Ewa Hebda

Okulista

Kielce

Małgorzata Kochana

Małgorzata Kochana

Okulista, Okulista dziecięcy

Kraków

umów wizytę
Teresa Lontkowska

Teresa Lontkowska

Okulista

Opole

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 26 pytań dotyczących usługi: jaskra
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.