Problemy z samym sobą, gdzie szukać pomocy?

7 odpowiedzi
Witam, od dłuższego czasu zmagam się z problemami i nie wiem do jakiego specjalisty mam się udać. Nie radzę sobie ze sobą, z emocjami. Od roku obserwuje znaczne pogorszenie nastroju, jestem albo smutna, albo zła, albo obojętna. Stałam się bardzo płaczliwa. To, co sprawiało mi radość już tego nie robi. Mam trudności ze wstaniem rano z łóżka, nie mam siły sprzątnąć czy pójść pod prysznic. Od miesiąca nie byłam na uczelni, bo nie potrafiłam zwlec się z łóżka, zdaję sobie sprawę, że zawalam studia, czuje się z tego powodu beznadziejnie, ale nie potrafię, i nie idę, nie idę i jest jeszcze gorzej, czuje się bezradna i nic nie warta. Próbowałam zebrać się w garść i zrobić to, co do mnie należy. Przeraża mnie to bardzo, bo nigdy nie byłam taką osobą. Próbowałam już tyle razy i chyba sama sobie z tym nie poradzę. Do kogo mam się udać by mi pomógł – psychiatra, psycholog? Czy to może być depresja?
Witam. Objawy, które Pani opisuje faktycznie wskazują na stan depresyjny. Dokładne różnicowanie jest możliwe dopiero na wizycie. w pierwszej kolejności powinien być to psychiatra.

Witam, z Pani opisu wynika, że korzystne mogłoby być podjęcie psychoterapii (grupowej lub indywidualnej). Proponuję wizytę u psychiatry, który oceni czy farmakoterapia jest wskazana. Pozdrawiam.
Dzień dobry, objawy o których Pani pisze wskazują na obniżenie nastroju. Jednak do postawienia prawidłowej diagnozy konieczne jest badanie lekarskie. Z tego co Pani pisze nasilenie objawów jest znaczne więc powinna Pani zostać zbadana przez lekarza psychiatrę. Obniżenie nastroju może występować w różnych zaburzeniach psychicznych i po Pani opisie nie jestem w stanie Pani zdiagnozować tzn. możliwe że jest to depresja, jednak mogą to być również inne zaburzenia psychiczne. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Droga Pani! To może być depresja. Jeśli nawet to trzeba się leczyć!! Koniecznie. Bez tego ani rusz. Proponuję wizytę u psychiatry i farmakoterapię. Psychoterapia też wskazana. Proszę nie lękać się wizyty u psychiatry. Zaburzenia zachowani wynikające z zakłóceń emocjonalnych są dla innych widoczne i bardziej stygmatyzują niż leczenie psychiatryczne (o ile ono jest wskazane, ale o tym niech zadecyduje lekarz!!). Pozdrawiam i życzę poprawy
Trudno stawiać diagnozy za pomocą Internetu, choć opisuje Pani wiele objawów z jakimi Pani się boryka. Trudność polega na tym, że objawy wpisane są w Pani doświadczenia na przestrzeni życia i dopiero osoba, która zobaczy je w kontekście Pani historii życiowej będzie w stanie postawić rzetelną diagnozę. Nie zawsze jest to takie jednoznaczne, dlatego warto byłoby spotkać się ze specjalistą, omówić te trudności i wówczas będzie okazja do postawienia trafnej diagnozy i zaproponowania leczenia. Może Pani zacząć od psychiatry, może zacząć Pani od psychologa - po wysłuchaniu zarówno jeden jak i drugi specjalista podejmie decyzję co dalej i czy konieczna jest obok psychoterapii farmakoterapia. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, ponieważ te objawy trwają długo, powodują cierpienie i Pani wyłącznie z życia, a zapewne to nie jest stan w jakim chciałaby Pani nadal funkcjonować. Jeżeli dotychczasowe metody nie przyniosły rezultatu, zachęcam do udania się po pomoc.
Niskie poczucie własnej wartości, oraz trudności z wykonywaniem codziennych prac, obowiązków, czy obniżony nastrój to objawy, które mogą sugerować zaburzenia depresyjne. Zachęcam do skorzystania najpierw z pomocy psychologicznej/psychoterapeutycznej, ponieważ tego typu działania są dużo mniej inwazyjne niż farmakoterapia zlecona przez psychiatrę. W trakcie wizyty specjalista będzie miał możliwość zorientować się jak poważne są trudności, z którymi się Pani zmaga oraz ocenić, czy będzie mógł Pani pomóc, czy lepiej zrobi to psychiatra.
Witam serdecznie, Tak może być to depresja, ale może być to też co innego , warto udać się do specjalisty , zaczął bym od wizyty u psychologa. Trzymam kciuki za szybki powrót do pełni szczęścia !