Problemy z mówieniem po wylewie. Czy są jakieś ćwiczenia?

9 odpowiedzi
Mój tata jest półtora roku po wylewie, ma bardzo duże problemy z mówieniem, jeden ze specjalistów stwierdził, że to samo przejdzie. Czy są jakieś ćwiczenia, które mógłby wykonywać?
Tak są cwiczenia. Samo nie przejdzie. Cwiczenia dotycza : sylab, wyrazow, poprawnej wymowy, czytania, masaz twarzy usprawniający mięśnie twarzy. pozdrawiam Teresa Morcinek

Witam, jestem neurologopedą i specjalizuję się właśnie w terapii takich pacjentów jak Pani/Pana tata. Tylko w sporadycznych przypadkach afazja przechodzi sama. Bez terapii neurologopedycznej powrót do "normalności" trwa o wiele dłużej lub nigdy nie następuje. Terapię należy zacząć niezwłocznie po udarze, nawet jeszcze w szpitalu, a następnie kontynuować ją aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. 1,5 roku po wylewie bez terapii to o 1,5 roku za długo. Jest dużo ćwiczeń, które neurologopeda powinien prowadzić z pacjentem i tylko neurologopeda wie jakiego typu afazję bądź dyzartrię ma pacjent. Jeśli z jakichś powodów nie zdecydują się Państwo na terapię, proszę chociaż kupić zeszyty ćwiczeń oraz książki do terapii afazji, a następnie regularnie, jak najczęściej ćwiczyć z tatą. Jednak jeszcze raz podkreślę, że niezbędna jest diagnoza i terapia NEUROLOGOPEDYCZNA. Powodzenia i polecam się, jeśli się Państwo zdecydują na profesjonalną pomoc.
Dzień dobry. Niestety nie jestem w stanie podać ćwiczeń ponieważ nie rozmawiałam z pacjentem i nie wiem jakie trudności z mową się pojawiają. Przede wszystkim należałoby zacząć od diagnozy.
Pozdrawiam,
Maria Kmiecik- Matrejek
warto udać się do logopedy w celu diagnozy . Nie jestem w stanie ocenić funkcjonowania językowego Pani/Pana taty na odległość. Dużo zależy od samego pacjenta czy ma chęci by ćwiczyć. Szczerze polecam ćwiczenia w poradni logopedycznej a jeśli Państwo mieszkacie w Poznaniu o udanie się do Klubu Afatyka na Piątkowie gdzie raz w tygodniu odbywają się zajęcia z logopedą ,psychologiem w malych grupach .
Dzień dobry! 1,5 roku po wylewie to bardzo dużo straconego czasu, którego już nigdy może nie będzie się dało nadrobić. Wszystko zależy od miejsca wylewu, od wielu pozostałych cech składowych jak: wieku pacjenta, schorzeń współistniejących, wykształcenia, sprawności ruchowej, praksji oralnej, itp. ćwiczenia muszą być ściśle dostosowane do konkretnego pacjenta. Konieczna jest diagnoza neurologopedyczna. Po przeprowadzeniu jej dopiero można zaprogramować plan terapii neurologopedycznej. Niestety wylew to nie jest przeziębienie, które może przejść samo. Skutki wylewu często są nieodwracalne, ale wiele można poprawić i podnieść znacząco komfort życia pacjenta.
Witam, Pani tata powinien być pod opieką logopedy od dawna. Mowa sama nie wróci do stanu sprzed wylewu. Ćwiczenia dostosowuje się do stanu zdrowia i mowy pacjenta. Musiałbym zdiagnozować Pani tatę, żeby stworzyć plan terapii logopedycznej. Pozdrawiam
Dzień dobry,
oczywiście są ćwiczenia, które można i należy wykonywać w domu. Dobór ćwiczeń zależy od trudności z jakimi zmaga się pacjent, dlatego sugeruję konsultację i neurologopedy. Dopiero po przeprowadzonym badaniu i postawieniu diagnozy będzie można ułożyć adekwatny program terapeutyczny.
Jest mnóstwo ćwiczeń i książek dla osób z afazją po wylewach i udarach. Myślę jednak, że najlepiej byłoby gdyby zgłosili się Państwo do logopedy. Specjalista oceni w których obszarach tata ma problem z komunikacją i zacznie rehabilitować te obszary. Dostaną też Państwo wskazówki co i jak robić w domu.
Pozdrawiam
Paulina Popłonikowska
Witam niestety samo nie przejdzie. Specjalista był w błędzie . Niezbędna jest neurostymulacji u Neurologopedy Klinicznego, nie u logopedy gdyż w terapii niezbędna jest wiedza procesów centralnego układu nerwowego. Ćwiczenia są oczywiście. Zależy czy jest to Afazja czy Dyzartria i jaki rodzaj tych dwóch zaburzeń . Nie wytłumaczę w dogłębny sposób odpowiadając na pytanie. Tu należy dokonać bardzo wnikliwej diagnozy procesów poznawczych i samych mięśni twarzy oraz mięśni artykulacyjnych , proszę jak najprędzej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty do neurologopeda klinicznego. I z przykrością muszę poinformować że sami państwo nie poprowadzą terapii . Mogą państwo wspierać specjalistę i tatę. Specjalista wytłumaczy w jaki sposób. W grę wchodzą zapewne nie tylko fizjologiczne zaburzenia Ale równie ważny jest stan poznawczy i emocjonalne taty. Specjalista zapewne pokażę państwu jak Stymulowanie tatę w domu , ale same podstawy będzie wykonywał i dobierał samodzielnie . Proszę pamiętać-tatę należy teraz postrzegać całościowo , Holistycznie , bardzo ważny jest teraz Jego Komfort życia . Trzymam mocno kciuki aby było lepiej . Pozdrawiam serdecznie