Problemy z krtanią.

5 odpowiedzi
Szanowny Pani Doktorze,
W ostatnim czasie miałam laryngologiczne badanie profilaktyczne krtani z racji wykonywanego zawodu. Lekarz, który mnie badał powiedział, cytuję: "Ma Pani pomarszczoną krtań". Niestety nie uzyskałam żadnych dodatkowych informacji. Po otrzymaniu karty z badania przeczytałam: " Wejście do krtani przekrwione, struny głosowe blade, niewielka szpara fonacyjna- do kontroli za rok". Jestem odrobinę przerażona. Czy mógłby Pan Dr przybliżyć co oznacza opis badania, a także stwierdzenie " pomarszczona krtań". Dodam, że mam 25 lat i w przeszłości niestety paliłam papierosy. W trakcie badania byłam również krótko po infekcji dróg oddechowych.
Bardzo proszę o pomoc.
Witam serdecznie!
Można domniemać, iż prawdopodobnie chodzi o tzw. przewlekłe przerostowe zapalenie krtani. Proszę rozważyć badanie endoskopowe krtani - to rozwieje wszelkie wątpliwości.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Konieczne jest badanie wideolaryngoskopowe lub stroboskopowe krtani które pokaże dokładnie wszystkie struktury anatomiczne. Lekarz użył zapewne jakiegoś skrótu myślowego w całej wypowiedzi i na tej podstawie nie mogę tego interpretować. Wykonuję aktualnie takie badanie w Remedium Clinic w Bydgoszczy. Rejestracja przez portal znanylekarz
Opis sugeruje przewlekłe zapalenie krtani - proponuję po probie leczenia zachowawczego - inhalacje może zabiegi jonoforezy na krtań - wizytę u foniatry (jeśli nie będzie zadowalającej poprawy)
Pozdr
Stanisław Nitek
Nie przywiązywałbym wagi do słów pr. "Pomarszczona krtań". To nie jest medyczna interpretacja i nic nie oznacza. Fałdy głosowe nie schodzą się w linii pośrodkowej i to trzeba obserwować. Kontrola raz w roku jest jak najbardziej uzasadniona. Jednak proszę nie być przerażoną. Takie dysfunkcje krtani obserwuję kilka razy w tygodniu.
Witam,
bardzo trudno jest tłumaczyć, co ktoś inny miał na myśli mówiąc jakieś zdanie....Dlatego proponuję wrócić do tego lekarza i mieć przygotowane pytania na temat choroby, dolegliwości, opisu krtani.....Jeżeli jest to nie możliwe, to proszę pójść do innego lekarza i tak długo być w gabinecie, aż wszystko będzie dla Pani jasne.
Pozdrawiam.
Łapienis Magdalena