Problemy z kłamstwami,

5 odpowiedzi
Witam, mam problem z mężem. Chciałabym się dowiedzieć do jakiego specjalisty mam z nim iść i co mu dolega, czy to jest jakaś choroba?. Mój mąż wiecznie kłamie, np. w sprawach finansowych. jakiś niecały rok temu dopiero dowiedziałam się, że w przeszłości brał pożyczki i nie dowiedziałam się tego od niego dopiero po paru miesiącach wiecznego gadania przyznał się, ale oczywiście nie powiedział prawdy co do kwoty zaciagniętych kwot, mocno zaniżył. Przez jakiś czas nie spłacał tego i wkońcu doszły jeszcze odsetki. Nikt nie wie na co to wszystko wydał i on też uważa że nie wie na co wydał. A to jest paręnaście tysięcy zl. Przez parę lat okłamywał mnie w sprawie pieniędzy, że posiada na lokacie sporą kwotę, która miała być przeznaczona na nasze wesele. Dopiero pare dni przed weselem okazało sie, że nie mamy na nie pieniędzy, że on tylko je sobie wymyślił. Nawet nie potrafił za to przeprosić ani wytłumaczyć. Jego odpowiedzieć na to dlaczego to zrobiłeś to "nie wiem". Po weselu okazało się także, że gdy ponad rok temu miał zrezygnować z umowy na salę weselną, ponieważ rozmyśliliśmy sie on tego nie zrobił. Teraz dopiero musiałam jechać i zapłacić parę tysięcy za salę, która była nie używana. Dowiedziałam się o tym ponieważ właścicielka tej sali szukała mojego męża i odwiedziła jego rodziców. W telefonie wiecznie wszystko usuwa a jak wystarczy że go dotknę od razu się wkurza, że go sprawdzam. Gdy chce mi udowodnić, że gdzieś niby naprawdę zadzwonił tak jak miał, to w spisie połączeń jest dana osoba ukazana ale nie ma czasu rozmowy(wybrał zapewne numer i przed sygnałem rozłącza się), na co ma odpowiedz telefon sie psuje. Wiecznie okłamuje nawet o drobne sprawy. Nawet jeśli już wszystko się wydało on dalej wmawia, że to nie prawda, że on nie kłamał i było inaczej. Każdemu mówi co innego, ogólnie ciężko się do niego dodzwonić, jest to prawie niemożliwe. Pracuje juz dlugi czas za granica i dlatego jest taki problem z kontaktem. Do nikogo nie odpisuje, nie odzywa się, nawet do mnie tylko czasami napisze sms-a, że pozniej zadzwoni i zawsze jest to samo-nie zadzwoni. Zmienilo się z tymi rozmowami przez telefon jakoś od początku roku, kiedyś on sam nie mogł jednego dnia wytrzymać bez rozmowy, ktore trwały godzinami. Teraz nawet nie wiem co robi, gdzie się znajduje, co u niego. To jest bardzo skrócona historia całości, jest tego wszystkiego o wiele więcej i do tej pory wszystko się ciągnie. Jest coraz gorzej.
Witam Panią, to bardzo złożona sytuacja. Najlepiej jeśli Państwo udacie się do terapeuty par, który mógłby ustalić, skąd takie duże zakłócenia w komunikacji między Państwem. Wcześniej jednak dobrze byłoby powiedzieć mężowi, jakie odczucia wywołuje w Pani brak szczerości z jego strony , jakie ma Pani wobec niego oczekiwania. W dalszej kolejności może Pani poinformować, jakie poczyni Pani kroki, jeśli mąż nie zmieni swojej postawy. Z czego wynika brak szczerości ze strony męża, trudno ustalić. Problem może tkwić wyłącznie w nim (niska samoocena, problemy natury osobowościowej, w zakresie zdrowia psychicznego), ale także z lęku przed nadmierną kontrolą z Pani strony. Tego jednak nie da się ustalić drogą internetową. Najlepiej jeśli porozmawiacie Państwo szczerze ze sobą, a następnie udacie się wspólnie do terapeuty par. Pozdrawiam

To bardzo trudna dla pani sytuacja, ale jej rozwiązanie nie będzie możliwe, jeśli mąż również nie dostrzeże problemu.
Witam, opisana sytuacja musi być dla Pani trudna, szczególnie, że mąż przebywa za granicą. Trudno podejmować się określenia co mężowi dolega jedynie na podstawie opisu ponieważ problem wydaje się być rozległy. Z całą pewnością jednak, gdybym miała polecić specjalistę, poleciłabym psychoterapeutę. Dopiero po osobistych konsultacjach męża ze specjalistą można będzie powiedzieć coś więcej. Dodam, że jeśli mąż podjąłby się terapii, terapeutę będzie obowiązywała tajemnica zawodowa więc bez jego zgody nie uzyska Pani żadnych informacji na temat jego stanu zdrowia. W tej sytuacji proponuję aby Pani udała się do psychologa/psychoterapeuty aby popracować nad tym jak chronić siebie przed skutkami nieodpowiedzialnych i raniących zachowań ze strony męża. Martwi mnie, że pisze Pani jedynie o nim. Nie wspomniała Pani jak Pani czuje się w związku z całą sytuacją, jak działania męża wpływają na Pani życie i samopoczucie. Jeśli w Pani miejscowości nie ma odpowiedniego specjalisty, można odbyć taką konsultację przez Skype. W naszej placówce prowadzi je Julia Otto. Proponyję też aby poczytała Pani o uzależnieniu i współuzależnieniu, myślę że to mogłoby pomóc zauważyć i zrozumieć niektóre mechanizmy funkcjonowania męża.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Emilia Szymanowicz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
witam serdecznie, to co Pani opisała, jest bardzo istotne dla związku. Jednak Pani mąż raczej nie widzi problemu - skoro zaprzecza pewnym sprawom. Nie wydaje się, że Pani mąż szukał, gdziekolwiek pomocy, ponieważ nie czuje takiej potrzeby. Zasadnicze pytanie, czego by Pani chciała, oczywiste jest by mąż przestał kłamać, a jak nie przestanie? Istotne jest jak sobie z tym poradzić i co może zrobić Pani, na ten moment to punkt wyjścia. Serdecznie zapraszam, by Pani mogła zobaczyć, co Pani dla siebie może zrobić.
Widzę i czuję, że jest Pani bardzo rozzłoszczona zachowaniem męża. Jego niejednoznacznymi reakcjami, pewnym brakiem transparentności decyzji oraz niedomówieniami i unikami w pewnych tematach. To, co Pani opisuje z jednej strony może świadczyć o niekorzystnych (dla Pani, dla Was oraz dla męża) skłonnościach, być może nawet- zaburzeniach męża (w niektórych momentach, opisane objawy korespondują z obrazem klinicznym choroby dwubiegunowej afektywno-depresyjnej, inne przypominają postawę opozycyjno-buntowniczą lub konsekwencje przebytych w dzieciństwie zaburzeń zachowania itp.), jednak z drugiej może być efektem Pani kontrolująco- dominującej osobowości i mechanizmów obronnych męża. Gorzej, jeśli są to reakcje utrwalone jeszcze z Państwa rodzin generacyjnych (pochodzenia), wtedy dobrze by było im się przyjrzeć i to przeformułować, inaczej - niezależnie od źródeł takich zachowań męża: jak kłamstwa, zadłużanie się, unikanie kontaktów, dezinformacja, ryzykowane i niedojrzałe decyzje (to są oddzielne sprawy, dopóki mąż nie czuje się z tym źle, Pani sama nic nie może tu zmienić) - wasza relacja będzie przypominać związek kontrolującej i krytycznej ale nieumiejętnej matki z niefrasobliwym, zbuntowanym i manipulująco-obronnym synkiem w krótkich spodenkach. Jeśli chce Pani pracować nad "naprawą związku" i mąż chce w tym na równi partycypować, zapraszam na terapię małżeńską, jeśli natomiast chce Pani zmienić siebie i zmniejszyć deficyty, wynikające z zachowań męża/ innych, zapraszam do terapii indywidualnej. Dobrze by było też zdecydować się, co Pani chce zmienić: czy zachowanie męża (to może zrobić tylko mąż, nikt inny!), czy własne na niego reakcje i wobec tego własne oczekiwania? Na pewno niezbędna jest konsultacja z pogłębionym wywiadem w celu postawienia wstępnej diagnozy problemu. Proponuję na pierwszą konsultację przyjść wspólnie z mężem ( o ile się zgodzi), a potem zostaniecie Państwo prawdopodobnie poproszeni o konsultacje indywidualne. Po tej części przedstawiona zostanie Wam/ Pani propozycja, co dalej. Pozdrawiam:)))
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.