problem ze zbyt nadmiernym apetytem po ćwiczeniach

58 odpowiedzi
Ponieważ kilku fizjoterapeutów do mojego poprzedniego pytania pytało mnie czemu ćwiczę tak krótko na hantlach tzn 10-15 minut odpowiadam że przy ćwiczeniach na hantlach powyżej 25 minut oraz na rowerku stacjonarnym ok 20-30 minut mam problem ze zbyt nadmiernym apetytem-oczywiście wiem że ćwiczenia pobudzają apetyt ale u mnie jest on o wiele większy niż u moich znajomych co ćwiczą -przypuszczam że to wina interreakcji leków psychotropowych co biorę i na razie nie ćwiczę długo chodzę na ok 75-95 minut na spacery i ćwiczę 10-15 minut na hantlach nie mogę dłużej jak dietetyk usłyszał ile jem jak ćwiczę na rowerku to powiedział mi że mam nie ćwiczyć spacery do 100 minut nie pobudzą mi apetytu ale już taki 150 minut i więcej pobudzi mi apetyt podobnie jak na rowerku może jest na to jakaś rada?Próbowałem pić przed i po ćwiczeniach wodę mineralną lub napój izotoniczny ale nic to nie dawało
Witam! Złożoność problemu zdecydowanie wymaga konsultacji stacjonarnej u lekarza. Mam wrażenie, że jest dużo zmiennych, których nie da się ustalić za pośrednictwem formularza z pytaniem do specjalisty. Pozdrawiam

Proszę zasięgnąć porady u specjalisty dietetyka który zajmuje się coachingiem dietetycznym z holistycznym podejściem do odżywiania i wykona Panu badanie segmentowe analizę składu ciała .
Może warto udac sie do dietetyka ??
Pytanie podstawowe - czy jest tutaj problem z nadwagą lub z otyłością???
Witam. To pytanie nie jest w kompetencji fizjoterapeuty,zachęcam do konsultacji z innym dietetykiem lub trenerem personalnym. Pozdrawiam
Leki psychotropowe mogą mieć tutaj kluczowe znaczenie w ich ulotkach zazwyczaj jest napisane że leki te mogą zwiększyć apetyt oraz przyczyniać się do wzrostu masy ciała.
Dzień Dobry, Niestety nie mam odpowiedzi na to pytanie. Pozdrawiam serdecznie Sławek Piter
Temat jest do przemyślenia w czasie terapii. Najprawdopodobniej będzie potrzebna współpraca specjalistów z kilku dziedzin.
Witam ponownie,
Myślę, że do tego typu pytań bardziej rzeczowo odniesie się dietetyk. Być może, że będzie to kwestią większego zbilansowania diety. Zaczęcam do kontaktu z dietetykiem.
Pozdrawiam
Witam.
Rozwiązaniem tego problemu może okazać się modyfikacja tego krótkiego treningu i dokładna obserwacja własnego ciała. Pierwsze pytanie jakie powinien Pan sobie zadać to czy ten trening, który Pan stosuje jest wystarczający do osiągnięcia celu jaki jest postawiony. Jeżeli okazuje się, że potrzebuje Pan większego bodźca ale czas nie może być dłuższy z uwagi na dodatkowe problemy z apetytem to można w ciągu tych 15 minut zrobić trening bardzo intensywny. Większy ciężar, krótsze przerwy, więcej powtórzeń bardzo energicznie wykonanych a na rowerku większe tempo i wtedy trzeba zobaczyć czy pojawia się problem zwiększonego apetytu i czy efekt ćwiczeń jest zamierzony. Takie wyczucie własnego ciała trochę trwa ale daje pozytywne efekty. Są oczywiście ogólne wyznaczniki, że konkretny trening powinien być prowadzony według ściśle określonego parametru np. tętna, ale u Pana może sprawdzić się bardziej indywidualne podejście i modyfikacja wszystkich innych parametrów prócz czasu (o ile to czas jest jedynym czynnikiem wyzwalającym apetyt). Można też trening pozostawić bez zmian a robić go 2 potem 3 razy dziennie i też obserwować co się dzieje.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Odpowiedź na to pytanie nie leży w zakresie kompetencji fizjoterapeuty. Mogę tylko doradzić próbę spożycia niewielkiego posiłku z węglowodanami złożonymi ok. 0,5 godz. przed wysiłkiem. W jednej z publikacji dietetyczno-ćwiczeniowych zalecano takie postępowanie jako wpływające pozytywnie na metabolizm przez blokowanie uczucia głodu w trakcie i po ćwiczeniach. Proszę o informację zwrotną czy zadziałało :). Pozdrawiam
Witam ponownie,
naturalnym wydaję się fakt zwiększonego apetytu po ćwiczeniach siłowych, siłowo-wytrzymałościowych, które w znacznym stopniu zużywają zapasy glikogenu zgromadzonego w mięśniach i w wątrobie.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na:
- rownomiernie rozłożone posiłki w ciągu dnia zawierające węglowodany złożone (np. brązowy ryż, makaron razowy)
- zbilansowany posiłek przed- oraz potreningowy;
- w razie konieczności dodatkowa suplementacja np. odżywkami białkowo-węglowodanowymi.

Woda mineralna i/lub napój izotoniczny pity podczas treningu ma za zadanie utrzymać optymalny stopień nawodnienia organizmu, a nie hamować apetyt :)

W Pana przypadku dodatkowo polecam skontrolować poziomy podstawowych hormonów, w tym odpowiedzialnych za uczucie głodu/sytości, np. leptyna.
Zakaz ćwiczeń nie jest rozwiązaniem problemu!

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Trudno mi sobie wyobrazić co to znaczy nadmierny apetyt. W takich sprawach trzeba być bardzo szczegółowym. Nie potrafię z związku z tym konkretnie doradzić. Przykro mi.
Dobry wieczór,

psychotropowe leki zawsze będą pobudzać organizm do szybszej przemiany materii i wywoływać większy apetyt. Tutaj bardzo ważna byłaby ocena dietetyka, być może ułożenia odpowiedniej diety, biorąc pod uwagę styl życia, oraz przyjmowane przez Pana leki.

Normalnie, większy apetyt podczas również zwiększanych aktywności fizycznych, najlepiej tłamsić przyjmowanym białkiem, natomiast w Pana przypadku, wydaje mi się, że powinien ocenić to dokładnie dietetyk. Może warto by było również wykonać badanie flory bakteryjnej jelit oraz tolerancji pokarmowej. W poznaniu jest taki Instytut mikroekologii o świetnych recenzjach wykonujący szczegółowe analizy przy różnych schorzeniach, których pochodzenie jak się okazuje wywodzi się z jelit ("Nasz drugi mózg") od drażliwości jelit, przez Hashimoto czy depresje.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
www. physioart.pl

pozdrawiam
Przemysław Jeziorski
z 1,5-2h przed ćwiczeniami proszę zjeść posiłek wysokobiałkowy. Po ćwiczeniach rownież posiłek. Poza tym w ciągu dnia nie podjadać,jeść regularnie. Ja polecam dietę high fat -low carb. Oczywiście nie każdemu będzie odpowiadała,ale po okresie przejściowym (gorsze samopoczucie po odstawieniu cukru,który jest uzależniający) człowiek czuję sie dobrze cały dzień,bez spadków energii. Nie jestem dietetykiem, za to kiedyś mocno interesowałem się tematem diety,mam znajomych dietetyków i wiem ile mitow nadal panuje wśród dietetyków nawet akademickich. Pierwszym z brzegu przykładem jest dalsza demonizacja tłuszczów nasyconych-wg dietetyków źródło wszelkiego zła, a wg najnowszych badań jest inaczej.
Dzień dobry,
Próbował Pan może zmienić dietę na produkty bogate w węglowodany złożone (musli, ciemny chleb i makaron, kasze) spożywane przed ćwiczeniami ? Na dłużej utrzymać się powinien poziom glukozy we krwi. Innym rozwiązaniem może jest zmiana treningu ukierunkowany bardziej na poprawę wytrzymałości kondycji. Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Oczywiście ćwiczenia pobudzają apetyt. Ważne jest wszystko co piszesz np: operacje, farmakoterapia, rodzaj wykonywanego zawodu,wiek, hobby itd (jakoś wywiadu często jest zaniedbana przez lekarzy). Korelacja z innymi lekami też jest ważna a nie poruszyłeś tematu w wcześniejszym pytaniu. Ważne jest to abyś zbadał hormony. Metabolizm jest również ważny, ponadto ilość przyswajalnych składników pokarmowych jest uwarunkowana m.in odpowiednią suplementacją organizmu. Jakość pożywienia jest również bardzo ważna, wiek oraz budowa organizmu.
Zapraszam Cię na konsultację osteopatyczno - fizjoterapeutyczną w Warszawie.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym. Jest to kwestia bardzo osobnicza i nie powinno się porównywać ilości spożywanego jedzenia z innymi osobami. Jeżeli chodzi o interakcję z lekami, to proszę to pytanie kierować do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam
Witam, czas trwania ćwiczeń, serię, powtórzenia, obciążenie jest zależne od celu ćwiczeń, które Pan sobie wyznaczył (tu przede wszystkim wybór między: budowaniem siły, masy mięśniowej, mocy czy też wytrzymałości). Pod względem apetytu radzę zrobić sobie badanie krwi i hormonów. Często nasz organizm domaga się pewnych składników odżywczych i "pokazuje to" poprzez nadmierny apetyt. Zaburzona gospodarka hormonalna także może mieć na to wpływ. Oprócz tego polecam pić 1 łyżkę rano i 1 łyżkę wieczorem sproszkowanego młodego jęczmienia rozpuszczonego w szklance wody. Smak nie należy do najlepszych ale ma mnóstwo witamin i wiele ważnych osobistości bazuje na tym produkcie próbując zgubić zbędne kilogramy czy też zmniejszyć swój apetyt. Efekt widoczny jest po ok 14 dniach więc trzeba być wytrwałym.
Proponuję wcześniej przed treningiem wyznaczyć sobie zadanie którego znaczenie będzie silniejsze niż łaknienie i bezwględnie zaraz po treningu rozpocząć jego realizację. Zmniejszy to świadomość głodu. A niezbędne substancje odżywcze rozsądnie zostaną uzupełnione póżniej.
Witam
Jakie jest Pana BMI, czyli stosunek wagi do wzrostu ? Ile ma Pan lat ? Z punktu widzenia oceny efektywności przemiany materii to ważne pytania. Odpowiedź na te pytanie może nam naświetlić o tempie przemian metabolicznych. Proszę może jeszcze spróbować nie jeść tyle po wysiłku i zostać na lekkim głodzie przez jakiś okres. Może Pan organizm sam zredukuje łaknienie.....
Pozdrawiam
Apetyt można opanować siłą woli. A jak człowiek mdleje to proponuję iść do diabetologa
Dzień dobry. Dietetyk, z którym się Pan konsultował jest Pana prowadzącym? Jaka jest różnica pomiędzy ilością pożywienia, którą Pan spożywa normalnie w ciągu dnia, a tą przyswojoną po treningu. Czy w ulotkach przyjmowanych leków jest coś wspomniane w działaniach ubocznych o przyspieszaniu znacząco metabolizmu, lub możliwości wzrostu łaknienia? Pytań mam więcej niż Pan, ale potrzebowałbym więcej informacji o tym, co u Pana jest normą, a co nie. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
w takim przypadku powinien się Pan skonsultować ze swoim lekarzem.
Ze swojej strony mogę dodać tyle, żeby ćwiczył Pan w swoich "bezpiecznych zakresach". Co do nadmiernego apetytu może spróbować błonnik i duża ilość wody, ale najlepiej również skonsultować się z dietetykiem.
Pozdrawiam
Każdy wysiłek fizyczny wymaga energii. Energia dostarczana jest do organizmu głównie na drodze spożywania pokarmów, jej wydatek w trakcie wysiłku musi być równoważony spożyciem po wysiłku co organizm może sygnalizować jako łaknienie.
Proszę zaufać dietetykowi. Pozdrawiam
Myślę, że warto się tutaj trzymać zaleceń dietetyka.
Dzień dobry, przede wszystkim nie cje wchodzić w kompetencje lekarza prowadzącego. Myśle że w pierwszej które kolejności należy skonsultować się z lekarzem który zaordynował leki. I z nim poszukać rozwiązania. Jest On lepiej zoriętowany w Pańskiej sytuacji.
Pozdrawiam Marcin
Witam podstawowe pytanie brzmi czy nie ma jakiś problemów hormonalnych ponieważ one też mogą wpływać na nasze zapotrzebowanie na pożywienie ewentualnie może być też problem z układem współczulnym ale to już do konsultacji z neurologiem. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry.

Proszę się skontaktować z dietetykiem sportowym. Napewno będzie to bardziej kompetentna osoba ode mnie.

Pozdrawiam
Piotr Luterek
Witam, na chwilę obecną ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie z uwagi na brak wielu informacji na temat np: trybu życia , chorób współistniejących ,wagi, leku który Pan lub Pani bierze oraz płci .Taką wskazówką jest skorzystanie z dobrego dietetyka,endokrynologa, zrobienie badań hormonalnych , sprawdzenie w ulotce wpływu leku na działanie układu hormonalnego oraz apetyt. pozdrawiam
Nadmierny apetyt to kłopot. Szczególnie kiedy rośnie chęć na węglowodany, wtedy ciężko nasycić się czymś innym. Często w takich sytuacjach dobrze działają surowe soki-przeciery albo gorąca zupa lub gotowane warzywa. Przy dużym apetycie trzeba zjeść bardzo dużo zdrowych rzeczy - w moim przypadku to działa. A czasu ćwiczeń nie wydłużałbym lecz zintensyfikował, tak żeby doprowadzić do przyspieszonego oddychania i pocenia. Pozdrawiam.
Zapraszam na konsultację. Postaram się rozwiązać problem. Pozdrawiam GZ
Trzeba by dokładnie przeanalizować Pana dietę, przyjmowane leki, zrobić odpowiednie badania, itp. bo problem z nadmiernym apetytem może mieć różne podłoże. Czasem może pomóc zwykle ograniczenie węglowodanów aby zmniejszyć skoki insuliny. Jednak problem wymaga głębszej analizy. Zalecałbym konsultacje z odpowiednim specjalistą.
Zalecam skonsultować ze specjalistą od żywienia lub innym trenerem personalnym.
To pytanie proszę kierować do: neurologa, aby wykluczyć korelację zażywania środków psychotropowych i łaknienia oraz dietetyka - innego niż ten, który zalecił "nie ćwiczyć". Pozdrawiam,
DB
Proszę się zainteresować dietą Michela Montignaca - być może problem tkwi w skokach cukru. Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest bardzo sycąca co może zmniejszyć apetyt i wyregulować skoki insuliny.
Na to pytanie odpowiedział sobie Pan sam- interakcja leków. Leki psychotropowe silnie działają na ośrodki w mózgu- przysadka mózgowa itp. Najogólniej mówiąc mózg prowadzi gospodarkę hormonalną w całym organizmie. Dogłębną analizę problemu myślę, że przeprowadziłby fizjolog, ewentualnie lekarz medycyny sportowej.
Dzień Dobry,

nie wyklucza się tego, że leki psychotropowe wzmagają apetyt. Innym powodem może być źle dobrana dieta lub wysiłek fizyczny. Zalecam Panu konsultację z lekarzem prowadzącym, dietetykiem i trenerem personalnym. Niestety Pana problem nie leży w kompetencji fizjoterapeuty.

Pozdrawiam
Patrycja Lehmann
RehaBalance
Witam,
Jeśli chodzi o interakcje leków i ćwiczeń, pytanie powinno być skierowane do lekarza który wystawił receptę.
Może warto spróbować po treningu spożywać produkty niskokaloryczne i niskim IG, w dużych ilościach aby uczucie głodu zniknęło. Oczywiście powolne spożywanie pokarmu również powinno być pomocne ponieważ sygnał ze ścianek żołądka dochodzi z opóźnieniem, informując nas, że jesteśmy najedzeni.
Dzień dobry.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i wymaga konsultacji ze specjalistami kilku dziedzin. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się skonsultowanie się najpierw z lekarzem psychiatrą i ustalenie potencjalnej zależności pomiędzy przyjmowaniem określonych leków psychotropowych - a ich ewentualnym wpływem na gospodarkę hormonalną Pana organizmu, biorąc pod uwagę stymulację w postaci wysiłku fizycznego. Być może odpowiednie dostosowanie dawkowania leków lub (jeśli to możliwe) zmiana stosowanej farmakologii - rozwiąże Pana problem. Nie bez znaczenia jest również zależność pomiędzy wegetatywnym układem nerwowym, a regulacją wydzielania i metabolizowania leptyny i greliny w organizmie. W sytuacji fizjologicznej poziom greliny (odpowiedzialnej za uczucie głodu) spada w trakcie aktywności fizycznej. W Pana przypadku ma miejsce sytuacja odwrotna. Jednak może to też mieć związek z nieprawidłowym poziomem lub zaburzeniami metabolizowania leptyny. Trzeba pamiętać również, iż dla prawidłowej regulacji poziomu leptyny i greliny - istotny jest sen, zbilansowana dieta, unikanie używek i wiele innych czynników wpływających na nasz organizm. Odradzałbym próby poradzenia sobie z tym problemem przez np. przyjmowanie dużej ilości płynów "żeby zapchać żołądek" przed czy po treningu - ponieważ jest to działanie doraźne, nie wpływające na przyczynę występującego zaburzenia. Polecałbym konsultację u lekarza psychiatry i przedstawienie mu zagadnienia, w celu zoptymalizowania zaproponowanej farmakologii (jeśli jest możliwe), a następnie dalszą diagnostykę w wyspecjalizowanych w kierunku prawidłowego żywienia - placówkach.
Pozdrawiam!
Witam, to pytanie raczej dla dietetyka lub trenera personalnego :) Pozdrawiam
Witam, zajmuję się tylko i wyłącznie rehabilitacją dzieci i niemowląt.
Pozdrawiam
Polecam skontaktowanie się z dietetykiem Anna Przebinda, konsultacje przeprowadzane są online. Po Pana opisie wnioskuję, że będzie to najbardziej kompetentny specjalista. Zarówno jeśli chodzi o badanie i zlecanie badań. Pozdrawiam
Witam,sądzę że problemem jest niezbilansowana dieta. Proszę spróbować basen lub inne ćwiczenia kardio, stymulują one apetyt oraz regulują go . Koniecznie aktywność musi być regularna. Ważne jest czy ma Pan nadwagę,otyłość. normalne jest że organizm się domaga jedzenia i płynów w trakcie i po zwiększonej aktywności . Zalecam wizytę u dietetyka i endokrynologa żeby wykluczyć chorobę metaboliczną. Proszę się nie zniechęcać. Pozdrawiam
Prosze skonsultować z lekarzem prowadzącym
Proszę ćwiczyć wg zaleceń trenera na siłowni oraz słuchać organizmu, skoro chce jeść, proszę jeść 5 posiłków co 3h o o wysokiej wartości energetycznej z wysokiej jakości produktów. Na przestrzeni 4-6 tygodni zalecam obserwowanie postępów. Pozdrawiam
Możliwe, że ma Pan tendencję do wydzielania większej ilości soków trawiennych, dobrą przemianę materii lub problem z hormonami.
Pozdrawiam
Proszę spróbować jeść warzywa po treningu. Mają mało kalorii, dużo witamin i błonnika. Powinny zaspokoić głód.
Radą jest po prostu odpowiedni dobór kaloryki do własnych potrzeb energetycznych. Nie widzę nic dziwnego w tym co się z panem dzieje. Jest tu ewidentnie zła dobrana kaloryka, a ta wbrew pozorom nie jest łatwo dopasować. Zakazywania nigdy do niczego konstruktywnego nie prowadzą, więc proponuję przeliczyć całość spożywanego pokarmu na kilokalorie i modułować go na bieżąco. Jeżeli problemem jest stan psychiczny to proszę pamiętać iż mózg zużywa 20 % zapotrzebowania energetycznego ciała być może pański potrzebuje więcej stąd nadmierne łaknienie. Co do samych zaburzeń proszę pamiętać iż w obliczu najnowszych odkryć wiemy iż większość problemów natury psychicznej bierze się z jelit !, więc stan flory jak i stan napięć tego obszaru jest kluczowy
To temat raczej do dietetyka aniżeli do fizjoterapeuty.
Szanowny Panie,
Zasadniczą sprawą jest to, czy tak pobudzony apetyt powoduje jakiekolwiek szkody dla Pana organizmu, tzn. czy powoduje tycie, czy po prostu zaspokaja zapotrzebowanie Pana organizmu po wysiłku. Jeśli wzmożony apetyt powoduje przyrost masy ciała to warto zbadać się pod kątem hormonalnym ( lekarz zajmujący się badaniem to endokrynolog). Wspomniał Pan również o interakcji z lekami psychotropowymi, proszę więc skonsultować sprawę opisanych problemów z lekarzem zlecającym zażywane lekarstwa. Pozdrawiam
Prawdopodobnie jest to spowodowane zaburzeniem hormonalnym spowodowanym jakim przewlekłym stresem ...
Ćwiczenia cardio o niskiej intensywności mogą spowodować gwałtowny atak głodu. Proszę spróbować zwiększyć intensywność ćwiczeń i obserwować czy uczucie głodu się nie zmniejsza. Ewentualnie proszę zapytać dietetyka o białko jakie można przyjmować, bądź produkty zawierające błonnik.
Myślę, że to bardzo złożony problem. W takich sytuacjach kieruję moich podopiecznych do współpracującą ze mną świetną specjalistką - psychodietetyk. Pozdrawiam
Witam. Wydaje mi się, że lepszymi ekspertami w tym wypadku będą dietetycy.
Problemem jest albo niedobór jakichś minerałów albo nieodpowiednia suplementacja, albo też problem psychogenny. Może to też być spowodowane nowotworem ale to już nie moja działka. Najlepiej udać się do lekarza i zrobić pełną diagnostykę.
Witam. Metabolizm po ćwiczeniach jest sprawą bardzo osobistą. Skoro aktywność o niskiej intensywności nie wzmaga tak głodu jak ćwiczenia siłowe to może organizm właśnie po bodźcu siłowym jest stymulowany np do budowania masy- wszystko zależy nie od czasu ćwiczeń tylko od biotypu organizmu i planu treningowego - na crossficie niektórzy ćwiczą główny trening z ciężarnymi i po 10 minut i jest to bardzo duży bodziec metaboliczny. Bez konkretów trudno powiedzieć coś więcej. Zapraszam na spotkanie lub kontakt z trenerem personalnym, który poza treningiem zajmuje się również dietą. Pozdrawiam Paweł Kaczorowski