Problem z wymawianiem niektórych dźwięków.
6 odpowiedzi
Witam,córka 4 letnia Ola nie potrafi mówić "sz","cz" "r". Kiedy powinna mówić już prawidłowo? Kiedy stanie się to poważnym problemem i powinnam być zaniepokojona? czy powinnam się z nią już zapisać na konsultacje?
Dzień dobry,
Głoski szeregu szumiącego (czyli sz, rz, cz, dż) oraz głoska r pojawiają się u dzieci najpóźniej, gdyż są najtrudniejsze do wymówienia. Zgodnie z obowiązującymi normami powinny się one pojawić w wieku 5-6 lat (głoski szumiące) oraz najpóźniej do 7 roku życia (głoska r). jeśli głoski sz, rz, cz, dż zastępowane są głoskami odpowiednio: s, z, c, dz i głoski te nie są wymawiane z językiem między zębami, a głoska r zastępowana jest l, to obecnie nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak w wymowie Oli coś Panią niepokoi, to warto skonsultować się z logopedą.
Pozdrawiam serdecznie :-)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę się nie martwić, na "sz, ż, cz, dż" Ola ma czas do 5. roku życia (w niektórych źródłach podają nawet, że do 6.), na "r" nawet do 7.. Proszę się udać na diagnozę logopedyczną gdy córeczka będzie miała 5 lat i nadal nie będzie wymawiać tzw. "szeregu szumiącego" lub gdy w wieku, powiedzmy, 6 lat nie będzie poprawnie wymawiała "r". Logopedzie należy pokazać się wcześniej jeśli dziecko nie zamienia tych głosek na prostsze (np. "sz" na "s" czy "r" na "l"), ale zniekształca je (czyli np. sepleni wkładając język między zęby lub zaczyna wyrabiać nieprawidłową wymowę "r" w postaci drgania warg, policzków lub wymawiając "francuskie" "r"). Wtedy trzeba zainterweniować wcześniej, żeby te nieprawidłowe nawyki się nie utrwaliły. Pozdrawiam!

Szanowna Pani, im wcześniej dziecko zaczyna wymawiać głoski dziąsłowe tym szybciej w pełni opanuje system fonetyczno-fonologiczny. U 4 latków powinno pojawić się już: sz, ż, cz, dż. Głoska "r" pojawia się w 5 roku życia. Jeśli jest pani zaniepokojona, należy sprawdzić czy aparat artykulacyjny rozwija się prawidłowo oraz czy sprawność artykulatorów jest prawidłowo, być może tutaj leży przyczyna braku występowania głosek.

Pozdrawiam,
Maria Kmiecik- Matrejek

Witam serdecznie. Szanowna Pani. Proszę udac się an konsultację do logopedy. Córka już powinna wymawiac poprawnie /sz/, /cz/. Na /r/ ma czas. Rozwojowo /r/ kształtuje sie do około 6-7 roku życia. Im wcześniej Pani zacznie cwiczyc /sz/ tym lepei. W późniejszym czasie może się to przełożyc na pismo. Dzieci, które nie maja utrwalonej prawidłowej realizacji głosek szumiących tak jak mówią tak słyszą i tak później piszą. Pozdrawiam

nigdy nie jest za wcześnie na terapię logopedyczną dziecko 4 letnie śmiało można uczyć poprawnej wymowy głosek o których Pani wspomniała. pozdrawiam

Dorota Zielińska
Witam głoski cz i sz powinny być już wypowiadane prawidłowo. R jest głoską która się pojawia jako ostatnia w systemie fonetycznym około 6 roku życia . Ma więc jeszcze prawo jej nie wypowiadać prawidłowo należy jednak sprawdzić długość Wędzidła podjęzykowego oraz realizację J i l .Tak powinna się Pani zgłosić na terapię ponieważ jest już to dyslalia jeżeli chodzi o te pierwsze głoski . Teraz należy dokładnie zbadać z jakich przyczyn córka nie może prawidłowo ich wypowiadać prawdopodobnie jest niska sprawność narządów artykulacyjnych Niska sprawność języka czyli tak zwana apraksja. Ale to są tylko moje przypuszczenia . Proszę zgłosić się na wizytę i umówić na pierwszy dowolny i wolny ten termin

Eksperci

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Justyna Leśniak

Justyna Leśniak

Logopeda

Łódź

Marta Turzyńska

Marta Turzyńska

Logopeda

Poznań

Agnieszka Nita

Agnieszka Nita

Logopeda

Kraków

Katarzyna Matysek-Sobolewska

Katarzyna Matysek-Sobolewska

Logopeda

Czeladź

Beata Drewniak

Beata Drewniak

Logopeda

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących usługi: wady wymowy

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.