Poziom jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać żeby wykluczyć somatyczne podłoże depre

3 odpowiedzi
Poziom jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Dzień dobry, aby wykluczyć somatyczne podłoże depresji należy zacząć od konsultacji lekarza pierwszego kontaktu, który poprowadzi diagnostykę różnicową i pokieruje do dalszych specjalistów, lub zleci konkretne badania krwi. Objawy w postaci np. obniżonego nastroju mogą dawać niedobry witamin, ale też zaburzona gospodarka hormonalna, kłopoty z poziomem cukru we krwi i wiele innych.

Dzień dobry,warto sprawdzić poziom najważniejszych składników mineralnych i witamin w organizmie oraz przeprowadzić podstawowe badania hormonalne.
Lekarz rodzinny zapewne zleci badania na cynk w surowicy,elektrolity [Na,K],Ferrytyna,TSH,FT4,kwas foliowy,magnez,miedź,morfologia krwi (pełna),wapń całkowity,witamina B12,żelazo. Wszystkiego dobrego!
To bardzo zależy od wieku a normy wiekowe mają znaczenie w diagnostyce laboratoryjnej. Lekarz pierwszego kontaktu lub endokrynolog pomoże wykluczyć tzw. podłoże somatyczne zaburzeń nastroju. Witaminy grupy B są także współwinne obniżonemu nastojowi. Niemniej jednak po wykluczeniu niedoborów dobrze jest posłuchać intuicji i sięgnąć po konsultację ze specjalistą. Pozdrawiam serdecznie.