Powracający problem ze skrzywionymi zębami - konieczny retainer?

1 odpowiedzi
Witam, Około 10 lat temu miałam aparat ortodontyczny (byłam w gimnazjum – góra i dół przez 3 lata). Moja wada polegała na bardzo wysuniętych zębach w górnej szczęce (przy zamkniętej szczęce mogłam wysunąć pół języka). Aparat bardzo dobrze skorygował mi zgryz – był idealny. Dostałam plastikowy retainer, który stosowałam na noc, a na dół miałam retriwer w postaci drutu. Plastikowy retainer stosowałam około 2 lata, potem mi się niestety połamał – mocno zaciskałam szczęki podczas snu. Dolny drut ściągnęłam około rok/dwa lata temu. W tym czasie wyrosły mi ósemki. Lewa górna dwójka skrzywiła się delikatnie. Ponadto górne zęby przesunęły się z powrotem o około 0,5 cm – czyli do przodu (nie wiem czy jest to spowodowane ósemkami, w każdym razie na pewno nie pomogły). Dolne są w miarę proste, chociaż nie są tak idealne jak przy tym drucie. Moje pytanie – co mogę najlepiej zrobić w mojej sytuacji? Aparat raczej bym wykluczyła, zbyt dużo zachodu, a najważniejsze dla mnie to zachować chociaż to, co aktualnie mam. Jednak z drugiej strony może chociaż trochę dałoby się wyprostować tę dwójkę i wsunąć minimalnie zęby za pomocą retriwera metalowego? Co do dolnej szczęki – uważa Pan, że też najlepiej w jakiś sposób zabezpieczyć te zęby? Jak bardzo zęby mogą się przemieszczać? Czy jest możliwe, że jeśli nie będę miała retriwera to wada wróci? Czasami odczuwam delikatny ból zębów i wtedy właśnie mam wrażenie, że zęby próbują się przesuwać. Kolejne pytanie – odnośnie metalowego retriwera, czy mocne zaciskanie zębów podczas snu nie uszkodzi zębów? Z tego, co wiem, druty retriwera przechodzą pod górnymi zębami – czyli drut bezpośrednio spotyka się z zębami dolnej szczęki? Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam
Rozwiązanie Pani problemu jest trudne do ustalenia na odległość. Trzeba sprawdzić kontakty zębów. Trudno powiedzieć czy przemieszczanie zębów będzie nadal występowało czy na tym etapie się zatrzyma. Retainer w postaci szyny SX podobnej do takiej do wybielania na pewno zatrzymałby proces. Retainer stały- druciany w górnej szczęce może przeszkadzać tak jak trafnie Pani to opisuje. Polecam konsultację z lekarzem.